+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sistem Kazan vs Kombi: Hangisini Seçmelisiniz?

26 Temmuz 2021
Sistem Kazan vs Kombi: Hangisini Seçmelisiniz?

İçindekiler

Sistem Kazan vs Kombi: Hangisini Seçmelisiniz?

Kazan alışverişi kolay bir iş değildir. Eviniz için seçeceğiniz kombi, on beş yıla kadar sizinle kalabilir, bu nedenle ısıtma ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi karşıladığından emin olmanız gerekir.

Son yıllarda, türkiye’deki evlerin çoğu kombi kullanıyor, ancak bazı ev sahipleri sistemli kazanları tercih ediyor (veya hatta gerektiriyor). Aynı şeyi başarsalar da kombi ve sistem kazanları birbirinden çok farklıdır.

Peki eviniz için hangi kazan doğru? Aşağıda, kazan yatırımınızla ilgili bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için kombi ve sistem kazanlarını karşılaştırıyoruz.

Sistem ve Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Sistem ve kombiler, fiziksel boyut, ısıtma kapasitesi ve musluk ve radyatörlerinize giden suyu nasıl ısıttıklarına göre farklılık gösterir.

Sistem kazanları kendi sistemleri içerisinde ısıtılmaktadır. Sistem kazanı, evinizin ana kaynağından su alır, suyu ısıtır ve ardından bir sıcak su silindirinde saklar. Su, gazı suya aktaran sistemin ısı eşanjörü tarafından ısıtılır. Daha sonra tüm sıcak suyunuz talep üzerine silindir tankından çekilir, bu da sıcak suyun tankınızın kapasitesi ile sınırlı olduğu anlamına gelir.

Kombiler ise suyu doğrudan şebeke kaynağınızdan ısıtan tek ünitelerdir. Kombi, isteğe bağlı olarak suyu herhangi bir ilave silindir veya tankta depolamadan ısıtır. Kombiler aynı anda hem ısıtma hem de sıcak su sağlayabilir, bu nedenle kombi olarak adlandırılır.

Eviniz İçin Sistem mi Kombi mi Daha İyi?

Eviniz için hangi sistemin en uygun olduğunu belirlemek için, mülkünüzün büyüklüğü ve sıcak su ve ısıtma ihtiyaçlarınız gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Bu kazan sistemlerinin her birinin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmak da yararlıdır, bu yüzden size hızlı bir özet verelim.

Sistem Kazanlarının Artıları

İyi su basıncı – Sistem kazanları, su beslemesini evinizin şebekesinden alır ve bu da daha güçlü su basıncı sağlar.

Hızlı bir şekilde sıcak su sağlar – Bir tankta depolanan sıcak suyu kullandığından, bir sistem kazanı ısıtılmış suyu musluklarınıza hızlı bir şekilde verebilir. Yani musluğu her açtığınızda sıcak su istiyorsanız, sistem bunu mümkün kılıyor.

Büyük evler/aileler için daha iyi – Bir sistem kazanı birkaç çıkıştan gelen su taleplerini karşılayabilir ve bu da onu daha büyük aileler için ideal hale getirir.

Sistem Kazanlarının Eksileri

Her zaman talebi karşılayamaz – Sistem kazanları yalnızca önceden ısıtılmış su sağlayabilir. Silindirinizde depolanan tüm suyu kullandıktan sonra, daha fazla su ısıtmasını beklemeniz gerekecektir. Ayrıca, rahatsız edici olabilecek sistem zamanlayıcısı ile ısıtmanızı programlamanız gerekecektir.

Daha fazla yer kaplar – Kazanlarda, suyu depolayan ek bir silindir tankı bulunur. Sistem kazanlarını kullanan evlerde, depolama alanını ortadan kaldıran özel bir su deposu dolabı bulunur.

Düşük verimlilik – Sıcak su silindiri, suyu sıcak tutmak için yalıtılmıştır. Kötü yalıtılmış bir silindir çok fazla ısı kaybına yol açarak kazanın verimini düşürür.

Kombilerin Artıları

Verimlilik – Kombiler, verimli su ısıtması sağlayan modern bir ısıtma çözümüdür. İyi bir kombi en az %92 verimlidir ve daha düşük karbon ayak izi ve daha düşük enerji faturaları sağlar.

Talep üzerine sıcak su – Sistem kazanlarının aksine, kombiler, sıcak su musluğunu açtığınızda suyu ısıtır. Su, bir silindirde depolanmaz, bu da istendiğinde sıcak su sağlarken ısı kaybını azaltır.

Yerden tasarruf – Kombiler, ilave depolama tankına ihtiyaç duymayan hepsi bir arada bir ısıtma sistemidir. Depolama alanınız kısıtlıysa, eviniz için bir kombi ideal olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?