+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıkışmış Kapı Mandalı Nasıl Onarılır

02 Ocak 2023
<strong>Sıkışmış Kapı Mandalı Nasıl Onarılır</strong>

İçindekiler

Sıkışmış Kapı Mandalı Nasıl Onarılır, Sıkışan bir kapı mandalı ile mahremiyetiniz azalır ve günlük rutininiz gereksiz yere karmaşık hale gelir. Sıkışmış kapı mandalınızı mümkün olan en kısa sürede ve aynı zamanda sorunun tekrarlanmasını önleyecek şekilde düzeltmeniz gerekir. Kapı mandalı açık kalmış veya kapı mandalı kapalı kalmış olsun, kapınızın düzgün çalışmasını sağlamak için bir yola ihtiyacınız var. Güvenliğiniz sürgü sürgüsünden daha fazla gelse de, sıkışmış bir kapı mandalından güvenlik alamazsınız. Kapı mandalınızın neden sıkıştığını, sorunu nasıl teşhis edeceğinizi ve en popüler sorunlardan bazılarını nasıl çözeceğinizi öğrenin.

Sıkışmış bir kapı mandalının en yaygın nedenleri şunlardır :

 1. Kapı Hizalama
 2. Sıkışmış Mandal
 3. Kırık İç Mekanizma

Bu sorunun kökenine inmek ve sıkışmış kapı mandalınız için bir çözüm bulmak önemlidir çünkü bu kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir kilit sorunudur . Kilitlerinizi dağınık bırakmayın ve güvenliğinizin düzgün çalışmasını sağlayın.

Sıkışmış Bir Kapı Mandalında Sorun Giderme

 1. Kapıyı kapalıyken açmaya çalışın.
 2. Direnç tipine dikkat edin. Örneğin:
  • Düğme çevrildiğinde bile mandal geri çekilmeyecektir.
  • Sıkışan kapı mandalını geri çekmek için düğme dönmeyecek.
  • Düğme döndürülmeden kapı mandalı uzatılmaz.
  • Düğmeyi çevirmek ve mandalı çıkarmak için daha fazla güç gerekir.
  • Mandalı çıkarmak için kol veya topuz sallanmalıdır.
 3. Kapı açıldıktan sonra, kol ile kapı mandalını çalıştırmayı deneyin. (Mandal karşılık plakasına uzanmadan ve buradan geri çekilmeden kapının açılmasının simüle edilmesi).
  • Kapı açılmıyorsa:
   1. Kapı mandalı kapalıyken, kapıyı açacak kadar geri çekilmesi için mandalı itmeniz gerekebilir.
   2. Bir kapı mandalı kapalı sıkışmışsa ve mandal korumaları veya bileşenler donmuş olduğundan sabitlenmiyor ise, kilidi kapıdan çıkarmanız yeterlidir. (Bu noktada kilide bakım yapıyorsunuz ve size yardımcı olması için profesyonel bir çilingir çağırmaya karar verebilirsiniz ).
 4. Dirençteki farklılıklara veya benzerliklere dikkat edin. Örneğin:
  • Kapı açıkken mandalın sıvı hareketi.
  • Kapı mandalı hala yerinde sıkışmış durumda.
  • Sıkışan kapı mandalını hareket ettirmek için kolun nasıl manipüle edilmesi gerektiği konusunda hiçbir fark yoktur.
 5. Kapı kolunu hareket ettirmeden kapı mandalına parmağınızla bastırın.
 6. Mandalın doğrudan bastırıldığında ve basınç bırakıldığında nasıl hareket ettiğine dikkat edin. Örneğin:
  • Geri çekmek için biraz baskı gerekiyor.
  • Sıkışan kapı mandalını çıkarmak için kıpırdatılmalıdır.
  • Basınçla serbestçe hareket eder ve serbest bırakıldığında yavaş ya da hiç yaylanmaz.
  • Doğrudan manipüle edildiğinde kapı mandalı sıkışmaz.
 7. Bir teşhis koy.

Sıkışmış Kapı Mandalını Teşhis Etme

Farklı senaryolarda kapı mandalının takılıp çıkarılmasıyla ilgili olarak topladığınız bilgilerle, kilitte neyin yanlış gidebileceğini daha iyi anlamalısınız. Artık kapı mandalının sıkışma nedeni hakkında bilgilendirilmiş olası bir teşhis yapmak için gözlemlerinizi kullanabilirsiniz. Aşağıda, kendi başınıza veya bir profesyonelin yardımıyla çözmeye çalışabileceğiniz olası düzeltmelerle birlikte karşılaşıyor olabileceğiniz sorunlardan bazıları verilmiştir. Kapı mandalının sıkışmasının olası tek nedeni bunlar değildir, ancak karşılaştığınız sorunlar olma olasılığı en yüksek olanlardır.

1. Kapı Hizalaması

Sorun : Kapı mandalı yalnızca kapalı bir kapıyı açmaya çalıştığınızda takılıp, kapı açıkken takılmıyorsa, karşı plakanız yanlış hizalanmış olabilir. Karşılık plakasının yanlış hizalanmasının nedeni, kapınızın ahşabını genişleten nemle veya hatta belki de evinizin temelinin sağlam olmamasıyla ilgili bir sorun olabilir. Her iki durumda da, bu tür bir sorunun yıllık veya altı ayda bir sıklıkta tekrarlanması kaçınılmazdır.

Düzeltme : Kısa vadeli bir düzeltme, karşılık plakasını sıkışmış kapı mandalıyla daha iyi hizalanacak şekilde hareket ettirmektir. Kapınızı kapatarak, mandalın temas ettiği noktayı kapı çerçevesi üzerinde işaretleyebilirsiniz. Oradan hem ahşabın hem de metalin deliğini genişletebilir veya darbeyi söküp uygun pozisyonda tekrar sabitleyebilirsiniz. Bununla birlikte, karşılığı yalnızca yukarı, aşağı veya hafifçe yana doğru hareket ettirirseniz, çerçeveye kolayca yeniden vidalayamayabilirsiniz. Delikler birbirine çok yakın yerleştirildiğinde, iki deliği ayıran ince bir ahşap kıymık, darbe plakasını çok güvensiz hale getirdiğinden, vida gücünü tehlikeye atabilirler.

2. Sıkışan Mandal

Sorun : Sıkışma mandalı nedeniyle sıkışmış bir kapı mandalı, mandalın içeri bastırıldığında veya kol döndürüldüğünde (hem kapı açıkken hem de kapalıyken) nasıl hareket ettiği arasında gerçek bir değişiklik olmayacaktır. Bunun nedeni, sorunun kapıda olmaması ve hatta topuzun sıkışmış mandal üzerindeki kontrolünde bile olmamasıdır. Engellenen yay gerginliğinin bir sonucu olarak mandalın uzamasına ve geri çekilmesine izin veren, bileşenler içinde bir malzeme birikimi ile ilgisi vardır. Kapı tok”” mağını veya kolunu tamir etme konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü sorun sadece mandalda.

Düzeltme : Pas ve diğer malzemelerle sıkıştığı için kapı mandalı sıkıştığında, kilidi sökmek ve biraz temizlik yapmak her zaman en iyisidir. Bileşenleri tamamen yaklaşık %5 asitli bir sirkeye daldırılmış halde bırakmak, pisliği metalinizden ayırma işini görecektir. Pas giderme, birçok gömme kilit görebileceğiniz eski evlerde çok yaygındır. Yeterince zaman verilirse tüm kilitleri etkileyen bir şeydir, ancak yaklaşık bir gün sirke içinde oturduktan sonra kilitler silinebilir ve cilalanabilir, bu da onların yepyeni görünmesini sağlar. Yüzeyi silmenin yanı sıra, belirli köşe ve yarıkları küçük bir fırçayla temizlemeniz de gerekebilir.

3. Kırık İç Mekanizma

Sorun : Kilidin bir parçası kırıldığında, kilitle ilgili pek çok şey ters gidebilir. Belki kapı kolu sıkışmıştır veya mandal bağlantısı kesildiği için kapı kolu açılmadan dönmektedir . Kilitte bir şeyin kırıldığına dair en kolay işaret, kapı mandalının yalnızca kolu hareket ettirmeye çalıştığınızda (hem kapı açık hem de kapalıyken) sıkışmasıdır, ancak mandala basarsanız içeri kayar ve içeri girer. amaçlanan yoldan çıktı. Bu, mandalın sıkışmasının mandal cıvatasındaki herhangi bir arızadan kaynaklanmadığını gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?