+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yoğuşmalı Kazanın Avantajları

15 Ekim 2021
Yoğuşmalı Kazanın Avantajları

İçindekiler

Yoğuşmalı kazanın avantajları

Yoğuşmalı kazan nedir?

Baca Gazı Geri Kazanım Sistemi içeren herhangi bir kazan yoğuşmaktadır . Bir kazan yakıtı yaktıkça su buharı üretir. Bu su buharı veya buhar, merkezi ısıtmanın ısınmasına katkıda bulunabilecek ısı içerir.

Ancak, yoğuşmalı kazan teknolojisi geliştirilinceye kadar, bu ısı doğrudan baca borusundan dışarı çıktı. Bu, kazan tarafından üretilen ısının %30’a kadarının kaybolduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, kazanın kaybedilen ısıyı telafi etmek için daha fazla yakıt kullanması gerekecektir.

  • Yoğuşmalı kazanlar, yoğuşmasız kazanlara göre %15-30 daha yüksek verime ulaşabilir
  • Yüksek verimli performans, kazanın daha az yakıt kullanarak aynı seviyede merkezi ısıtma sunabileceği anlamına gelir. Daha az yakıt kullanmak, daha düşük enerji faturalarına neden olur
  • Bir mülkün karbon ayak izini azaltın
  • Yoğuşmalı kazanlar, yoğuşmasız ünitelerin yaptığı gibi, yerden tasarruf etmeye yardımcı olan belirli bir havalandırma şekli gerektirmez.
  • Yoğuşmasız kazanlar mülkten hava alırken, yoğuşmalı kazanlar sızdırmaz sistemlerdir. Aldıkları tek hava, baca borusu aracılığıyla mülkün dışından gelir. Basınç tahliye vanaları gibi ek güvenlik özellikleri, bir arıza durumunda kazanı kapatacaktır.

Yoğuşmalı kazan sorunları

Yoğuşmalı kazan sorunları çoğunlukla yoğuşmasız kazanlarla paylaşılır. Ancak, yoğuşmalı kazanlara özgü bir sorun, donmuş veya tıkanmış bir yoğuşma borusudur. Yoğuşma borusu, yoğuşma işlemi sırasında üretilen asidik suyun tahliye edilerek güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlar. Yoğuşmasız kazanlar yoğuşmadığından yoğuşma borusuna ihtiyaç duymazlar.

Yoğuşma borusu dahili veya harici olarak takılabilir. Dışarıdan döşenen yoğuşma boruları kış aylarında donmaya meyilli olabilir. Dondurulduğunda, bu bir tıkanmaya neden olabilir ve kazanın çalışmasını engelleyebilir.

Donmuş bir yoğuşma borusunun çözülmesi, kalifiye bir ısıtma mühendisi tarafından yapılması gerekmeyen bir işlemdir. Ancak, bir yoğuşma borusunun çözülmesiyle ilgili en ufak bir endişeniz veya belirsizliğiniz varsa, bir profesyonelle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Donmuş bir kondensin çözülmesi birkaç yolla yapılabilir:

  • Donmuş alanın üzerine sıcak su şişesi, mikrodalgaya uygun ısıtma paketi veya sıcak bir bez tutun.
  • Yoğuşma borusunun donmuş kısmına sıcak su (asla kaynar su değil) dökmek için bir sulama kabı kullanın.

Kazanlar, yoğuşmalı veya yoğuşmasız olsun, yıllar içinde birçok farklı sorunla karşılaşabilir. En yaygın kazan sorunlarından bazıları, ısı veya sıcak su olmaması, sızıntı, su kaynaması, düşük kazan basıncı ve soğuk radyatörlerdir. Size bu sorunların nasıl çözülebileceğini anlatacağız.

su ısıtıcısı

Zamanla, ısı eşanjöründe kireç birikerek su akışını kısıtlayabilir. Bu, bir su ısıtıcısının sesini andırmak için suyun aşırı ısınmasına ve buharlaşmasına neden olabilir. Su kaynatma en çok sert su alanlarında görülür, ancak yumuşak su alanlarında da duyulmamış bir şey değildir.

Isıtma sisteminizden garip sesler geliyorsa, bir ısıtma mühendisine başvurmanız gerekecektir. Enkaz birikimini temizlemek için sistemi temizlemeleri muhtemeldir.

Sızıntı ve damlama

Isıtma sisteminin herhangi bir yerinden gelen su, ne kadar küçük olursa olsun bir endişe kaynağıdır. Herhangi bir sayıda neden sızıntıya ve damlamaya neden olabilir ve teşhis ve onarım için bir ısıtma mühendisine ihtiyaç duyulacaktır. Isıtma sisteminizden su geldiğini fark ederseniz, kazanı ve su beslemesini kapatın ve bir ısıtma mühendisi ile iletişime geçin.

Isıtma veya sıcak su yok

Beklediğiniz anda ısıtma veya sıcak suyun gelmemesi, herhangi bir sayıda sorunun sonucu olabilir. Çoğu sorunun bir ısıtma mühendisi tarafından ele alınması gerekecek, ancak önceden birkaç kontrol yapmaya değer. Çalıştığından ve doğru ayarlandığından emin olmak için termostatınıza bakarak başlayın. İkincisi, kazan basıncının çok düşük olması olabilir.

Düşük kazan basıncı

Kazanlarda, sistemden geçen sıcak suyun basıncını gösteren bir manometre bulunur. Çok düşerse (basınç göstergesinde 1’in altına düşerse) kazan çalışmayı durdurabilir. Kazan basıncının zamanla düşmesi muhtemeldir ancak diğer nedenler şunlardır:

  • Bir sızıntı
  • Radyatörler yakın zamanda kanadı
  • Arızalı basınç tahliye valfi

Sızıntı belirtisi yoksa, kazan basıncını kendiniz artırmayı deneyebilirsiniz. Bu, kazanı kapatarak, soğumasını bekleyerek ve ardından doldurma döngüsünü kazana sağlam bir şekilde takarak yapılabilir. Takıldıktan sonra, şebeke suyunun ısıtma sistemine girmesine izin verecek olan doldurma döngüsünün vanalarını açın. Bu noktada manometre üzerindeki basınç artmaya başlamalıdır. Kombinizin kullanım kılavuzu size uygun bir basınç söylemelidir ancak bu genellikle 1 bar ile 2 bar arasındadır.

Verimlilik Değerlendirmesi

Yoğuşmalı kazanlar, yüksek verimli performans sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ve bir kazanın yakıtı ne kadar verimli bir şekilde kullanılabilir enerjiye dönüştürdüğü, verimlilik derecesi olarak gösterilir. ErP, en modern verimlilik derecelendirme sistemidir ve enerji verimliliğini hem yüzde hem de harf olarak gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?