+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni Bir Kazanın İlk Servisine Ne Zaman İhtiyacı Vardır?

21 Ağustos 2021
Yeni Bir Kazanın İlk Servisine Ne Zaman İhtiyacı Vardır?

İçindekiler

Yeni Bir Kazanın İlk Servisine Ne Zaman İhtiyacı Vardır?

Yeni bir kombi taktırdıysanız, bakıma ihtiyacı olup olmadığını veya ne zaman bakıma ihtiyacı olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak tıpkı bir araba gibi, kazanların da her şeyin mümkün olduğunca sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli bakıma ihtiyacı vardır.

Servis , yalnızca kazanınızdaki sorunları çözmenin bir yolu değildir. Kombinizin bakımını ve bakımını düzgün bir şekilde yaparak gelecekte ciddi sorunların ortaya çıkmasını önlemek için de çok önemlidir. Kombinizin performansı ve verimlilik seviyeleri yıllar içinde düşebilir, ancak cihazın düzenli olarak bakımını yaptırarak ve yıpranmış parçaları değiştirerek daha uzun süre yeni gibi kalabilir.

Çoğu kazan standart olarak beş yıl garantilidir. Bazı kazan sağlayıcıları 10 yıla kadar garanti sunabilir. Ancak bu garantinin o süre boyunca geçerli olabilmesi için kombinizin bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ancak yeni kazanınızın bakımını ne zaman yapmalısınız ? 

Kombinizin bakımını ne sıklıkla yapmalısınız?

Her zaman üreticinize danışmalısınız, ancak garantinizin şartlarını yerine getirmek için genellikle ilk kombi servisiniz kurulumdan 12 ay sonra yapılmalıdır. Bundan sonra her 12 ayda bir sürekli olarak servis edilmelidir.

Gaz kaçağı gibi yeni sorunların ortaya çıkmaması için kombinizin düzenli olarak bakıma ihtiyacı vardır . Bu sorunun kolayca çözülebilmesi için her evde bir karbon monoksit alarmı olmalıdır. Ancak, alarm olmadan karbon monoksit neredeyse tespit edilemez. Bu, kombinizin uygun kalifiye bir mühendis tarafından düzenli olarak bakımının yapılmasının çok önemli bir nedenidir.

Yıllık kombi servisinizi kaçırdıysanız ve kombinizin garantisinin geçersiz olacağından endişeleniyorsanız, üreticiyi arayıp kontrol edebilirsiniz. Üretici esnek olabilir ve garantinizin geçerli kalmasını sağlamanın bir yolunu bulabilir. Bir hizmet için rezervasyon yaptırmayı unutacaksanız, seçtiğiniz bir şirketle sürekli bir sipariş oluşturabilirsiniz. Bir kazan hizmetin maliyeti 12 ay yayılmış olabilir ve şirket hizmetinizdedir kitaba her yıl sizinle temasa geçecektir. Bu, sizin tarafınızdan ön ödemeli olduğu ve bunu unutma olasılığınız daha düşük olacağı anlamına gelir.

Kombi servisi neleri içerir?

Yeni kazanınız 12 aya kadar geliyorsa, hizmetinizin neler içereceğini merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıda, bir kombi servisinin her yönünü ve ne anlama geldiğini özetledik.

Standart öğelerin dışındaki her türlü bireysel servis gereksinimi için kurulumcunun ürün kılavuzuna başvurması gerektiğini unutmamak önemlidir. 

Kazan Muayenesi

Gas Safe kayıtlı bir mühendisin yapacağı ilk şey, kazanınızı ve çevresindeki boru tesisatını incelemektir. Mühendis, çatlak, sızıntı veya korozyon gibi görsel sorunları kontrol edecektir.

Ardından, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için kazanı ve kontrollerini test edecekler. Kazan içinde çatlak veya hasarlı parça olmadığından emin olmak için kazan muhafazasını çıkaracaklar. Bu sadece uygun niteliklere sahip bir mühendis tarafından yapılmalıdır – kasayı kendiniz çıkarmamalısınız. 

Baca ve basınç kontrolü

Mühendis her şeyin yolunda olduğuna karar verdiğinde, kazanınızın güvenli ve verimli çalışmasını sağlayan diğer önemli hususları kontrol etmeye başlayacaktır.

Gaz basıncının ve akışının doğru olduğunu kontrol edecekler ve ayrıca bacanın olması gerektiği gibi takılıp takılmadığını ve herhangi bir engel olmadığını kontrol edecekler . Bu önemlidir, çünkü tıkanmış bir baca, karbon monoksit gibi tehlikeli gazların evinize yeniden girmesine neden olabilir. Kazanın doğru gaz ve hava kombinasyonunu yaktığından emin olmak için bir baca gazı analizörü de kullanabilirler. Çok fazla gaz yakıyorsa, enerji faturanızı fazla ödüyor olabilirsiniz. 

Temel parçaların temizlenmesi

Isı eşanjörü ve yanma odası, brülör grubu ve elektrotları ve (gerekirse) yoğuşma suyu sifonu gibi bazı parçaların temizliği kombinizin servisine dahildir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?