+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni Evinizin Hırsızlık Riski Nasıl Değerlendirilir?

28 Aralık 2022
<strong>Yeni Evinizin Hırsızlık Riski Nasıl Değerlendirilir?</strong>

İçindekiler

Yeni Evinizin Hırsızlık Riski Nasıl Değerlendirilir? Yeni bir ev satın almak heyecan vericidir. Yeni bir ortamda yeni bir başlangıç ​​yaparsınız – yeni komşular, yeni yerel yerler ve hatta belki yeni bir iş. İçeride rahat etmek için yeni bir evden bahsetmiyorum bile.

Ayrıca biraz korkutucu olabilir. Ne de olsa son yerinizde tüm tehlikeleri ve tehditleri biliyordunuz . Şimdi, ne tür sorunların ortaya çıkabileceğini söylemek mümkün değil. Belki de işler göründüğü gibi değildir. Bir felaketin olma olasılığı nedir? Ev istilaları ne kadar yaygın?

Umarız, yeni bir yere taşınırken her zaman yapmanız gerektiği gibi , kilitlerinizi çoktan değiştirmişsinizdir . Ancak güvenlik genel olarak nasıl? Birinin evinize girme ihtimali nedir? Ve korunuyorsanız, haneye tecavüzler ne kadar yaygın?

Hırsızlık riskinin değerlendirilmesinde her türlü faktör kullanılır . Yeni evinizin hırsızlığa kurban gitme olasılığını şu şekilde öğrenebilirsiniz:

  1. Konum
  2. Şirket
  3. Demografik
  4. Zaman
  5. Güvenlik

1. Konum

Hırsızlık oranları eyaletten eyalete ve mahalleden mahalleye değişir. Evinizin konumu size hırsızlık riski hakkında çok şey söyler.

Peki, eyaletinizde haneye tecavüzler ne kadar yaygın? Statista araştırma departmanına göre , hırsızlık oranlarının en yüksek olduğu ilk 10 eyaletten 7’si güneyde. İstisnalar Washington, Kuzey Dakota ve Colorado’dur.

Hırsızlık oranının en yüksek olduğu eyalet New Mexico’dur. Bir sonraki en yüksek Oklahoma, Arkansas, Washington ve Louisiana’dır. FBI’a göre gerçek hırsızlık sayısına gelince , Kaliforniya en yüksek olanıdır. Genel olarak, yüksek nüfus daha fazla hırsızlık anlamına gelir.

Peki, şehrinizde ev işgalleri ne kadar yaygın? FBI’a göre en çok hırsızlığın olduğu şehirler Houston, TX; Seattle, WA; Las Vegas, NV; San Antonio, Teksas; ve Dallas, Teksas. Statista’dan Erin Duffin’e göre , en yüksek oranlara sahip şehirler Hot Springs, AR’de; Charles Gölü, LA; İskenderiye, Los Angeles; Jonesboro, AR; ve Danville, IL.

Hırsızlık oranının en düşük olduğu 10 eyaletten 9’u Doğu Kıyısı civarındadır. İstisna Idaho’dur. En düşük hırsızlık oranları listesinin başında New Hampshire var. Bir sonraki en düşük Virginia, New Jersey, Maine ve Massachusetts’tir. En düşük hırsızlık sayısı Wyoming’de meydana gelir.

2. Şirket

Etrafta bulundurduğunuz türden insanlar, hırsızlık şansınız hakkında çok şey söylüyor. Peki, bir ev istilacısını tanıyorsanız, ev istilaları ne kadar yaygındır? Adalet Bürosu’na göre hırsızların yarısından fazlası kurbanlarını tanıyor. Tanıdığınız insanları düşünün – hırsız profiline uyuyorlar mı?

Bir anket , hırsızların% 80’inden fazlasının uyuşturucu alışkanlığı tarafından motive edildiğini gösterdi. Başka bir çalışma , çoğunun daha önce tutuklanmış bir kaydı olan 18-24 yaş arası erkekler olduğunu buldu. Bu çalışma aynı zamanda bunun çok iyi düşünülmüş bir suç olmadığını da gösterdi – kasıtlı hırsızlıklar genellikle planlamadan sonraki 24 saat içinde gerçekleşir. Ve büyük bir %41’i anlıktır.

Ancak, iyi bir mahalle nöbetçiniz varsa, ev işgalleri ne kadar yaygındır? Aynı ankete göre, mahalle nöbetçisi olmanın bir faydası yok. Sadece %22’si bu işaretleri fark etti.

3. Demografik

Adalet Bürosu tarafından yapılan bir araştırma, hangi demografinin hırsızlık kurbanı olma olasılığının daha yüksek olduğu hakkında çok şey söylüyor. Veriler iki kategoriye ayrılır – evde doluyken yapılan hırsızlıklar ve evde olmadığında yapılan hırsızlıklar.

Peki, şu anda evdeyken ev işgalleri ne kadar yaygın? Genel olarak konuşursak, bekar anneler bu suçun en yaygın kurbanıdır.

Ve ev boşken ev işgalleri ne kadar yaygın? Genel olarak, bir ebeveyni olan herhangi bir hane en yaygın kurbandır. Yerli ve çift ırklı insanlar da daha sık bu suçun kurbanlarıdır.

Reis olarak gençlerin bulunduğu haneler, bir hırsızlığa maruz kalma olasılığı en yüksekken, 65 yaş üstü olanlar bunu en az yaşıyor.

Ancak her ev türü için ev istilaları ne kadar yaygındır? Kiralık mülk güvenliği açısından, daha fazla soyulma eğiliminde oldukları için daha ciddiye alınması gerekir. Tek birimli ve 10’dan fazla birimli evler, birisi evdeyken soyulma olasılığı en düşük olanlardır, mobil evler ve oteller ise evde kimse yokken en fazla olanlardır.

Kilitli dairelerin , insanlar evdeyken soyulma olasılığı mobil evlere göre yalnızca biraz daha az. Genel olarak, çocuklu evli çiftler, daha yüksek gelirli olanlar gibi, hırsızlık yaşama olasılığı en düşük olanlardır.

4. Zaman

Hem günün saati hem de yılın zamanı hırsızlık riskinizi etkileyebilir. Tabii ki, bu istatistikler evden bağımsızdır ve sadece yeni eviniz için geçerli değildir, aynı zamanda riski değerlendirirken göz önünde bulundurmaya değer.

Peki, geceleri ev işgalleri ne kadar yaygın? FBI’a göre hırsızlıkların çoğu gün içinde oluyor. Adalet Bürosu, hırsızlıkların özellikle yaz aylarında zirve yaptığını bildiriyor .

Evden uzaktayken ev istilaları ne kadar yaygın? Tahmin edebileceğiniz gibi, bir evden yararlanmak için kolay bir zaman. Yukarıdaki Adalet Bürosu araştırmasında, mağdur işteyken kimsenin evinde olmadığı hırsızlıkların yalnızca dörtte biri. Tatildeyken evinizi korumaya çalışırken durum daha da kötü .

5. Güvenlik

Son olarak, hırsızlara karşı savunmasız olup olmadığını belirlemek için güvenliğinize bakmalısınız. Hırsızlar yeteneklidir ve bir evin güvenliğini değerlendirmede ve içeri girmelerinin mümkün olup olmadığını belirlemede harikadırlar.

Şaşırtıcı sayıda hırsızlık çok az dirençle veya hiç direnç göstermeden gerçekleşir. FBI suç istatistikleri, %35,2’sinin güç kullanmadığını, %6,5’inin güç girişiminde bulunduğunu ve yalnızca %58,3’ünün zorla zorla girmeyi başardığını gösteriyor.

Peki, bir güvenlik sisteminiz yoksa ev işgalleri ne kadar yaygın? Bazı suç istatistiklerine göre, hareket sensörleri ve güvenlik kameraları gibi bir ev güvenlik sisteminiz yoksa, zorla girme olasılığınız üç kat daha fazladır .

Yukarıdaki anket, köpeklerin hırsızları zamanın yalnızca %34’ünde caydırdığını belirtiyor. Ve sadece %48’i herhangi bir gürültüden cesaretini kırıyor.

Her bir giriş noktasında ev istilaları ne kadar yaygın? Zebra bir anket yaptı ve bununla ilgili verileri derledi. Tahmin edebileceğiniz gibi hırsızların %81’i birinci kattan girerken, %2’si ikinci kata çıktı. %9’u bodrumdan giriş noktaları buldu. %34’ü giriş olarak ön kapıyı kullanıyor, %22’si arka kapıyı kullanıyor ve %9’u garaj kapısı güvenliğinde zayıflıklar buluyor . %23’ü pencereden giriyor.

Kilitleriniz nasıl? Yukarıdaki Adalet Bürosu anketine göre, hırsızlar evde kimse yoksa kilitleri kurcalıyor.

Birinin evde olduğu hırsızlıklarda , zamanın %30’unda hırsız ön kapıyı onlar için açmıştır, bu nedenle bu senaryolarda iyi kilitler anlamsızdır. Ancak bu sadece %30 – kilitlerin önemli olmadığı senaryolarda ev işgalleri ne kadar yaygın ? Ne de olsa, zamanın geri kalan %70’inde, kişi ya uyuyor ya da başka bir odadadır, dolayısıyla yine de iyi kilitlere ihtiyacınız vardır.

Hırsızlarla ilgili bir ankete göre, yalnızca %21’i güvenlik sistemlerini nasıl devre dışı bırakacağını biliyor . Ancak yalnızca %37’si güvenlik kameraları tarafından caydırılıyor .

Riski değerlendirmenin bir unsuru, ev kasası belirtileri aramaktır. Durup evinizi izleyen insanlar var mı? Yabancılar fotoğraf mı çekiyor? Cevabınız evet ise dava ediliyor olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?