+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tatilde Ev Hırsızlığı Nasıl Önlenir?

29 Aralık 2022
<strong>Tatilde Ev Hırsızlığı Nasıl Önlenir?</strong>

İçindekiler

Tatilde Ev Hırsızlığı Nasıl Önlenir?

Evden çıkmak eğlencelidir ama aynı zamanda biraz korkutucu da olabilir. Sonuçta, tüm eşyalarınız orada. Yaşadığınız ve muhtemelen kendinizi en güvende hissettiğiniz yerdir. Ya bir şey olursa?

Yine de hazırlıklısın, değil mi? Hırsızların kullanmayı sevdiği tüm hileleri öğrenmeye ve bu hileleri onlara karşı kullanmaya hazırsınız. Evinizi Fort Knox’a dönüştürmeye hazırsınız. Hiçbir şey içeri veya dışarı giremez. Tatildeyken evinizi bir uzman gibi koruyabilirsiniz.

İşte tatildeyken evinizi korumak için göz önünde bulundurmanız gereken her şey:

  • Dış Tahkimatlar
  • İç Tahkimatlar
  • Değerli Eşyaları Kilitleme
  • Yaşanmış Görünüm

Dış Tahkimatlar

Evinizin dışında dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

1. Kilitler

Her şeyden önce, her şeyin kilitli olduğundan emin olun . Her şey kilitliyse, bu kilitler etkili midir? Yani kilidin tutmama gibi bir alışkanlığı olmadığı için kapı kapanmaz . Ve yüksek güvenlikli kilitler kullanmıyorsanız , suçluların bölgenizde kilit açmadığından emin olun .

2. Alternatif Erişim

Tüm olası erişim noktalarını gözden geçirmeye ve hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmaya değer. Etrafınıza bakın ve hırsızlar için olası her giriş noktasının bir listesini yapın . Tüm pencereleri eklediniz mi? Peki ya evcil hayvan kapısı? Bir hırsız elini posta deliğinden geçirerek evinizin kilidini açabilir mi?

3. Kapılar

Genel olarak kapılarınızı emniyete alın . Tatildeyken ve hatta döndükten sonra bile evinizi koruyacaksınız. Bu, metal güvenlik ekranlarının takılması da dahil olmak üzere daha güçlü kapılar kullanılarak kilitlerden daha fazlasıyla yapılır. Kapı menteşeleri ve karşılık plakaları için 3 inçlik ayar vidalarını da kullanabilirsiniz.

4. Aydınlatma

Hırsızları teşhir etmekten bahsetmişken, hareketle etkinleştirilen dış aydınlatma alın. Bu şekilde, birisi evinize doğru yürürse, tüm komşularınız bir şeyler döndüğünü görebilir. Ve evde doluyken normalde açık olan dış ışıklar, bir zamanlayıcı aracılığıyla açılacak şekilde ayarlanmalıdır.

5. Yedek Anahtarlar

Tüm gizli yedek anahtarları çıkarın . Evde değilseniz, hırsız verandanızın çevresinde yedek anahtar aramak için zaman harcayabilir ve muhtemelen nereye bakacağını bilecektir. Tatildeyken anahtarı almak evinizi koruyacaktır ve bu birçok insanın yapmayı düşünmediği bir şeydir.

6. Hırsız Aletleri

Bir hırsızın kullanabileceği merdivenler gibi potansiyel alet ve cihazların barakalarda kilitli olduğundan emin olun. Pencerelere saldırmak için kullanılabilecek büyük taşları temizlemek bile iyi bir fikirdir.

7. Akıllı Kilitler

Akıllı kilitler, hırsızlar için standart kilitlerden daha zor olabilir . Bu kilitleri kullanmak, tatildeyken ve döndüğünüzde evinizi koruyacaktır . Halihazırda bir tuş takımı kilidiniz varsa, tuş takımını silin. Bir hırsız, parolanızı bulmak için altlıktaki parmak izlerine bakabilir. Ve WiFi kilitleriyle , uzaktayken kilidin ne zaman açıldığını kontrol edebilirsiniz.

8. Windows

Vaktiniz ve paranız varsa, pencerelerinizi lamine cam gibi kırılması daha zor camlarla değiştirerek emniyete alabilirsiniz. Cam filmi gibi çalışan güvenlik filmi de kullanabilirsiniz. Bu yapışkan film, delindiğinde bile camın kolayca kırılmasını önler.

İç Tahkimatlar

Artık evinizin dışını koruduğunuza göre, içeriye bakmanın zamanı geldi. Tatildeyken evinizi tamamen korumak için iç mekanı düşünmeniz gerekir.

1. Zamanlayıcılar

Işıklarınızı çeşitli aralıklarla açıp kapatan zamanlayıcılar edinin. Bunlar, hırsızların evde hala yaşıyormuş gibi görünmesini sağlar.

2. Güvenlik Sistemi

Bir güvenlik sistemi edinin. Bunlar fiyat ve karmaşıklık bakımından farklılık gösterir ve alarmları, yüz tanıma yazılımlı kameraları, pencere sensörlerini, kapı sensörlerini, cam kırma sensörlerini, evcil hayvan kameralarını ve daha fazlasını içerir. Fiyat aralığınızda daha ucuz bir tane olabilir veya tamamen yüksek teknolojiye gidebilirsiniz.

3. Kontrol Et

Halihazırda güvenlik sistemleriniz varsa, pillerin hala çalıştığını ve sistemin devreye alınabileceğini bir kez daha kontrol edin. Tatildeyken evinizi korumak için onların çalışmasına ihtiyacınız var.

4. Gürültü

Televizyonu veya radyoyu açık bırakabilir veya çeşitli aralıklarla açan bir zamanlayıcı alabilirsiniz. Hırsızlar, içlerinden ses gelen evlere nadiren dokunur çünkü bu genellikle içeride birinin olduğuna dair iyi bir göstergedir. Elbette, bunu yaparken dikkatli olun çünkü bir şey kısa devre yapabilir veya elektrik faturanızı yükseltebilirsiniz.

Değerli Eşyaları Kilitleme

Ardından, bir hırsızın kapmak isteyeceği her şeyin güvenli bir yerde olduğundan emin olmanız gerekir. Tatildeyken evinizi korumak için evinizin etrafındaki genel güvenliğin yanı sıra belirli öğelere çok dikkat etmek iyi bir fikirdir.

1. Depolama

Çalınabilecek her değerli eşyayı düşünün ve hepsini güvenli bir yere koyun. Ya bir kasaya yatırım yapın ya da potansiyel olarak bu değerli eşyalarınızı yanınızda getirin.

2. Görünürlük 

Değerli eşyalarınızın gözden uzak olduğundan ve pencerelerden görünmediğinden emin olun. Panjurlarınızı açık tutmak isteyebilirsiniz, bu nedenle pahalı herhangi bir şeyin görünmediğinden emin olun. Genel olarak, tatildeyken evinizi korumak için değerli eşyalarınızın ekstra güvenli bir yerde olduğundan emin olun.

3. Öğeler

Savunmasız öğeler arasında mücevherler, elektronik aletler, silahlar ve ilaçlar bulunur. Mücevherat ve elektronik eşyalar iyi bilinen değerli şeylerdir, ancak çoğu insan hırsızların nasıl silah ve uyuşturucu kullanıp satabileceklerini düşünmez.

İçinde Yaşanmış Görünmesini Sağla

Şu anda bir evde kimsenin bulunmadığına dair birkaç işaret var ve hırsızlar hepsine nasıl göz kulak olacaklarını biliyorlar. 

1. Ziyaretçiler

Tatildeyken evinizi korumak için uzaktayken bu şeylerle ilgilenmesi için bir ev bakıcısı, komşu veya güvenilir bir arkadaş bulun.

2. Bakım

Bahçenin hala düzenli olarak biçildiğinden emin olun. Bir çimenliğe bakıp alışılmadık derecede dağınık olduğunu görmek zor değil. Siz tatil yaparken ev gözle görülür bir bakımsızlık durumuna düşmemelidir.

3. Posta

Ya birisinin teslimatları almasını sağlayın ya da tamamen durdurun. Belirli teslimatları geçici olarak durdurabilir veya siz yokken size bir şeyler göndermeyi durdurması için postaneye bildirimde bulunabilirsiniz. Postayı durdurmak, paket hırsızlığını da önler.

4. Araçlar

Garaj yolunda oturan bir arabanız olsun. Birden fazla aracınız varsa veya arabanızı tatile götürmüyorsanız, bunu oldukça zahmetsizce yapabilirsiniz, ancak bunun dışında, bunu sizin için yapması ve tatildeyken evinizin korunmasına yardımcı olması için bir arkadaşınızı veya komşunuzu işe almak isteyebilirsiniz.

5. Perdeler

Perdeleriniz genellikle çekilmiyorsa perdelerinizi çekmeyin . Evinizin hırsızlar tarafından görülebileceği ihtimalinden rahatsız olabilirsiniz, ancak hırsızlar boş bir yer ararken perdeleri çekilmiş evleri ararlar.

6. Çöp

Çöpünüzün çöp gününde toplanıp dışarı atıldığından emin olun. Bu, bonus olarak zararlılara karşı önleyici bir önlem olarak ikiye katlanır.

7. Köpekler

Evcil hayvanınız yoksa, güvenlik için bir köpek kullanmayı düşünün . Halihazırda bir köpeğiniz varsa, köpek kulübesi yerine evcil hayvan bakıcısına yatırım yapın. Hırsızlar içeri girmeye çalışırken yüksek havlama sesleriyle caydırılır. Kimse kızgın bir köpekle uğraşmak istemez. Köpekler, tatildeyken veya uzakta olduğunuz herhangi bir zamanda evinizi korumanın harika bir yoludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?