+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yoğuşmalı Kazanlar Güvenilmez mi?

21 Ekim 2021
Yoğuşmalı Kazanlar Güvenilmez mi?

İçindekiler

Yoğuşmalı Kazanlar Güvenilmez mi?

Yoğuşmalı kazanlar verimli, güvenli ve güvenilirdir. Peki neden güvenilmez olduklarına dair etrafta dolaşan bu kadar çok söylenti var?

Piyasaya ilk çıktıklarında yoğuşmalı kazanların sorunları vardı. Ancak yoğuşmalı kazanlar o zamandan beri çok yol kat etti ve artık standart olarak evlere takılmalıdır.

Bu nedenle, yoğuşmalı kazanlar hakkında her türlü kötü söylenti duyuyorsanız, muhtemelen yanlıştırlar.

Yoğuşmalı kazan nedir?

Yoğuşmalı kazanlarda Baca Gazı Isı Geri Kazanım Sistemi bulunmaktadır. Bu, aksi takdirde baca borusundan dışarı çıkacak olan buhardan ısıyı yakalayabilecekleri anlamına gelir.

Yoğuşmalı kazanlar ortaya çıkana kadar kazanın ürettiği ısının yaklaşık %30’u kaybediliyordu.

Neden yoğuşma, yoğuşma olmayanı yener

Yoğuşmalı kazanlar, yoğuşmasız kazanlardan çok daha verimlidir. Bunun nedeni, daha fazla ısı üretmek için daha az yakıt kullanmalarıdır.

Bu nedenle, yoğuşmasız bir kazanı yoğuşmalı bir kazanla değiştirerek ısıtma faturalarınızdan tasarruf edeceksiniz. Ayrıca atmosfere daha az karbon salıyorlar.

Esasen, bir yoğuşmalı kazana yükseltmemek için hiçbir neden yoktur.

Yoğuşmalı kazanlar hakkında bilgi edinin:

  • Neden Yoğuşmalı Bir Kazana İhtiyacınız Var?
  • Kazanım Yoğuşuyor mu?
  • Yoğuşmalı Kombiler vs Kombi

8 yoğuşmalı kazan efsanesini ortadan kaldırmak

Erken yoğuşmalı kazanların piyasaya sürülmesinden sonra birkaç sorunu vardı. Ve bazıları hala modern yoğuşmalı kazanların aynı problemlerle karşı karşıya olduğuna inanıyor. Ancak, bu kesinlikle doğru değil.

Tüm yeni yoğuşmalı kazanlar mükemmel bir güvenilirlik ve güvenlik siciline sahiptir. Ayrıca, Birleşik Krallık genelinde kurulan tüm yeni kazanlar artık yoğuşmalı olmalıdır.

İşte en kalıcı yoğuşmalı kazan söylentilerinden birkaçı.

1. Yoğuşmalı kazanlar çabuk paslanır

Yoğuşmalı kazanların ilk modellerinde, kullanılan ısı eşanjörü, kazan tarafından oluşturulan baca gazları üzerinde yoğuşursa korozyona uğrama eğilimindeydi. Bu sorun çabucak çözüldü ve yeni kazanların tümü, demir dışı metalden yapılmış bir ısı eşanjörü ile donatılmalıdır.

2. Yoğuşmalı Kazanlar Aşırı Fiyatlandırılıyor

Demir dışı metaller genellikle daha pahalı olduğundan, yoğuşmalı kazanın fiyatı daha yüksektir. Yoğuşmalı kazanların daha yüksek enerji verimliliği nedeniyle aşırı fiyatlandırıldığı ve en iyi çevresel fayda için en yüksek teknoloji oldukları için halkın ekstra prim ödediği yaygın bir efsanedir. Bu kesinlikle doğru değildir ve yukarıda belirtildiği gibi, bir yoğuşmalı kazanın fiyatı, daha pahalı olan temel metal parçalarından etkilenir.

3. Yoğuşmalı kazanların içinde su ‘sıkışır’

Yoğuşmalı bir kazanın yan ürünü olarak oluşan tüm soğuk su kolayca boşaltılır ve kazanın kalifiye ve kayıtlı bir montajcı tarafından doğru bir şekilde monte edilmesi ve kazanın bakımının yapılması, kazanınızın sağlığı için hiçbir sorun oluşturmaz. 12 ayda bir düzenli olarak.

4. Yoğuşmalı kazanlar güvenilmez yeni teknoloji kullanır

Piyasaya sürülmesinden 20 yıl sonra, yoğuşmalı kazanların ‘yeni’ teknolojisinin son derece güvenilir olduğu kanıtlandı ve bu 20 yıl içinde herhangi bir hata giderildi ve hiçbir şeyin yanlış gitmemesini sağlamak için tasarımda ince ayarlar yapıldı.

5. Yoğuşmalı kazanların bacalarından çıkan borular tehlikelidir

Durum böyle değil – yoğuşmalı bir kazanın bacasından gördüğünüz küçük miktardaki tüylenme sadece su buharıdır ve soğuk bir yüzeyle temas ettiğinde zararsız küçük su damlacıklarına dönüşecektir.

6. Sıhhi tesisat evimi nemli yapacak

Yoğuşmalı kazanlar yalnızca az miktarda boru hattı oluşturur ve kazanı iyi havalandırılan bir alana yerleştirmeniz veya dumanı evinizin dışına yönlendirmek için bacayı yerleştirmeniz şiddetle tavsiye edilir. Yoğuşmalı bir kazan bir pencereye veya iç köşeye yakın yerleştirilirse, bazı su damlacıkları görülebilir, ancak tüm kalifiye kazan tesisatçıları, boru tesisatının asla sorun olmayacağı bir alana bir yoğuşmalı kazan yerleştirecektir.

7. Yalnızca yoğunlaştırma modunda verimlidirler

Yoğuşmalı modda çalışsın veya çalışmasın, bir yoğuşmalı kazan eski kazanlara göre %30’a kadar daha verimlidir .

8. Yoğuşmalı kazanlar tesislerimi öldürecek

Yoğuşmalı kazanlar oda sızdırmazdır, bu da iç mekan bitkilerinize zarar vermeyecekleri anlamına gelir.

Isıtma sisteminizi yükseltmenin zamanı geldi mi?

Yeni bir yoğuşmalı kazan takın ve yakında ısıtma faturalarınızın düştüğünü görebilirsiniz.

Bunu yapmak için, Gas Safe kayıtlı bir mühendise ihtiyacınız olacak. Ve doğru yerdesin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?