+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni Bir Merkezi Isıtma Sisteminin Maliyeti Ne Kadardır?

02 Kasım 2021
Yeni Bir Merkezi Isıtma Sisteminin Maliyeti Ne Kadardır?

İçindekiler

Yeni Bir Merkezi Isıtma Sisteminin Maliyeti Ne Kadardır?

Merkezi ısıtma, karanlık ve soğuk kış aylarında evlerimizi sıcak ve rahat tutma şeklimizdir. Buna rağmen, Birleşik Krallık’taki birçok ev, genellikle evde yeni bir merkezi ısıtma sistemi kurmanın maliyeti nedeniyle gazlı yangınlara veya elektrikli ısıtıcılara güveniyor.

Merkezi ısıtma pahalı olabilir ve genellikle kurulum ve parça maliyetleri, araştırdığınız yere bağlı olarak çılgınca değişir, bu yüzden her zaman 1’den fazla şirketten fiyat teklifi istemeniz gerekir. Aylık ödemeleri düşük bir finansman planıyla yeni bir merkezi ısıtma sisteminin maliyetini dağıtmayı da düşünebilirsiniz.

Merkezi ısıtma sistemini ne oluşturur?

Bir merkezi ısıtma sistemi, eviniz için ısı üreten bir cihaz, ısıyı evin etrafına dağıtmak için borular ve odalara ısı yayan bir şey, yani çoğu zaman bir radyatör içerir. Ayrıca, termostat gibi, ısıtmanın ne zaman açılacağını kontrol etmenizi ve sıcaklığı ayarlamanızı sağlayan kontroller de olacaktır.

Merkezi ısıtma sistemi parçalarının maliyeti

Merkezi ısıtmanız için parçaları nasıl edindiğinize bağlı olarak, maliyetler değişecektir. Genellikle merkezi ısıtma tesisatçınız, güvenilir kaynaklarını kullanarak parçaları sizin için sağlar ve sizi buna göre ücretlendirir (bazen biraz fazladan olsa da).

Bu, parçaları edinmenin en uygun yoludur ve tam olarak ihtiyacınız olanı almanızı sağlar, ancak en ucuz yöntem değildir. Her zaman tesisatçınızdan parçaların maliyeti için bir fiyat teklifi alın ve bunları bağımsız bir parça satıcısından veya çevrimiçi olarak kendiniz satın alarak daha iyi bir anlaşma yapabileceğinizi düşünüyorsanız, tesisatçının ihtiyaç duyduğu tüm öğelerin bir listesini isteyin. ayrıntıları mümkün olduğunca

Maliyeti hesaplamak için su deposu ve armatürleri ve bağlantı parçaları, borular, radyatörler gibi parçaları göz önünde bulundurmanız ve çeşitli parçalar için biraz daha eklemeniz gerekir. Ek olarak, bunlara uyması için gereken işçilik maliyeti.

İstenirse, çoğu tesisatçı ve montaj şirketi, sizi tek bir numarayla karşı karşıya bırakmak yerine, parça tekliflerinin ayrıntılı bir dökümünü yapacaktır – bu, en iyi teklifi kimin sunduğunu görmek için birçok tesisatçıdan fiyat teklifi toplarken daha yararlı olacaktır. hangi alanda.

Kazan maliyetleri

Evinizin ısıtma ve sıcak su taleplerine bağlı olarak, kurmanız gereken kombi tipi farklılık gösterecektir. Bu nedenle, yeni bir kazanın ne kadara mal olacağı hakkında bir fikir edinmek için öncelikle hangisinin evinizin ihtiyaçlarına uygun olduğunu bilmeniz gerekir. Kombi, Normal ve Sistem olmak üzere 3 tip kazan vardır.

Kombiler

Kombiler , merkezi ısıtma ve isteğe bağlı sıcak suyunuzu, gerektiğinde ve doğrudan şebekeden gelen su kullanarak ısıtır. Kompakt oldukları ve başka tank veya silindir gerektirmediği için daha küçük evler için mükemmeldirler. Bunlar oldukça verimli ve kullanışlı bir çözümdür ancak birden fazla banyosu olan ve yüksek ısıtma ve sıcak su talebi olan büyük bir evde yaşıyorsanız düşünülmemelidir.

Normal kazanlar

Normal kazanlar , 3 tip kazanın en eskisidir ve birkaç adla anılır: Geleneksel, Geleneksel ve Yalnızca Isıtma. Kazanın kendisi, bir sıcak su silindiri, bir soğuk su deposu ve bir besleme ve genleşme deposu da dahil olmak üzere birçok parçadan oluşurlar, bu yüzden çok fazla alana ihtiyaç duyarlar. Normal bir kombi, ısıtma ve sıcak su talebi yüksek olan büyük evler için en iyi seçimdir.

Sistem kazanları

Sistem kazanları , nasıl çalıştıkları açısından Kombi ve Normal kazanlar arasında bir yerde bulunur. Su kaynaklarını doğrudan şebekeden alırlar, ancak suyu doğrudan merkezi ısıtma sistemine veya musluğa göndermek yerine bir sıcak su depolama silindiri için ısıtırlar. Bu nedenle, bir sıcak su deposu gerekliyken, Normal bir kazanda olduğu gibi çatı katında soğuk su deposuna ihtiyaç yoktur.

Hangi tür yakıt?

Sadece kurulum maliyetlerini değil, merkezi ısıtma sisteminizin bitmesini istediğiniz yakıtı da hesaba katmanız gerekecek ve bunların hepsinin uzun vadeli enerji maliyetleriniz üzerinde farklı bir etkisi olacaktır.

Birleşik Krallık’taki evlerin büyük çoğunluğu, sizin için karar vermenizi sağlayacak gaz şebekesine bağlıyken, şebekeden bağımsız evler, petrol veya LPG gibi bir alternatif gerektirecektir. Bununla birlikte, güneş, hava ve hatta toprak gibi ücretsiz, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji kullanan yenilenebilir bir ısıtma sistemi olasılığını da inceleyebilirsiniz .

Isıtma kontrollerinin maliyeti

Isıtma kontrolleri, her ikisi de merkezi ısıtma sisteminiz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olan termostatlar ve radyatör vanalarını içerir.

Termostat, merkezi ısıtma sistemi söz konusu olduğunda nihai kontrolünüzdür. Sistem kapanmadan önce ısıtmanın açılacağı zamanları ve sıcaklığın ne kadar yüksek olması gerektiğini ayarlayabilirsiniz ve Nest ve Hive gibi akıllı termostatlar ile her geçen gün daha da gelişmiş olan merkezi ısıtma sisteminiz zamanla ısınma rutinine uyum sağlayacaktır. senin evin.Evinizdeki radyatörlere radyatör vanaları takmak size radyatörün ne kadar ısı yaydığını ayarlama imkanı verir. Bu şekilde, evinizde kaloriferi açmak istediğinizi biliyor ancak belirli bir odayı kullanmayacağınızı biliyorsanız, radyatörün açılmamasını sağlayabilir, bu da enerji faturalarınızı düşürmenize yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?