+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Faz Nötr Al Götür ile mi?

29 Aralık 2021
Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Faz Nötr Al Götür ile mi?

İçindekiler

Petek temizliği nasıl yapılır? Günümüzde petekler hayatımızın bir parçası olduğu için bir çok petek temizliği sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Daha önce ilaçla petek temizleme işlemlerinden bahsetmiştik. Şimdi ise motor ile petek temizleme işleminden bahsedeceğiz.

Her şeyden önce petek temizliği daha verimli ve petekle sorun yaşanmaması için periyodik şekilde yapılması gerekmektedir. Petek temizliği yaptırmak daha düşük derecelerde evinizin ısınmasını sağlar. Kombiye uzak olan petekler bile iyi derecede verimli bir şekilde ısınır. Şimdi kombi kullananlar için Doğalgaz petek temizliği hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Petek Temizliği Nedir?

Petek içi temizliği ve petek dış temizliği olmak üzere iki şekilde temizleme çeşidimiz var. Sizlere öncelikle basit olan petek dış temizleme işleminden bahsedelim.

Petek Dışı Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yapılrıken peteğin arasındaki ve aralarındaki tozlar süpürülmelidir. Evimizde uçuşan bir çok toz ve parçalar peteklerin içerisine konarak burada peteğin ısısın verecek kanalları tıkamaktadır. Uzun vadede peteklerinizde sorun yaşamamanız için iç temizliğini yapmanız gerekir. Peteğin kapağı açılarak bir sopa ucuna bez takılmalı ve içerisi iyice silinmelidir.

Petek İçi Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizliği nasıl yapılır? bir çok kişi asıl sorunun cevabını burada bulabilir. Dış temizlik oldukça basit ve teknik gerektirmeyen bir durumdur. Fakat Petek iç temizliği yapılırken bir kova ile tüm peteklerin içinde bulunan kirli tesisat suyu boşaltılmalıdır. Tesisatta boşaltılan çamurlu sudan sonra temizlik malzemelerini hazırlayabilirsiniz.

Motor ile petek temizleme işleminde de kullanılan bu temizleme işlemleri tıpkı zehirlenme durumunda midemize hortum atılması işlemine benzemektedir. Sistem borusuyla kombi peteğinin arasındaki bağlantı koparılarak irtibatı kesilir. Bu kısımda açığa boşlukta pas ve kirleri dışarıya çıkarabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra petek içerisine tazikli su basılarak temiz su çıkması beklenir. Temiz su çıkana dek aynı işleme devam etmelisiniz.

Bu arada ıslak kalan yerlerin peteğin paslanmaması için kuru bir bezleme temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde petek pas tutarak çürür kullanılamaz hale gelir. Motor ile temizleme yapacak kişiler için ise devir daim motoru ile kolay bir şekilde yapabilirler. Bu konuda deniyim sahibi değilseniz yardım almanızı öneririz. Ustanın evinize getireceği motor ile devir daim motoru çalıştırılır. Bu şekilde çok kısa sürede bütün petekler belirli bir saat aralığında beklenerek temizlenmiş olur.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?