+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yoğuşmalı Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı

27 Ekim 2021
Yoğuşmalı Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı

İçindekiler

Yoğuşmalı Kombi Kaç Derece Sıcaklıklarda En Verimli Kullanılır ?

Yoğuşmalı Kombiler, normal hermetik kombilere ve bacalı tip kombilere göre ortalama %20 civarında ekstra tasarruf sağlarlar. Bu tasarruf miktarı kombilerin çalışma sıcaklığına da bağlı olarak değişebilmektedir. Yoğuşmalı Kombilerin kalorifer başlangıç çalışma sıcaklığı 30 – 35 derecedir. Bu kalorifer sıcaklık derecesi markadan markaya değişebilmektedir. En üst ayarlanabilecek kombi sıcaklık derecesi ise genellikle 80 derecedir. Kombileri mümkün olduğu kadar minimum düşük derecelerde kullanılırsa daha fazla tasarruf elde edilir. En verimli yoğuşmalı kombilerin çalışma sıcaklık dereceleri 30 ile 50 derece sıcaklıklarda elde edilir. 50 derece üstündeki kalorifer derecesi ayarlandığında tasarruf miktarı düşmeye başlar.

Örneğin normal hermetik kombilere göre %20 tasarruf sağlanacakken eğer kullanım derecesini 60 – 70 derecelere çıkartılırsa tasarruf miktarı %10 lara kadar düşebilmektedir. Yüksek derecelerde kombi çalıştığında verimli yanma olmaz yani doğalgazın bir miktarı yanmadan kombi baca gazından çiğ olarak atılır buda doğalgazda daha fazla sarfiyata, doğalgaz faturasının artmasına sebep olur. Arabalardan örnek verirsek; 90 km hızla giden araçlarda yakıt miktarı düşüktür hız arttığında yani 120-130 km hızlarda ço daha fazla yakıt yakmaya başlar.

Yoğuşmalı Kombinin Derecesini 50 dereceye kadar çıkartıyorsunuz fakat yinede ısınamıyorsanız ne yapmak lazım? 

Bölgenizdeki hava koşullarında zaman zaman anormal sıcaklıklar görülebilmektedir. Örneğin sibirya soğukları geldiğinde evin ısınması için kalorifer derecesini 50 derecenin üstüne çıkartılması gerekebilir. Bu hava şartlarında kalorifer derecesi ısınmak için 50 derecenin üstüne çıkartılması son derece normaldir. Burada bilinmesi gereken 50 derecenin üstündeki ayarlanan derecelerde kombinin tasarruf miktarı düşecektir. Dikkat edilmesi gereken durum eğer istisnai bir durum yok ve hava şartları normal seviyelerde  kombiyi 50 dereceye ayarladığınız halde eviniz ısınmıyorsa o zaman kalorifer tesisatınızda, radyatör seçiminizde bir problem vardır. Radyatör seçimi tekardan gözden geçirilerek yani radyatör ilavesi yapılarak veya mevcut radyatörlerin ölçüleri,boyları büyütülerek bu sorun çözülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?