+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sistem veya Normal Kazan: Eviniz İçin En İyisi Hangisi?

19 Ekim 2021
Sistem veya Normal Kazan: Eviniz İçin En İyisi Hangisi?

İçindekiler

Sistem veya Normal Kazan: Eviniz İçin En İyisi Hangisi?

Sistem ve normal kazanların benzerlikleri vardır, ancak sonuçta farklı evler ve amaçlar için yapılmıştır. Hangi kazanın sizin için en iyisi olduğundan emin değilseniz, bu basit ‘sistem veya normal kazan‘ kılavuzunu, evinize en uygun olanı karşılaştırmanıza ve karar vermenize yardımcı olmak için oluşturduk.

Bu kazanların her ikisi de yüksek su ihtiyacı olan ve birden fazla banyoya sahip evler için üretilmiştir, ancak yalnızca 1 banyonuz varsa kombi en iyi seçeneğiniz olacaktır.

İki veya daha fazla banyonuz varsa, çok sayıda insan varsa veya sadece ısı ve sıcak su talebiniz yüksekse, bu güçlü kazanlardan hangisinin sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Sistem ve normal kazanlar nasıl çalışır?

Sistem kazanları

Sistem kazanları büyük, güçlü ısıtma tesisatlarıdır. Ana kazan ünitesi ve harici sıcak su depolama silindiri olmak üzere iki parça halinde gelirler.

Doğrudan şebekeden su alarak, ısıtarak ve radyatörlere ve harici bir depolama silindirine sıcak su sağlayarak çalışırlar. Bu silindir, büyük evlerde (örn. birden çok musluğun çalıştırılması) yoğun kullanımı desteklemek için bol miktarda sıcak su sağlar ve normal kazandan biraz farklıdır.

Normal kazanlar

Normal (veya geleneksel) kazanlar, bazı eski evlerde bulabileceğiniz daha geleneksel bir ısıtma sistemidir. Bir ana kazan ünitesi ve bir harici silindire sahip oldukları için sistem kazanlarına benzerler, ancak normal bir kazanın çatı katında oturan büyük bir ‘besleme’ tankı da vardır.

Bu besleme tankı, normal kazanın su beslemesini nasıl aldığıdır. Tank, şebekeden su ile beslenir ve daha sonra ısıtılmak üzere kazana beslenir. Daha sonra radyatörlere ve harici bir sıcak su depolama silindirine gönderilir.

Her iki kurulum da yeterli sıcak su ve ısıtma sağlamak için yapılmıştır, ancak çok fazla yer kaplarlar. Bu kadar büyük bir kaynağa ihtiyacınız yoksa alternatif bir seçenek var, kombi.

Kombi düşünmeli miyim?

Sadece bir banyonuz varsa ve yerden tasarruf etmeyi tercih ediyorsanız, kombi sizin için kesinlikle en iyi seçenektir. Bu kazanlar çok daha kompakttır, istendiğinde sıcak su sağlayabilir ve ev sahipleri için en popüler seçimdir.

Kombiler doğrudan şebekeye bağlı olduğundan sıcak suyu anında ısıtabilir ve gerektiğinde musluk ve radyatörlere iletebilir. Depolama veya besleme tankı elemanları yoktur, bu nedenle bu onları emsallerine kıyasla inanılmaz derecede kompakt hale getirir.

Bununla birlikte, yalnızca mülkünüzde tek bir banyonuz varsa, bir kombi düşünmeniz gerektiğini unutmamak çok önemlidir. İsteğe bağlı kullanım için harika olsalar da, birden fazla banyonun yoğun kullanımını sistem veya normal kazanlar kadar etkili bir şekilde sağlayamazlar.

Bir sistem kazanının faydaları

Sistem kazanlarının daha büyük evler için harika olduğunu biliyoruz, ancak başka birçok faydası da var.

 • Yüksek sıcak su talebini karşılar
  Harici bir depolama silindiri sayesinde, birden fazla banyolu bir evin taleplerini karşılamaya hazır bol miktarda sıcak su her zaman bulunur.
 • Evi hızlı bir şekilde ısıtır
  Sistem kurulumunda bir ısıtma pompası bulunur , bu da ısıtma sisteminin etrafında sürekli olarak sıcak suyun dolaştığı ve bu nedenle radyatörleri çok hızlı bir şekilde ısıttığı anlamına gelir.
 • Şebeke suyu basıncı
  Aynı anda birden fazla sıcak musluk çalıştırıldığında, suyunuzun basıncı kombiye kıyasla daha güçlü olacaktır.
 • Normal kazanlara göre daha az yer kaplar
  Bir sistem kazanı, normal bir kazan gibi çatı katında su besleme tankına ihtiyaç duymaz, bu nedenle çok yerden tasarruf sağlar ve montajı kolaylaştırır.
 • Solar termik ile çalışabilir Monte
  edilen silindir uyumlu olduğu sürece bir sistem kazanı güneş termik enerjisi ile çalışabilir . Eviniz için alternatif bir yenilenebilir enerji kaynağı arıyorsanız bu harika. Isıtma faturalarınızı düşürebilir ve kazan üzerindeki yükü azaltabilir, bu da daha az arızaya yol açar ve uzun vadede daha güvenilir olmasını sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?