+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yoğuşmalı bir kazan hangi sıcaklığa ayarlanmalıdır?

05 Ağustos 2021
Yoğuşmalı bir kazan hangi sıcaklığa ayarlanmalıdır?

İçindekiler

Yoğuşmalı bir kazan hangi sıcaklığa ayarlanmalıdır?

Isıtma sisteminizle birlikte gelen o kadar çok kontrol vardır ki, her birinin ne yaptığını ve cihazınızın hangi sıcaklığa ayarlanması gerektiğini bilmek zor olabilir. Bir oda termostatınız, radyatör kontrolleriniz, bir kazan termostatınız ve bir su silindiri termostatınız olabilir. Peki, evinizi en verimli şekilde ısıtmak için bunların her biri hangi sıcaklığa ayarlanmalıdır?

Bu yazıda, bu kış evinizi sıcak tutmak için ısıtma sistemi kontrollerinizin her birinin ne yaptığını ve hangi sıcaklığa ayarlanması gerektiğini açıklıyoruz.


Bir kazan hangi sıcaklığa ayarlanmalıdır?

Çoğu modern kazan, çıkış sıcaklığını ayarlamanıza izin veren dijital bir kadrana sahip olacaktır. Kombiler için tavsiye edilen çıkış sıcaklığı radyatörler için 75 °C, su için ise 50 °C ile 60 °C arasındadır. Kazanın verimini değiştirebileceğiniz için bu çıkış sıcaklıklarını ayarlamanıza gerek yoktur . Viessmann kazanlarında en iyi verim için hava kompanzasyonu önereceğimizi lütfen unutmayın , bu, ısıtma kazanı gidiş sıcaklığını otomatik olarak dış hava koşullarına göre optimum sıcaklığa ayarlar.

Bu sıcaklık ne kadar yüksek ayarlanırsa kombiniz evinizi o kadar hızlı ısıtabilir. Ancak, ısıtma faturalarınızın arttığını ve kazanınızın verimliliğinin yaklaşık yüzde 10 veya 20 oranında düşebileceğini görebilirsiniz. Radyatör çıkışınızı ayarlamanızı tavsiye ettiğimiz maksimum sıcaklık 80 °C’dir.

Konvansiyonel bir kazan sisteminiz varsa, su silindirinizin kendi termostatı olacaktır. Bu genellikle tankın yan tarafına takılır. Sıcaklığı 60 ile 65 °C arasında ayarlamalısınız, ancak maksimum verim için 60 °C civarına ayarlanmalıdır. Lejyoner hastalığına yakalanma riskini artırabileceğiniz için bunu bundan daha düşük ayarlamayın . Lejyonerler, sudaki bakterilerin neden olduğu bir pnömoni şeklidir. Silindirinizdeki suyun sıcaklığı yeterince sıcak değilse hastalığa neden olan Legionella pneumophila bakterisi büyüyebilir ve risk altında olabilirsiniz. Musluk suyunun sıcaklığının her zaman radyatör çıkış sıcaklığından daha düşük olması gerektiğini belirtmekte fayda var.

Evinizin verimli bir şekilde ısıtılmasını sağlamak için ısıtma sisteminizdeki tüm kontrolleri kullanmalısınız. Oda termostatınız yaklaşık 18 ila 21 °C’ye ayarlanmalıdır. Bu, eviniz için en rahat ve sağlıklı sıcaklıktır. Optimum gece uykusu için yatak odanız yaklaşık 16 ila 18 °C’de bundan biraz daha soğuk olmalıdır. Programlanabilir bir oda termostatı, günün farklı saatlerinde farklı odalar için ayrı sıcaklıklar ayarlamanıza izin vermelidir.

Isıtmanızı kontrol etmenin başka bir yolu da termostatik radyatör vanalarıdır (TRV’ler). Bir TRV, yaydığı ısı miktarını değiştirmek için radyatörden geçen su akışını kontrol edecektir. Her radyatördeki TRV, yaklaşık 20 °C’lik bir oda sıcaklığı sağlayacak olan üç numaraya ayarlanmalıdır.

Yukarıdaki önerilerimize uyarsanız kombiniz evinizi verimli bir şekilde ısıtmaya devam etmelidir.

Hava soğumaya başladığında, TRV’leri, oda termostatını ve hatta kazan termostatını açmak cazip gelebilir. Ancak bunu yaparken çok fazla enerji harcayabilir ve ısıtma faturalarınız artabilir. Kaloriferiniz açık olmasına rağmen hala üşüyorsanız, ayağınıza giymek için bir çift yünlü çorap ve fazladan bir kazak almalısınız. Battaniyeler rahat bir gece geçirmek için iyi bir fikirdir. Isıtma sisteminizin sıcaklığını artırmak yerine bunu tercih etmeniz çevre için de daha iyidir. 

Yoğuşmalı bir kazan için en iyi sıcaklık nedir?

Bir yoğunlaştırıcı kazan kazanın en etkili türlerinden biridir. Bunun nedeni, baca gazlarından neredeyse tüm ısıyı geri kazanabilmesi ve bunu evinizi ısıtmak için kullanabilmesidir. Kazanın en verimli şekilde çalışması için ısı eşanjörünün çiy noktası sıcaklığına eşit veya altında olması gerekir. Çiy noktası sıcaklığı, havanın nemini belirleyen bir ölçümdür ve ısı eşanjöründe su damlacıklarının oluştuğu sıcaklıktır. Gaz kazanları için çiy noktası yaklaşık 55 °C’dir. Bu, kazanınızın verimliliğini koruması için suyun 55 °C veya daha düşük olması gerektiği anlamına gelir. 

Kazanda sıcaklık nasıl ayarlanır

Viessmann kombinizde seçebileceğiniz iki sıcaklık vardır. Biri radyatörlerden akan suyun sıcaklığı, diğeri ise musluklarınızdan çıkan suyun sıcaklığıdır.

Radyatör çıkış sıcaklığını değiştirmek için:

  1. Adım 2: Viessmann kombinizin ön tarafındaki MODE düğmesine basın. Radyatör simgesinin yanıp söndüğünü fark edeceksiniz.
  2. Adım 3: Radyatör simgesini seçmek için Tamam’a dokunun ve ardından yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak sıcaklığı ayarlayın.
  3. Adım 4: Tercih ettiğiniz sıcaklığı seçtiğinizde tekrar Tamam’a basın.

Musluk çıkış sıcaklığını değiştirmek için:

  1. Adım 2: Musluk simgesi yanıp sönene kadar MODE düğmesine ve ardından aşağı oka basın.
  2. Adım 3: Seçmek için Tamam’a dokunun ve ardından yukarı ve aşağı okları kullanarak sıcaklığı ayarlayın.
  3. Adım 4: Sıcaklığı onaylamak için bir kez daha Tamam’a dokunun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?