+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yaz için En İyi Klima Ayarı Hangisi?

28 Temmuz 2021
Yaz için En İyi Klima Ayarı Hangisi?

Yaz için En İyi Klima Ayarı Hangisi?

Merkezi klima gibi soğutma ve ısıtma ekipmanları en iyi performansı doğru ayardayken verir. Yaz aylarında, bazı ev sahipleri genellikle AC’lerini AÇIK olarak mı ayarlamaları gerektiğini yoksa sadece AUTO’da mı bırakmaları gerektiğini merak eder. Aralarında önemli bir fark olduğu için bu iki ayarın benzer şekilde çalıştığı yaygın bir yanılgıdır.

AC’nizi Neden AÇIK konuma getirmemelisiniz?

AC’nizi AÇIK olarak ayarladığınızda, fan sürekli çalışacak ve ekipmanın daha fazla enerji tüketmesine neden olacaktır. Fan sürekli çalışacağı için sık sık onarım yapma olasılığını artıracaktır. Hatta üfleyicinizin erken bozulmasına neden olabilir.

Endişelenmeniz gerekebilecek başka bir şey daha yüksek nem seviyeleridir. Fan ON konumundayken, soğutma sisteminiz yaşam alanınızdaki nemi bile atamayabilir. Mevcut kanal sızıntılarınız varsa, AC fanınızı AÇIK konuma getirmemelisiniz. Bu ayar, kanal sızıntılarını daha da kötüleştirebilir, daha fazla enerji israfına neden olabilir ve faturalarınızı artırabilir.

AC’nizi AUTO’ya Ayarlamanın Faydaları Nelerdir?

Ekipmanınızı OTOMATİK olarak ayarladığınızda daha yüksek ısıtma ve klima maliyetlerinden kaçınabilirsiniz. Diğer AC ayarlarıyla karşılaştırıldığında, AUTO önemli ölçüde daha az enerji tüketir. Dahili termometre sıcaklığın ayarladığınızdan daha yüksek olduğunu her algıladığında soğutma sisteminize fanı çalıştırması için sinyal verir. Ancak, çok düşük bir sıcaklık seçerseniz, klimanız daha uzun süre çalışacak ve daha çok çalışacaktır.

AC’nizi makul bir sıcaklıkta AUTO’ya ayarladığınızda enerji maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, OTOMATİK ayarı filtreleri çok fazla tıkamaz ve diğer ayarlara kıyasla minimum bakım gerektirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?