+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tam Yoğuşmalı Kombi ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasında Ne Fark Var?

25 Ekim 2021
Tam Yoğuşmalı Kombi ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasında Ne Fark Var?

İçindekiler

Tam Yoğuşmalı Kombi ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasında Ne Fark Var?

Tam Yoğuşmalı İle Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki farklılıkları anlatmaya çalışacağım . 2018 yılında çıkan EPDK kanunu ile Sadece verimliliği, tasarrufu ve performansı yüksek olan kombilerin üretimi devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Yani normal Hermetik Kombi ve Bacalı Kombi üretimleri durduruldu. Bu tarihten itibaren sadece Yoğuşmalı Kombi üretimi devam etmektedir. Genel olarak Yoğuşmalı Kombileri tasarrufuna ve performansına göre tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı olarak ikiye ayırabiliriz. Tam Yoğuşmalı Kombiler, Premix eşanjörlüdür. Yani Yakıt ve havayı önce karıştırarak en verimli şekilde yanmanın olmasını gerçekleştirirler. Bu sayede en üst seviyede tasarruf sağlarlar. Yarı yoğuşmalı Kombiler ise reküparatörlü dediğimiz kombiler 3 eşanjörlüdür. Baca kısmında üçüncü eşanjörü sayesinde baca gazının ısısını kullanarak tesisatın ısınmasını sağlarlar bu şekilde tasarruf yaparlar.         

Her iki kombinin çalışma şekli aynıdır diyebiliriz; her ikisinin hermetik olarak baca çıkısı vardır ayrıca her iki kombidende yoğuşma suyu akmaktadır bu sebepten baca eğimleri yukarı doğru meyilli olarak yapılır. Yetkili Gaz kuruluşunda (İgdaş gibi)  proje çizimlerinde tam yoğuşmalı ile yarı yoğuşmalı olarak cihazların ayrımı yapılmaz. Kombi montajı ve Kombi değişimi işlemleri her iki kombide de aynı şekilde yapılmaktadır.

Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombiler Arasındaki Farklar

  • Kombi Fiyatları birbirlerine göre farklılık gösterir. Tam yoğuşmalı yarı yoğuşmalı kombilere göre daha yüksek fiyatlardadır. Bazı markalarda bu fiyat farklılığı aynı güçtedi ürünleri kıyasladığımızda %20- %30 yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.
  • Kombiler Tasarruf açısından yani doğalgaz faturasını düşük getirmesi açısından farklılık gösterir. Tam Yoğuşmalı Kombi ile yarı yoğuşmalı kombi arasında %5- %7 civarında tasarruf faklılıkları vardır. Tam yoğuşmalı kombiler daha tasarrufludur.
  • Sıcak su performansı açısından farklılıkları vardır. Tam yoğuşmalı kombiler sıcak su performansları daha iyidir. Daha hızlı sıcak su veme özellikleri vardır. Ayrıca sıcak su verirlerken daha az dalgalanma ile sıcak su temin ederler. Örneğin banyoda su bazen bir sıcak bir soğuk gelebilmektedir tam yoğuşmalı kombilerde bu olay daha az yaşanmaktadır.  Sıcak Suyun Dalgalanması kombi ile banyo arasındaki mesafeden, şebeke su basıncından ve kombinin çalışma su basıncı ile de alakalıdır. 
  • Kombi güç seçenekleri bakımından faklılık gösterirler. Yarı yoğuşmalı kombi olarak genelde piyasada 20kw ve 24kw güçteki kombilerin satışı devam etmektedir. Tam yoğuşmalı kombilerde ise 20 kw güclü kombiden başlayıp 45kw güce kadar  tam yoğuşmalı kombi ürertilmekte ve satılmaktadır. En yüksek yarı yoğuşmalı kombi gücü 24kw olduğu için 150 metrekareden daha küçük alanlarda bu kombileri tercih edebiliriz. Tam yoğuşmalı kombileri ise 350 metrekare alana kadar ısıtma için tercih edilebilir.
  • Her marka kombi firması yarı yoğuşmalı kombi üretilmemektedir. Yarı yoğuşmalı kombi üretimi devam eden satışı yapan markalar; Demirdöküm, Airfel, Baymak, Protherm, Beko ve Arçelik . 

Tam Yoğuşmalı Kombi Mi ? Yarı Yoğuşmalı Kombi Mi ? Hangi Kombiyi Tercih Etmeliyim ?

Bu sorunun cevabı müşterinin istediği tasarruf, performans, müşterinin bütçesi ve evinin büyüklüğüne göre değişmektedir. Eğer fiyat ve tasarruf açısından kıyaslama yapacak olursak metrekareki küçük dairelerde doğalgaz faturası düşük geleceğini varsayarsak fiyat ve tasarruf açısından kıyaslamada yarı yoğuşmalı kombi daha avantajlı olabilir. Örneğin; 60 metrekare dairenin doğalgaz faturası 100tl geldiğini düşünelim bu dairede tam yoğuşmalı ile yarı yoğuşmalı kombi arasında %7 doğalgazda tasarruf yaptığını düşünürsek aylık ortalama tasarruf 7 tl olacaktır. yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 84tl olacaktır. 10 yıl kombi kullanıldığını düşünelim toplamda iki kombi arasında 840tl doğalgaz tasarruf farkı oluşabilir. Tam yoğuşmalı kombi ile yarı yoğuşmalı kombi fiyatları arasında 1000tl gibi fark varsa ve müşteri fiyat tasarruf açısından bir karar vermek istiyorsa burada avantajlı olan yarı yoğuşmalı kombi tercihi olacaktır. Doğalgaz fatura miktarı yükselirse tam yoğuşmalı kombinin fiyat tasarruf açısından tercih edilmesi artacaktır. Örneğin 500tl fatura gelen bir evde aylık ekstra tasarruf miktarı 35tl olur. yıllık 420tl ,10 yıllık 4200tl ilave tasarruf sağlanır ki bu durumda tam yoğuşmalı kombi tercih etmek mantıklı olacaktır.

Özetlersek; Tam yoğuşmalı Kombi ile Yarı Yoğuşmalı Kombiyi, Kombi Fiyatı ve Kombi tasarrufu açısından kıyaslarsak doğalgaz faturası az gelen küçük metrekareli dairelerde yarı yoğuşmalı kombi daha avantajlı olabilir. Doğalgaz faturası yüksek gelen Büyük metrekareli dairelerde Tam yoğuşmalı kombi daha avantajlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?