+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni Bir Kazan Almak İçin 8 Önemli İpucu

14 Ekim 2021
Yeni Bir Kazan Almak İçin 8 Önemli İpucu

İçindekiler

Yeni Bir Kazan Almak İçin 8 Önemli İpucu

Yeni bir kazan alırken, doğru almak istersiniz. Sonuçta, yeni kazanınız uzun yıllar boyunca evinizi ısıtıyor olmalıdır.

Eviniz için doğru kazanı bulmak için yeni bir kazan satın almak için en iyi ipuçlarımızı takip edin.

Neden yeni bir kazan satın almalısınız?

Kazanlar tipik olarak 10-15 yıllık bir ömre sahiptir ancak 8 yıl sonra verimlerini kaybetmeye başlayabilirler. Verimlilik düştükçe, ısıtma faturalarınız artmaya başlayacaktır.

Sadece bu değil, bir kazan yaşlandıkça sorunlara eğilimli hale gelir. Ve kombinizi düzenli olarak tamir etmesi için bir ısıtma mühendisini çağırıyorsanız, bu onarım faturaları artmaya başlayacaktır. Bu noktada verebileceğiniz en ekonomik karar, yeni bir kombi kurmaktır.

Aşağıdakilerin tümü, bir kazan değiştirme zamanının geldiğini gösteren işaretlerdir:

 • Kombiniz düzenli olarak bozuluyor
 • Onarımın maliyeti yeni bir kazandan daha fazla olacaktır
 • Isınma faturalarınızın arttığını fark ettiniz
 • Isıtma ve sıcak su talepleriniz artık karşılanmıyor
 • Mülkünüzü satmayı veya kiralamayı planlıyorsunuz – yeni bir modern kazan, evinizin verimlilik derecesini yükseltmeye ve potansiyel alıcılar için daha çekici hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Yeni Kazan Fiyatları ve Değiştirme Maliyetleri kılavuzumuz, yeni bir kazan zamanı geldiğinde daha fazla ayrıntıya giriyor.

Şimdi yeni bir kazan satın almak için en iyi 8 ipucumuza geçelim.

1. Doğru kazan tipine karar verin

Mülkünüzün büyüklüğü, içinde yaşayan insan sayısı ve ısıtma ve sıcak su talebi, eviniz için hangi kazan tipinin doğru olduğunu belirleyecektir.

Kombi

Kombi

Kombiler , İngiltere’deki en modern ve popüler kombi türüdür. Kombi, herhangi bir ek tank veya silindirin yanına kurulması gerekmeyen, uygun maliyetli tek bir ısıtma sistemidir. Mülkünüzde sınırlı alan varsa harika bir haber.

Herhangi bir tank veya silindire ihtiyaç duymadan, gerektiğinde anında ısıtma ve sıcak su sağlarlar. Sonuç olarak, 1-2 banyolu evler için mükemmel şekilde uygundurlar (çıkış derecesine bağlı olarak).

Kombilerin birçok faydası olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Kombiler suyu doğrudan şebekeden aldığından, mülkünüzde yüksek su basıncına ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde musluktan çıkan sıcak su her zaman zayıf olacaktır. Ayrıca, aynı anda birden fazla musluğa (çoğu durumda) güçlü bir sıcak su tedarik edemezler, bu nedenle daha küçük mülkler için en uygun olanlardır.

sistem

sistem

Bir sistem kazanı , 2 veya daha fazla banyosu olan ve sıcak su talebinin yüksek olduğu evler için mükemmel bir seçenektir. Bunun nedeni, isteğe bağlı olarak suyu ısıtmak yerine, bir sıcak su silindirinde depolamalarıdır. Mülkünüzün sıcak su için yüksek bir talebi varsa, o zaman ek alana değer.

Sıcak suyu bir silindirde depolamak, bir sistem kazanının daha yüksek sıcak su taleplerini karşılamasını sağlarken, tekrar dolmasını beklemeniz gereken zamanlar olacaktır. Bu, zaman zaman banyonuzu bir süreliğine erteleyebilir – kombilerde karşılaşmayacağınız bir sorun.

Düzenli

Düzenli

Düzenli kazan birçok isimlerle anılır. Açık hava, sadece ısı ve geleneksel olarak birkaç isim var. Mevcut en eski kazan tipidir ve 1960’larda ve 70’lerde inşa edilen eski mülklerde yaygın olarak bulunur.

Bir sistem kazanı gibi, normal kazanlar da bir silindirde depolamak için suyu ısıtır. Ancak bir sıcak su silindirine ihtiyaç duymanın yanı sıra bir besleme ve genleşme tankı da gereklidir. Bu tank çatı katına monte edilmiştir ve doğrudan şebekeden su almadığı için soğuk suyu kazana iletir.

Geniş bir boru ağına ihtiyaç duyan büyük ısıtma sistemleri olduklarından, yalnızca bu kazan tipinin kurulu olduğu mülkler için tavsiye edilirler.

2. En iyi kombi markalarını araştırın

Eviniz için doğru kombi tipine karar verdikten sonra, İngiltere’deki birçok kombi üreticisinden bir model seçmeniz gerekecek.

Ev sahibi incelemeleri ve kurulumcu geri bildirimleri açısından en iyi kazan üreticileri, yaygın olarak şu şekilde kabul edilir:

Bu üreticilerin her biri, esas olarak gaz yakıtlı ancak birkaç yağ kazanı da sunan 3 kazan tipinin tümü.

Kazan ÜreticisiyakıtlarKombiDüzenlisistem
ATAGGaz
BaxiGaz
İdealGaz
VaillantGaz
ViessmannGaz ve petrol
Worcester BoschGaz ve petrol

3. Doğru kazan boyutunu seçin

Kazan boyutunun doğru olması hayati önem taşır . Ve kazan boyutu ile kilovat (kW) olarak ölçülen gücünü kastediyoruz.

Mülkünüze monte edilen kazan için uygun bir çıkış, mülkünüzün büyüklüğüne ve içinde yaşayan kişi sayısına göre belirlenecektir. Çıktı derecesini doğru almak çok önemlidir. Aksi takdirde, çok düşükse talebi karşılamakta zorlanacak ve çok yüksekse ısıtma faturalarınız gereksiz yere yükselebilir.

Peki, eviniz için hangi çıktı derecesinin en uygun olduğunu nasıl bileceksiniz? Aşağıda, eviniz için doğru boyutta bir kazan hakkında fikir edinmek için kullanabileceğiniz bir kazan boyutlandırma kuralı verilmiştir.

Evin tipiÖnerilen Kazan Tipiyatak odalarıbanyolarradyatörlerUygun Merkezi Isıtma Çıkış Derecesi
Küçük ev, daire veya bungalovKombi1-2110 A kadar24-27 kW
Orta bungalov veya yarı müstakil evsistem3-42-310-1528-34 kW
Büyük yarı müstakil veya müstakil evSistem veya normal4+215-2035-42 kW

Yukarıdakiler çok genel bir kuraldır, bir kazanı değiştirmeye başlamadan önce evinizin sıcak su talebini her zaman bir profesyonel tarafından değerlendirmelisiniz.

4. Kazanınız için bir yer seçin

Modern kazan kurulumları inanılmaz derecede esnek olabilir. Kazanınızın nereye kurulmasını istediğinizi seçme özgürlüğü verir. Bir mutfağa veya hizmet odasına monte edilmesi hiçbir şekilde bir gereklilik değildir.

Gaz ve akaryakıt kazan kurulumlarının bir gerekliliği, dış duvara monte edilmeleridir. Bu, atık gazların baca borusu yoluyla mülkten kolayca dışarı atılabilmesi içindir.

Bir kazanın bir yerden başka bir yere taşınmasının, kazan değiştirme maliyetlerini artıracağını unutmayın.

5. Bütçenizi belirleyin

Birçok insan için seçim genellikle bütçeye göre belirlenir. Bu nedenle, bütçeniz konusunda net olmanız ve daha da önemlisi bütçenize bağlı kaldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Yeni bir kazan satın almanın fiyatı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şeye bağlı olacaktır:

 • Üretici, seri ve model
 • Kazan tipi (kombi, sistem veya normal)
 • Çıkış derecesi (bu, kazanın ne kadar güçlü olacağını belirler ve kW olarak ölçülür)

Kazanın maliyetine ek olarak, kurulumu da düşünmeniz gerekecek. Kazan kurulum fiyatları da aşağıdaki gibi faktörler sayesinde büyük ölçüde değişebilir:

 • Kurulumcu tarafından alınan ücretler
 • Yılın zamanı
 • Kurulum zorluğu
 • Kazanın yeni bir yere taşınıp taşınmadığı
 • Benzer bir kombi değişimi olup olmadığı (örneğin, bir kombinin bir kombi ile değiştirilmesi)

Yeni bir kazan satın almanın toplam maliyeti üzerinde etkisi olabilecek pek çok değişkenle, fiyatları karşılaştırmak çok önemlidir. Ne kadar ödemeyi bekleyebileceğinizi görmek için aşağıdaki tabloya bir göz atın.

6. Garantiyi kontrol edin

Kombi garantisi, olası bir sorun durumunda kapsandığınız konusunda size gönül rahatlığı verecektir. İngiltere’deki tüm kazan üreticileri, kazanları için garantiler sunar. Bununla birlikte, garanti koşulları ve süresi, üreticiye ve modele bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Kazan garantileri tipik olarak 1-10 yıl arasında değişmekte olup, bazıları artık 10 yılı aşmaktadır. Yazma sırasında, ATAG kazanları, Birleşik Krallık’ta mevcut olan herhangi bir kazanın en uzunu olan 14 yıllık bir garantiye sahiptir.

Kazan ÜreticisiMevcut En Uzun Garanti
ATAG14 yıl
Baxi10 yıl
İdeal12 yıl
Vaillant10 yıl
Viessmann10 yıl
Worcester Bosch12 yıl

Bazı kazanların garantisi, üretici tarafından onaylanmış bir ısıtma mühendisi tarafından kurulduğunda uzatılabilir. Bu nedenle, işinizle ilgili teklifte bulunan ısıtma mühendislerine sunabilecekleri garantileri sormaya değer.

7. En az 2 alıntıyı karşılaştırın

Yeni bir kazan satın almadan önce, en az 2 ısıtma mühendisinin tekliflerini karşılaştırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Birden fazla teklifi karşılaştırmak için zaman ayırmak, iş için doğru şirketi bulmak söz konusu olduğunda sizi harika bir konuma getirecektir.

Sadece bu değil, teklifleri karşılaştırmak size en rekabetçi fiyatı sağlamanız için en büyük şansı verecektir. Tek bir fiyat teklifi alacak ve kabul edecek olsaydınız, fazla ücretlendirilip alınmadığınızı bilemezsiniz.

8. Kurulumcunuzun niteliklerini ve incelemelerini kontrol edin

Yeni kazanınızı kurmak için kiraladığınız ısıtma mühendisi tam kalifiye olmalıdır. Bu, gaz kazanı kurulumları için bir Gas Safe kayıtlı mühendisinin işe alınması anlamına gelir. Yağ kazanları bir OFTEC teknisyeni tarafından kurulmalıdır.

Yükleyicinin uygun niteliklere sahip olduğundan emin olmak için çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz. Bu, Gas Safe sicilini ziyaret etmek ve düşündüğünüz şirketi aramak anlamına gelir. Buna ek olarak, mülkünüze gelir gelmez her zaman kimlik kartlarını görmeyi isteyin.

Doğru niteliklere sahip olmanın yanı sıra, önceki müşterilerin incelemelerine de bakmak iyi bir fikirdir.

Kombinizi değiştirmek için en iyi zaman ne zaman?

Kombinizi değiştirmek için yılın en iyi zamanı yaz aylarıdır. Yılın bu zamanında daha yüksek sıcaklıklar sayesinde, ısıtmaya çok daha az ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle, 1-3 gün boyunca onsuz gitmek (kurulum tipine bağlı olarak) kış mevsiminden çok daha az fark edilir olacaktır.

Ayrıca, ısıtma mühendisleri yılın bu zamanında günlüklerinde daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Bu nedenle, bir ısıtma mühendisi bulmanız daha kolay ve hatta muhtemelen daha düşük bir oranda olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?