+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Peteklerde Yetersiz Isı Neden Olur? Petek Isınma Sorunu

18 Ocak 2022
Peteklerde Yetersiz Isı Neden Olur? Petek Isınma Sorunu

İçindekiler

Peteklerde yetersiz ısı neden olur? Kulaktan dolma bilgiler ile yanlış bilinen bir çok bilgi vardır. Birçok bilgi arasında kombi filtresinin tıkalı olması, tesisatın kirli olması, kombi genleşme tankının hava olmaması ve devirdaim motorunun arızalı olması gibi bir çok petek ısınmama sebepleri bulunuyor. Bunlar doğru bilgilerdir yani eğer belirttiğimiz durumlar mevcut ise petek ısıtma sorunu yaşayabilirsiniz. İlk önce sorunun neyden kaynaklandığını bilmemiz gerekiyor. Biz sizlere en kolay şekilde bu sorunun neyden kaynaklandığı bulabilmeniz için bilgi verdik.

  • Kombinizin Filtresi Tıkalı Olursa Isıtmaz
  • Tesisat Kirli Olursa Isıtmaz
  • Devirdaim Motoru Arızalıdır Isıtmaz
  • Genleşme Tankınız da Hava Yoksa Isıtmaz
  • Tesisat Tıkalıdır Isıtmaz

Peteklerde Yetersiz Isı Nasıl Olur?

Peteklerde yetersiz ısı neden olur? bu konuya örnek vermek gerekirse bir çok sebebi vardır. Fakat bu şu şekilde düşünebilirsiniz. Örneğin vücudumuzda bulunan organlardan bir tanesinin işlevselliğini yitirmesi vücutta farklı fonksiyonlar göstermesine sebep olmaktadır. Tıpkı petek ısınma sorunu da buna benzer. Petek içerisinde iletişimin kopması veya dışarıdan alınan kirli bir maddenin kombinin çalışmasını zorlaması sorunlara sebep açabilir.

Devirdaim Motorunun Arızalanması

Devirdaim motorunun arızalandığını ilk önce motor sesinden ikinci olarak motor içerisinde bulunan çarkın dönmesinden anlayabilirsiniz. Böyle bir durumda tamir genel olarak yapılamıyor. Ancak motor değişikliği ile petek ısısını eski haline getirebilirsiniz. Bunun için kombi firmalarından yeni bir devirdaim motoru alarak değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak devirdaim motorunda arıza varsa ve değiştirme yetkiniz bulunuyorsa sorunu çözebilirsiniz. Bunun haricinde yazımızı okuyarak evinize gelecek usta için edindiğiniz bilgiler sayesinde cebinizden fazla para çıkmayacaktır.

Peteklerde Yetersiz Isı Sebebi: Tesisat Boruları Tıkalıdır Isıtmaz

Tesisat borularının tıkalı olup olmadığını kontrol etmek için termal kameralar kullanılır. İlk önce sorunun neyden kaynaklandığına kanaat getirmek için kamerayı kullanarak tespit ediyoruz. Tesisat borularında bulunan tıkanıklığın açılması kombi ustalarının petek temizleme makinası ile yapabileceği bir iştir. Peteklerde sıklıkla bu sebepten dolayı kireçlenmede görülmektedir. Peteğin eski halini alması yani temizlenmesi için petek içerisine kimyasal kullanılması önemlidir. Bu işlemler yapılırken petekte bulunan çatlaklık gibi diğer sorunlarda çözümlenir.

Kombinizin Filtresi Tıkalı Olursa Isıtmaz

Kombi filtresi tıkanması peteklerde yetersiz ısı neden olur? sorusunun cevaplarından bir tanesidir. Kombi filtresi tıkanma sebebi kombi içerisinde dönen suyla birlikte kireçlenme olmasındandır. Genel olarak aslında bunun çözümü filtre takılmasıdır. Fakat bu filtrenin tıkanması sonucu ısıtma sorunu yaşayabiliyoruz. Eğer bir filtre yok ise veya bu filtre tıkanmışsa tıkınmalar sonucu devirdaim yapılamaz bu sebeple temizlenme gerektirir. Eğer kombi arızası uyarısıyla karşılıyorsanız sebeplerinden bir tanesi budur. Evinize bir usta çağırarak sebebin neyden kaynaklandığını ustadan öğrenebilirsiniz. Kombi filtresi tıkanma sorunu yaşıyorsanız eğer petek ve kombi temizliği yapmadan bu sorunu çözemezsiniz.

Genleşme Tankında Hava Yoksa Isıtmaz

Kombi genleşme tankı bir diğer peteklerde yetersiz ısı sebeplerinden biridir. Basıncın az olması sonucu oluşur. Sisteme içerisinde devirdaim çok önemlidir. Bu işlevi birbirine ileten sıvı genellikle sudur. Kombiye hava basma genleşme tankınızı tekrar harekete geçerek işlevselliğini meydana çıkaracağı için bu aşama önemlidir. Bu işlemleri yaparken bir kılavuz veya ustadan yardım almanızı tavsiye ederiz. Eğer bu konuda bilgili iseniz zaten sorunu ortadan kaldıracaksınız. Eğer kendiniz yapmaya razı geldiyseniz iyi bir ekipmana ihtiyacınız olacaktır.

Tesisat Kirli Olursa Isıtmaz

Kombi içerisindeki tesisata çevreden toz, çamur vb. pislikler bulaşabiliyor. Tesisat kirli olması halinde tıkanıklığa yol açar ve herhangi bir aracın durması tüm kombiye zarar ve arıza verdirir. Tesisat kirli olması durumunda ayrıca petekleriniz verimli ısınmaz veya hiç ısınmaya bilir. Eğer tesisat kirliliği konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz kombi ustasından yardım alın.

Peteklerde Yetersiz Isı Neden Olur? Petek Isınma Sorunları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?