+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıcak su yok? Panik Yapmayın, Kontrol Etmeniz Gerekenler

10 Ağustos 2021
Sıcak su yok? Panik Yapmayın, Kontrol Etmeniz Gerekenler

İçindekiler

Sıcak su yok? Panik Yapmayın, Kontrol Etmeniz Gerekenler

Sıcak su, hafife alma eğiliminde olduğumuz ve ihtiyaç duyduğumuzda hazır olmasını beklediğimiz bir şeydir. Bir kombiniz varsa, gece gündüz talep üzerine sıcak suya alışacaksınız, konvansiyonel veya sistem kazan kullananlar banyo, duş veya yıkama için ne zaman sıcak su temini bekleyeceklerini bileceklerdir. yukarı. 

Musluklarınızdan ılık su bekliyorsanız ve aniden sıcak su olmadığını keşfediyorsanız, hem rahatsız edici hem de rahatsız edici olabilir. Bu kılavuz, sıcak su sorunlarının yaygın nedenlerini belirlemenize ve çözmenize yardımcı olacaktır.

İlk önce ne kontrol edilir

Kazanınız çalışıyor mu?

Sıcak suyunuz olup olmadığını kontrol etmeniz gereken ilk şey, kazanınızın çalışıp çalışmadığıdır . Sahip olduğunuz kombi tipine bağlı olarak, kombinizin çalışmadığına dair ilk işaret, genellikle normal ekran renginden bir hata koduyla birlikte bir değişiklik olacaktır.

Hata kodunun ne anlama geldiğini öğrenmek için kombi kılavuzunuza bakın veya Viessmann kombiler için Arıza kodu sayfamıza bakın.

Bazı arıza kodları basit bir kombi sıfırlama işlemiyle kolayca giderilebilirken , diğerleri profesyonel müdahale gerektirebilir. Arıza kodunu nasıl düzelteceğinizden emin değilseniz, tavsiye için kalifiye bir mühendisle iletişime geçmeniz önerilir.

Kazan çalışıyor ama sıcak su yok

Su, gaz ve elektrik kaynağınızı kontrol edin

Kombinizde görüntü yoksa, bu, sorunun güç kaynağınızda olduğunu gösterebilir – ışıklarınıza ve prizlerinize elektrik olup olmadığını kontrol etmek, bunu hızlı bir şekilde onaylayacaktır. Ana sigorta kutunuzu da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Yakın zamanda bir elektrik kesintisi yaşadıysanız, bu durum kombi ayarlarınızı da etkilemiş olabilir.

Ayrıca bir su kaynağı olduğundan emin olun – musluklardan su gelmiyorsa, geçici bir besleme kesintisi olabilir. Bu açık görünse de, o anın sıcağında gözden kaçırmak kolaydır.

Son olarak, gazlı pişiriciniz gibi diğer cihazları kontrol ederek gaz kaynağınız olduğundan emin olun.

Kazanınızın doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmek

Kazan ayarları

Su ve ısıtma – sadece ısıtma değil. Ayarların bilginiz dışında veya yanlışlıkla değiştirilmiş olma olasılığı her zaman vardır. Ayrıca sıcak suyun makul bir sıcaklığa ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin .

zamanlayıcınızı kontrol edin

Bir mühendisi veya tesisatçıyı aramadan önce göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de zamanlayıcınızı kontrol etmektir . Bu, saatlerin değişmesinden, güç kaynağından, yedek pillerin arızalanmasından veya hatta birinin sizin haberiniz olmadan ayarları değiştirmesinden etkilenmiş olabilir.

Kazanın sıcak su için aktif olup olmadığını zamanlayıcı kontrol panelinde görmek kolay olmalıdır. Emin değilseniz, zamanlayıcı kılavuzunuzu kontrol edin.

Hala sorunlarınız varsa

Sıcak su probleminizin yukarıdaki problemlerden biri olmadığından eminseniz, o zaman eğitimli bir Gas Safe mühendisinden yardım almanız tavsiye edilebilir. Kendinize güveniyorsanız aşağıdaki seçeneklere bakmak isteyebilirsiniz.

Yön valfini kontrol edin

Önceki adımları izlediyseniz ve hala sıcak su çalışmıyorsa ancak merkezi ısıtmanız iyi durumdaysa, yön değiştirme vanasını kontrol etmeye değer. Kombinizin sıcak su ve ısıtma arasında geçiş yapmasını sağlayan sistemin özel bir parçasıdır.

Eğer yönlendirme valfi düzgün çalışmıyor , merkezi ısıtma konumunda sıkışmış olabilir veya bir hata geliştirmiş olabilirler. Bunun bir işareti, herhangi bir sıcak su elde etmek için merkezi ısıtmayı maksimum seviyeye getirmeniz gerekip gerekmediğidir. Saptırıcı valf ile ilgili bir sorun, düzeltmek için profesyonel bir Gaz Güvenliği mühendisinin yardımını gerektirecektir .

Kazan basıncınızı kontrol edin

Eviniz kombi ile çalışıyorsa , sıcak su eksikliğinizin nedeni düşük basınç olabilir. Standart bir ev tipi kazan için su basıncı genellikle 1,5 bar civarındadır ve genellikle su besleme borularının kazana bağlandığı yerde bulunan ‘Manometre’ olarak bilinen bir göstergede görüntülenir. 

Basıncınız normal çalışma aralığının altındaysa, yeniden basınç vermek için bu kılavuzu izleyin.

Önemli: Kazanı kendiniz yeniden basınçlandırabildiğinizden emin olmak için önce kullanım kılavuzuna bakın. Bununla ilgili herhangi bir talimat yoksa veya herhangi bir şüpheniz varsa, kalifiye bir mühendisin tavsiyesine başvurduğunuzdan emin olun.

Kazan basıncı nasıl artırılır

Kazanınızı nasıl yeniden basınçlandırabilirsiniz?

Sadece el kitabınızda bunun güvenli olduğu belirtiliyorsa ve bu görevi kendiniz yapmakta rahatsanız, kazana yeniden basınç vermeye çalışın. Aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  1. Doldurma döngüsünün ve basınç ölçerinizin yerini bulun. Doldurma halkası tutamaçlarının borunun akışına 90° açıda olduğunu görmelisiniz.
  2. Başlamadan önce, doldurma döngüsüne erişirken basınç göstergesini her zaman görebildiğinizden emin olun. Çoğu sistem için çalışma basıncı 1,5 bar civarındadır, ancak doğrulamak için kombinizin kılavuzuna bakmanız önerilir. Yeşil alana sahip modern sistemler için göstergede genellikle doğru basınç seviyesi gösterilir.
  3. Sistemi kapatın.
  4. Her iki doldurma halkası tutamağını borunun yönüne uyana kadar yavaşça çevirin – bunu yaparken suyun akışını duyabiliyor olmalısınız.
  5. Kazana aşırı basınç uygulanmasını önlemek için göstergeyi her zaman gözlemlemeye özen gösterin. Güvendiğiniz birinin size yardım etmesi daha kolay olabilir. Doğru basıncı geri yükledikten sonra, tutamaçların tamamen kapalı olduğundan emin olun.

Eğer kazan kaybeden basıncı ile deneyim sorunlarının devam ederse, konu ile ilgili tavsiyelerimizi daha hakkında mümkün nedenleri ve çözümleri öğrenmek kazan basıncını kaybeder .

Sızıntı olup olmadığını kontrol edin

Isıtma veya sıcak su sisteminizdeki bir sızıntı , basıncın düşmesine ve sıcak su eksikliğine neden olabilir. Kaçaklar da ilişkili diğer sorunlara neden olabilir nemli önemli hasara yol açabilir. Tavanlarda yamalar, boruların üzerinde veya çevresinde soyulan veya dökülen boyalar, şişmiş ahşap işleri ve kalıp yamaları arayın.

Sızıntılar genellikle boru tesisatındaki genellikle görünür olan bağlantı noktalarında meydana gelir, bu nedenle bunlar başlamak için iyi bir yerdir. Yoğuşmayı bir sızıntı ile karıştırmamaya dikkat edin.

Su kaynağınızı kontrol etme – geleneksel sistemler

Konvansiyonel bir sisteminiz varsa ve sıcak su ısıtıcınızın çalışmamasıyla ilgili bir sorununuz varsa, kolektör tankınızda su olduğundan emin olmanız gerekebilir. Tank kurumuşsa, bunun nedeni balya musluğunun tutulması ve yeniden doldurulmasını engellemesi ile ilgili bir sorun olabilir.

Dikkate alınması gereken diğer faktörler

Kazanınız yeterince büyük mü?

Sistemdeki herhangi bir arızayı giderdiyseniz ve sıcak su kaynağınızla ilgili tekrarlayan bir sorununuz varsa, sorun kazanın yeterince büyük olmaması ve eviniz için yeterli ısı ve sıcak su sağlamakta zorlanıyor olabilir. 

Uzun vadede, bu durumda daha büyük bir kazana yükseltme yapmak uygun maliyetli olabilir. Bir uzman, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarınıza göre eviniz için en uygun boyler konusunda size tavsiyede bulunabilecektir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?