+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ön Kapı Kilidiniz Donduğunda Ne Yapmalı?

31 Ocak 2023
Ön Kapı Kilidiniz Donduğunda Ne Yapmalı?

İçindekiler

Sıcaklık düştükçe ve hava soğudukça, havadaki nemin donacağı kesindir. Bazen bu nem elverişsiz yerlerde son bulur. Doğru koşullar altında, ön kapınızın kilidi donarak kapanabilir.

Neyse ki, bu rahatsızlığı gidermenin yolları var. Oradaki buzu anında çıkarabilir ve tekrar olma şansını azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

İşte donmuş bir kapı kilidinin nasıl açılacağı hakkında bilmeniz gerekenler:

  1. Kilidi Çözmek
  2. Donmasını Önlemek
  3. Donma Nedenleri

SSS

Donmuş bir kapı kilidini nasıl açarsınız?

Donmuş bir kapı kilidini nasıl açacağınızı öğrenmek istiyorsanız, buzu eriten bir şeye ihtiyacınız olacak. Ticari bir buz çözücü işe yarayacaktır, ancak bunun dışında, üzerinde nefes alabilir ve çözülmesine yardımcı olmak için elinizi kullanabilirsiniz. Anahtar deliğine sokmadan önce anahtarınızı ateşle ısıtmak isteyebilirsiniz. Son olarak, WD-40 veya el dezenfektanı gibi bazı emtialar buzu eritebilir, ancak bunlar aynı zamanda kilidinizi de tutabilir.

Kapı mandalımın donmasını nasıl durdurabilirim?

Arabanızın kapısı sürekli donuyorsa , kilidi güneşe bakacak şekilde park edebilirsiniz . Ayrıca bir mıknatıs veya macunla kaplayabilirsiniz. Buzları çıkarmaya çalışırken arabanızın kapı kilidini kırmadığınızdan emin olun .

Evinizin kapı kilitlerinin donmasını nasıl önlersiniz?

Evinizden sızan nem nedeniyle evinizin kapı kilitleri donuyor. Daha iyi hava sıyırma elde edin ve kilidi bir mıknatıs, çorap veya başka değiştirilmiş örtülerle kapatmayı deneyin.

Kilidi Çözmek

Donmuş bir kapı kilidini nasıl açacağınızı ve evinizin kapısını nasıl açacağınızı öğrenmek istiyorsanız , yapmanız gereken ilk şey onu çözmek. Evinizin dışındaysanız, mağazaya bazı geziler yapmanız gerekebilir, ancak içeriye erişiminiz varsa, muhtemelen orada bir şeyler kullanabilirsiniz.

1. buz çözücü

Kilitlerin buzunu çözmek için özel olarak tasarlanmış sıvılar vardır. Donma, sizin için sık görülen bir kilit sorunuysa, evinizin dışında elinizin altında bulundurmalısınız. Bunlar aynı zamanda araba kilitlemelerini çözmek için araba kapı kilitlerinde de çalışır . Donmuş bir kapı kilidini nasıl açacağınızı bilmeniz gerekiyorsa, bu çok basit bir yöntemdir.

Yanlışlıkla aşırıya kaçabileceğiniz ve zamanla kilidi sıkıştırabileceğiniz için, bu malzemeyi çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Bununla birlikte, buz çözücüler kilitler düşünülerek yapıldığından, genellikle kilitler için oldukça güvenlidir.

2. Ev Eşyaları

Çeşitli ev eşyaları, kırılan kilitlerinizi çözmenize yardımcı olabilir . WD-40 en yaygın olanıdır, ancak el dezenfektanı veya saç spreyi gibi alkol bazlı ürünleri de kullanabilirsiniz. Anahtarınıza vazelin sürmek ve ardından kilide yapıştırmak, sirke, dudak kremi ve antifriz gibi yardımcı olabilir.

Bu tür bir buz giderme girişiminde bulunmanın çeşitli riskleri olduğunu unutmayın. Bazı ürünler ön kapınızın kaplamasına veya boyasına zarar verebilir. Ve temel olarak, bunların tümü, yüksek miktarlarda uygulanırsa, kilitlenmenizi engelleyebilir. Nemin kapıya yerleşmesini başarılı bir şekilde durdururlar, ancak diğer kalıntıları çekebilirler.

Bazıları bu çözümleri yalnızca arada bir kullanmanızı önerirken, diğerleri bunları asla kilidinize takmamanızı, aksi takdirde kilit değişimine ihtiyacınız olacağını öne sürüyor . Söylemeye gerek yok, donmuş bir kapı kilidinin nasıl açılacağı söz konusu olduğunda ev eşyaları en iyisi değildir, bu yüzden dikkatli olun.

3. Isı

Donmuş bir kapı kilidini acil bir durumda nasıl açacağınızı bilmeniz gerekiyorsa, anahtarınızı ısıtıp kapıya yapıştırabilirsiniz. Çakmak, brülör, kaynar su hatta arabanızda bile kullanabilirsiniz. Anahtarınızı ısıtmadan önce eldiven giyin, yoksa kendinizi yakarsınız.

Anahtarı veya anahtar deliğini bükecek kadar ısıtmamaya çalışın. Ayrıca, ısınmak için sıcak su kullanırsanız , kısa süre sonra tekrar donacak olan anahtar deliğine daha fazla su sokarsınız. Ve tabii ki, yangınla uğraşırken tüm olağan güvenlik önlemlerini alın.

4. Vücut Isısı

Donmuş bir kapı kilidinin nasıl açılacağını çözerken, vücut ısısını kullanmanın iki yolu vardır – elleriniz ve nefesiniz.

Başparmağınızı veya elinizi kilide yeterince uzun süre koyarsanız, bu, buzun erimesi için yeterli ısıyı aktarabilir. Bu işe yaramazsa, ellerinizi kilidin üzerinde tutun ve içine üfleyin veya sıcak havayı doğrudan içeriye aktarmak için bir pipet kullanın. Bu stratejilerin her ikisinin bir kombinasyonu buzun eritilmesinde ilerleme sağlayabilir.

5. Saç Kurutma Makinesi

Kablosuz bir saç kurutma makinesine erişebiliyorsanız, ısı buzun erimesine yardımcı olabilir. Hatta bir tanesini kapının yanına takıp evinizin önüne getirebilirsiniz. Gerekirse sahip olduğunuz uzatma kablolarını kullanın.

Bu, kapıya minimum hasar verme riskiyle kilitteki buzu eritmenin çok etkili bir yoludur. Saç kurutma makinesi iç mekanizmalara zarar verecek kadar ısınmaz, bu nedenle uzun vadeli hasar konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ve donmuş bir kapı kilidini saç kurutma makinesiyle nasıl açacağınızı bulmak zor değil.

Kilitlerin Donmasını Önleme

Kilidiniz artık donmadığına göre, tekrar olmasını önlemek için önleyici tedbirler alabilirsiniz. Donmuş bir kapı kilidinin nasıl açılacağını bilseniz bile, yine de bunu yapmanız gerekir, aksi takdirde kilidinizi buz eriten maddelerle sıkıştırırsınız.

1. Kapak

Kilidinizi örtün ve nem donmak için içeri giremez. O zaman donmuş bir kapı kilidinin nasıl açılacağını bilmek zorunda kalmayacaksınız. Bunu örtbas etmek için kullanabileceğiniz birkaç şey var.

Kilidinizi korumak için satın alabileceğiniz kapı tokmağı izolatörleri bulunmaktadır. Ayrıca kama yuvasını elementlerden korumak için bir mıknatısla kaplayabilirsiniz. Bazı şirketler özellikle bu amaç için mıknatıslar yaparlar.

Ayrıca bir eldiven veya çorap ve kordon alıp kapınızın önüne bağlayabilirsiniz. Veya hava koşullarına dayanıklı bir kanat oluşturmak için kilidinizin üzerine bir parça deri çivi çakın. Lastik bir topta bir delik açarak benzer bir kapak yapabilirsiniz. Macun ayrıca kama yolunuzu da iyi kapatacaktır. Meyve koruma kapakları, tıkaç kapakları, musluk kapakları ve kilitli torbalar gibi kapılar için yeniden kullanabileceğiniz çeşitli başka örtüler vardır.

2. Yağlama

Bazen donma, kilidinizin içine giren nemli kalıntılardan kaynaklanır. Düzenli kilit yağlaması bu birikintilerin giderilmesine yardımcı olabilir, böylece donmuş bir kapı kilidinin nasıl açılacağıyla asla uğraşmanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda kilit bakımının standart bir parçasıdır ve her yönüyle iyi bir fikirdir.

Kuru bir grafit kilit yağı alın. Bunlar kilitler için tasarlanmıştır ve kama yolunuzu tıkamaz veya hasara neden olmaz. Bazıları bunun yerine WD-40 kullanmanızı önerebilir, ancak bu kötü bir fikirdir, çünkü bu yalnızca içeriye daha fazla pislik çekecektir. Grafit en güvenli bahsinizdir (dağınık olsa da).

Kilidin içindeki kalıntıları temizlemek için pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Bir kutu basınçlı hava benzer işi yapabilir.

3. Kapı Yükseltmeleri

Kapınızı hava koşullarına daha dayanıklı hale getirmek, aşağıda açıklanan kilit donmasının temel nedenleri nedeniyle kilidinize yardımcı olur. Kapınıza birkaç değişiklik ekleyebilirsiniz, böylece donmuş bir kapı kilidini nasıl açacağınızı asla bilmenize gerek kalmaz.

Bir fırtına kapısı o kadar sık ​​donmaz. Kapınız yoksa kapınızı değiştirmeyi düşünün. Ayrıca yeterli hava sıyırmasına ihtiyacınız olacak ve kapınız çerçeveyle aynı hizada değilse, bir çarpma plakası yükseltmesi isteyebilirsiniz.

Işığın nereden sızdığını görmek için gece evinize bir el feneri tutun. Herhangi bir ışık gördüğünüz her yer kapatılmalıdır.

4. Yükseltmeleri Kilitle

Donmuş bir kapı kilidini nasıl açacağınızı hatırlamak istemiyorsanız, kilidinizi her zaman anahtarsız bir kilitle değiştirebilirsiniz . Bu, tuş takımı kilitlerini , akıllı kilitleri ve diğerlerini içerebilir. Bunlardan bazılarında, geçersiz kılma tuşlarını kullanabileceğiniz anahtar delikleri vardır, ancak bu delikler donarsa, yine de evinize girip çıkabilirsiniz.

Soğuk havanın bazen elektronik kilitlerin pillerine zarar verebileceğini unutmayın . Ancak anahtar deliğinizin nemle dolması ve donması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, bu yüzden yine de araştırmaya değer olabilir.

Donma Nedenleri

Öyleyse neden kilit dondurma ilk etapta oluyor? Bir kilidin donmasını sağlayan nedir?

Temel olarak, düşük sıcaklık ve yüksek nemin bir kombinasyonudur. Bu nem evin içinden gelir. Soğuk bir günde havanın kaçmasına izin verirseniz, donmuş bir kapı kilidini anında nasıl açacağınızı bilmeniz gerekir.

Kapaksız su kaynatırsanız, çamaşırlarınızı içeride kurutursanız, havalandırmasız bir şömine çalıştırırsanız veya banyo yaparken banyo fanını kapalı bırakırsanız evinizdeki nem yükselir. Kapınızda çatlak varsa bu nem kaçacak ve kilidinizin iç kısmına ulaşacaktır. Kapınızın yakınındaki bir yer havalandırması da buna neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?