+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sert ve Yumuşak Su Nedir?

17 Ağustos 2021
Sert ve Yumuşak Su Nedir?

İçindekiler

Sert ve Yumuşak Su Nedir?

Su sadece sudur, değil mi? Peki zorunlu değil. Yaşadığınız yere bağlı olarak, evinize sert veya yumuşak su verilebilir. Her ikisi de, bulaşık yıkamak veya duş almak gibi evde içmek ve kullanmak için tamamen güvenli olsa da, farklı özelliklere sahiptirler ve bu nedenle yüzeyler ve ürünlerle farklı şekillerde reaksiyona girebilirler. Evinizdeki sert ve yumuşak su hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sert su nedir?

Başlamak için, sert suyun ne olduğuna ve bazı özelliklerine bakalım. Yağmur suyu doğal olarak yumuşaktır, ancak yere düştüğünde ve emildiğinde tebeşir, kireç, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri toplayabilir. Yumuşak suyu sert suya çevirebilen bu minerallerdir ve ayrıca suyun neden bazı bölgelerde diğerlerinden daha sert olabileceğini açıklar. Örneğin, İngiltere’nin güneydoğusu çok sert suya sahiptir, çünkü zeminde bol miktarda kireçtaşı ve tebeşir bulunur.

Kalsiyum, demir ve magnezyumun tümü sert suda bulunabilir, ancak sert su tam olarak nasıl ölçülür? Bunu ölçmek için kullanılan birim PPM veya milyonda parçadır. Bu, suda bir milyonda kaç tane ‘sertlik’ parçacığının çözüldüğünü temsil eder.

Milyonda ParçaSu Sertlik Seviyesi
0-50Yumuşak su
51-100Orta derecede yumuşak su
101-150Biraz sert su
151-200Orta derecede sert su
201-275Sert su
276-350Çok sert su
350+Agresif sert su

Sert su, genellikle kireç tortusu olarak bilinen mineral birikintilerini geride bırakabilir. Suyun sert olduğu bir bölgede yaşayanlar için kireç, musluklarınızı, duş başlıklarınızı, su ısıtıcınızı, bulaşık makinenizi ve hatta ısıtma sisteminizi etkileyen gerçek bir acı olabilir . Sıcak su, soğuk sudan daha hızlı buharlaştığından, sıcak su kullanan cihazlarda daha hızlı kireç birikmesi olabilir. 

Sert su sizin için kötü mü?

Açıkladığımız gibi, sert su, yumuşak sudan daha fazla mineral içerir ve bu, onu içmenin aslında daha faydalı olabileceği anlamına gelir. Kalsiyum, demir ve magnezyum gibi minerallerin tümü, sert su içtiğimizde alınabilir ve bu da tadı yumuşak sudan daha iyi hale getirir.

Sert su sizin için kötü olmasa da ısıtma sisteminiz için iyi bir haber olmayabilir. Sistemdeki su kazanınız tarafından ısıtılıp radyatörlerinizin etrafından beslendiği ve ardından soğutulduğu için kalsiyum birikintileri oluşabilir. Radyatörlerde soğuk noktalar bırakabilir veya sorun kötüleşirse bunları tamamen bloke edebilirler. Buna karşılık, kazanınız evinizi ısıtmak için mücadele edebilir, bu da daha fazla çalışması ve daha fazla enerji kullanması gerektiği anlamına gelir. Kalorifer tesisatınızda kireç olduğunu gösteren kesin bir işaret, kombinizden gelen ıslık sesidir. Bu, su ısıtıcısı olarak bilinir ve fazla kalsiyum birikintilerinden kurtulmak için sistemin yıkanması gerekebilir , sisteminiz için en iyi çözüm için bir profesyonelden tavsiye alın.

Sert suyunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Aşağıdaki durumlarda sert suyunuz olup olmadığını anlayabilirsiniz:

  • Sabun köpüğü oluşur . Sabun ve diğer temizlik ürünlerinin kullanıldığı yerlerde, suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız sabun köpüğü de gelişecektir. Bu nedenle sabun köpüğü banyoda, duş perdelerinde ve perdelerde, lavabolarda ve hatta ellerinizde gelişebilir. Ellerinizi yıkarsanız ve üzerlerinde bir film hissederseniz, muhtemelen sert suyunuz vardır.

  • Bulaşıklarda ve cam eşyalarda lekeler görünüyor. Bu lekeler, öğeyi sabun ve sert suyla yıkamanın neden olduğu kalsiyum birikintileridir.

  • Giysilerdeki lekeler görünüyor. Bulaşıklarınızda lekeler oluşabileceği gibi, suyun sert olduğu bir bölgede yaşadığınızda giysilerinizde de lekeler oluşabilir. Giysiler ayrıca sert suyla yıkandığında daha hızlı yıpranabilir.

  • Düşük su basıncınız var. Düşük veya düşük su basıncı, sızıntı, aynı anda çalışan birden fazla cihaz veya hatta su tedarikçisinin talebi gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Ancak bazen borulardaki mineral birikimlerinden kaynaklanabilir. Bunlar borunun genel çapını azaltarak su akışını azaltır. Bu genellikle düşük basınca neden olabilir.

Sert veya yumuşak suyunuz olup olmadığından hala emin değilseniz, Aqua Cure aracını kullanabilirsiniz . Bölgenizdeki su sertliğini öğrenmek için posta kodunuzu girmeniz yeterlidir. 

Yumuşak su nedir?

Yumuşak suyun sert suya göre daha fazla faydası vardır. Yumuşak suya sahip bir evde tipik olarak fazla kireç olmaz, bu da sertleştikçe yüzeyleri temizlemek için sıkıntı veya sabun köpüğü olabilir. Sadece bu değil, sabunlu ürünler de yumuşak suda daha fazla köpürme eğilimindedir ve banyonuzu daha köpüklü yapar. Bu nedenle çok fazla deterjan veya bulaşık deterjanı kullanmanıza gerek olmadığını bile fark edebilirsiniz, ancak bardak ve bulaşıklarınız pırıl pırıl ve lekesiz çıkacaktır. Cihazlar, kireçle kaplanmayacağından ve çamaşırlarınızı veya bulaşıklarınızı yıkamak için çok çalışmak zorunda kalmadığından daha uzun süre dayanabilir.

Suyunuz çok yumuşak olabilir mi?

Genel olarak, ‘çok’ yumuşak su diye bir şey yoktur. Yukarıdaki tablomuza göre, yumuşak su, milyon su partikülü başına sıfır ila 50 sertleştirici mineral içerir. Orta derecede yumuşak suda bu, 51 ila 100 PPM’ye yükselir. Gösterdiğimiz gibi, yumuşak su aslında cildiniz, saçınız ve cihazlarınız için daha faydalı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?