+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Normal (Konvansiyonel) Kazan Nedir? Artıları, Eksileri ve Maliyetler

06 Ekim 2021
Normal (Konvansiyonel) Kazan Nedir? Artıları, Eksileri ve Maliyetler

İçindekiler

Normal kazan nedir?

Normal kazanlar, etraftaki en eski kazan türüdür. Bu nedenle geleneksel veya konvansiyonel kazanlar olarak da bilinirler. Bir diğer adı sadece ısı kazanlarıdır, çünkü merkezi ısıtma sistemi için sıcak su üreteceklerdir, ancak evsel kullanım için, yani musluklar, banyolar veya duşlar için değillerdir.

Normal bir kazan, tavan arasında depolanan büyük bir su deposundan soğuk su ile beslenir ve ayrıca günlük kullanım için sıcak su sağlayabilmek için bir sıcak su depolama silindiri gerektirir.

Eskiden evinize standart olarak normal kombiler takılırdı, ancak şimdi sistem veya kombi gibi daha popüler seçenekler var. Ancak bazı evlerde normal bir kombi hala etkili bir ısıtma sistemidir.

Normal Gaz Kazanı

Normal bir kazan nasıl çalışır?

Normal bir kazan, şebekeden soğuk su sağlamak için büyük bir soğuk su deposuna (genellikle tavan arasına kurulur) ihtiyaç duyar. Isınmayı sağlamak için çatı katındaki tanktan gelen soğuk su yerçekiminden bir yardım eli ile kazana beslenir. Sisteminizdeki suyun basıncını artırmak için tankın kazanın mümkün olduğu kadar yüksekte olması gerekir.

Kazan ateşlendiğinde, bir ısı eşanjörü suyu ısıtır. Isınan su daha sonra bir sıcak su depolama silindirine (genellikle bir havalandırma dolabında bulunur) pompalanır ve burada siz ısıtmayı, duşu veya musluğu açana kadar depolanır.

Normal kazanlar, en geleneksel ısıtma sistemi türüdür ve birçok ev, bir sistemi veya kombiyi daha uygun bulabilir, normal kazanlar hala birçok ev için uygun bir seçenektir.

Normal ve sistem kazanları arasındaki fark

Normal bir kazan ve bir sistem kazanı birbirine çok benzer, çünkü her ikisi de bir sıcak su deposunu radyatörleriniz ve musluklarınız için hazır tutmak için bir sıcak su depolama silindirine dayanır. Ancak temel fark, normal bir kazana soğuk su tavan arasındaki bir besleme tankı aracılığıyla sağlanırken, bir sistem kazanı su kaynağını doğrudan şebekeden alır. Bu, tavan arasında büyük bir soğuk su tankına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

Normal ve kombi arasındaki fark

Kombi veya kombi, daha modern bir sistemdir ve bugün İngiltere’de en yaygın olarak kurulan kazan türüdür. Kombi, tavan arasında besleme tankına veya havalandırma dolabında sıcak su tüpüne ihtiyaç duymayan hepsi bir arada bir ünitedir. Kombi soğuk suyunu direk şebekeden alır ve istendiğinde ısıtır. Bu, sıcak su deposu olmadığı anlamına gelir, bu nedenle genellikle yalnızca küçük ve orta ölçekli evler için önerilir.

Normal bir kazan eviniz için uygun mu?

Birçok ev sahibi, eski bir normal kazanı bir sistem veya bir kombi ile değiştirmeyi tercih ederken, modern, verimli bir normal kazan takmanın en iyi çözüm olduğu bazı durumlar vardır.

İşte normal bir kazan ile kurmanın ve onunla yaşamanın ana artıları ve eksileri.

Normal kazanların artıları

Isıtma ve sıcak su için yüksek talebi karşılayabilir

Birkaç banyosu olan büyük bir evde yaşıyorsanız veya ısıtma ve sıcak su için özellikle yüksek bir talebiniz varsa, normal bir kombi ideal seçimdir. Gerektiğinde musluk ve radyatörlere gönderilmeye hazır sıcak su depolanarak aynı anda birçok yere sıcak su verilebilir.

Eski bir sistemi değiştirmek basit

Geleneksel bir ısıtma sistemine sahip eski bir evde yaşıyorsanız, yeni bir normal kazan takmak, kesintiyi ve maliyeti en aza indirecektir.

Daha verimli hale geldiler

Birkaç yıllık normal kazanlar, evinizi çok daha verimli hale getirebileceği ve faturalarınızın maliyetini düşürmeye yardımcı olabileceği için muhtemelen yenisiyle değiştirilmelidir. Bazı normal kazanlar artık %97’ye varan verimliliğe ulaşabilmektedir.

Yedek olarak bir daldırma ısıtıcı takın

Kombiniz bozulursa sıcak susuz kalmamak için, suyu ısıtmanın alternatif bir yolu olarak sıcak su tankına elektrikli daldırma ısıtıcı takabilirsiniz.

Güneş uyumlu

Birçok Normal kazan, güneşten gelen enerjiyi kullanarak sıcak su üretmek ve daha sonra merkezi ısıtma sistemine beslemek için güneş enerjisi panelleriyle çalışabilir.

Normal kazanların eksileri

çok yer kapla

Bir sıcak su deposu ve bir silindir için alana ihtiyacınız olduğundan, normal kazanlar çok fazla alan gerektirir, bu da alanın sınırlı olduğu evlerde gerçekten uygun olmadıkları anlamına gelir.

Sıcak su anlık değil

Sıcak su depolanır, bu da bir kez kullanıldığında daha fazla suyun ısınmasını beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Su silindiri seçerken evinizin çevresinde ne kadar su kullanıldığını düşünmek önemlidir.

Isı kaybı

Depolanan suyun bir başka dezavantajı, ısı kaybı potansiyeli olmasıdır. Bunu önlemeye yardımcı olmak için sıcak su tankınızın iyi yalıtıldığından emin olun.

pahalı kurulum

Evin her yerinde ayrı parçalara ihtiyaç duyduklarından, yeni bir normal kazan sistemi kurmak uzun ve maliyetli bir süreç olabilir.

Bir kombi veya sistem için normal bir kazanın değiştirilmesi

Normal bir kombiden sisteme veya kombiye geçiş, daha karmaşık bir kurulum gerektirecek ve bu nedenle daha pahalı olacaktır, ancak yine de evinizde kapsamlı bir tadilat yapıyorsanız, ısıtma sistemini güncellemenin tam zamanı olabilir.

Kombi veya sistem kombinin en iyi seçim olabileceği bazı durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Küçük bir eviniz varsa ve biraz yer açmak istiyorsanız, normal kombinizi bir kombi ile değiştirmek harika bir fikirdir, çünkü tavan arasındaki depodan ve havalandırma dolabınızdaki silindirden kurtulabilirsiniz. Bir depo sıcak suyu ısıtmaktan çok daha uygun ve daha ucuz olan talep üzerine sıcak suyunuz olacaktır.
 •  Daha büyük bir eviniz varsa, örneğin birden fazla banyolu 3-4 yatak odalı bir eviniz varsa, normal kazanınızı bir sistem kazanı ile değiştirmek en iyi seçim olabilir. Tavan arasındaki tanktan kurtulabileceksiniz, ancak yine de daha yüksek miktarda sıcak suya sahip olacaksınız.
 •  Şebeke suyu basıncının yüksek olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, normal bir sistemden bir sisteme veya bir kombiye geçiş yapmak su basıncınızı iyileştirecektir.

Bununla birlikte, normal bir kazan sistemine bağlı kalmak, ancak daha verimli bir modele geçmek en iyisi olabilir. Örneğin, daha eski bir mülkünüz varsa, boru tesisatı, bir kombinin veya sistemin sağlayacağı daha güçlü su basıncıyla başa çıkamayabilir.

En iyi normal kazanlar hangileridir?

Normal kazanlar, çeşitli üreticilerden gaz veya yağda mevcuttur. Tüm bu üreticiler tarafından sunulan tüm serileri listelemek yerine, müşteri memnuniyeti ve mühendis tavsiyeleri için sürekli olarak mükemmel incelemeler alan ürünleri listeledik.

Baxi 400 Isı

 • 5 yıla kadar parça ve işçilik garantisi
 • Standart bir mutfak dolabının içine sığar
 • Son derece sessiz çalışır
 • Daha düzgün bir yüzey için arka baca seçeneği
 • Pazar lideri Megaflo Eco silindir ile uyumlu
 • 12, 15, 18, 24 veya 30 kW olarak mevcuttur

İdeal Mantık Maksimum Isı

 • 10 yıla kadar parça ve işçilik garantisi
 • İngiltere’de yapıldı
 • Yüksek kaliteli pirinç sistem filtresi
 • Kompakt dolap uyumu, ayrı kurulum
 • Kurulumu kolay (düşük kaldırma ağırlığı) ve kullanımı kolay
 • 12, 15, 18, 24 veya 30 kW olarak mevcuttur

Vaillant ecoTEC plus Normal

 • Yüksek performans, kontrol ve verimlilik
 • Bir mutfak dolabına sığacak kadar kompakt
 • Ödüllü Derbyshire üretim tesisinde el yapımı
 • Akıllı telefon uygulaması dahil olmak üzere çok çeşitli ısıtma kontrol seçenekleri
 • 7 ila 10 yıl arasında standart olarak 5 yıl garanti
 • 12, 15, 18, 24, 30 veya 35 kW olarak mevcuttur

Viessmann Vitodens 100W Açık Havalandırma

 • Standart mutfak dolaplarına sığacak kompakt boyutlar
 • LPG dönüşümü mevcut
 • Enerji verimliliği sınıfı: A
 • Paslanmaz çelik Inox-Radyal ısı eşanjörü sayesinde %97’ye varan standart verimlilik
 • Hava durumu telafisi seçeneği
 • Geniş kullanıcı ekranı
 • Standart olarak 5 yıllık kapsamlı garanti (10 yıla kadar uzatılmış garanti seçeneği)
 • 13, 16, 19, 26 veya 35 kW olarak mevcuttur

Worcester Bosch Greenstar Ri

 • Standart bir mutfak dolabına yerleştirilebilecek kadar küçük
 • 10 yıla kadar garanti
 • Standart bir mutfak dolabına sığar
 • Basit kazan kontrolleri
 • Isıtma sisteminin bir sıcak su depolama silindiri içerdiği evler için uygundur
 • Donmayı önleme
 • Greenskies güneş panelleri ile kullanılabilir

Normal kazan incelemelerini karşılaştırma

Eviniz için en iyi normal kazanı bulmak, farklı modelleri karşılaştırmak için zaman ayırmayı içerir. Bunu yapmak için, neyi arayacağınızı ve karşılaştıracağınızı bilmeniz gerekir. Sistem kazanlarını karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Çıkış derecesi

Bu, kazanın gücüdür ve kilovat (kW) olarak ölçülür. Normal kazanlar, ünitenin kaç radyatörü ısıtabileceğine dair bir fikir veren merkezi bir ısıtma çıkış derecesine sahiptir.

Yeterlik

Kazanlar yakıtı kullanılabilir enerjiye dönüştürür ve yakıtın ne kadarının dönüştürüldüğü verimlilik derecesine yansıtılır. Etkili bir şekilde, verimlilik derecesi ne kadar yüksek olursa, kazanın kullanması gereken yakıt o kadar az olur.

Garanti

Tüm kazanlar, kurulumdan sonra bir sorun çıkması durumunda üretici tarafından kapsandığınızı görecek bir garanti ile gelir. Garanti neleri kapsıyor ve ne kadar süreyle kazandan kazana değişiyor.

Isıtma kontrolleri

Isıtmanız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak, enerji kullanımını minimumda tutmanızı sağlayacaktır. Birçok modern kazan artık bir akıllı telefon veya tabletten kontrol edilebilir.

Isıtma mühendisi yorumları

Kazanlar söz konusu olduğunda, uzmanlar ısıtma mühendisleridir. İncelemelerini okumak ve tam nitelikli ısıtma mühendislerinden görüş almak, düşündüğünüz sistem kazanı hakkında size değerli bilgiler verecektir.

Musteri degerlendirmeleri

Yeni sistem kazanınızın uzun yıllar boyunca evinizi güvenilir bir şekilde ısıtacağından emin olmak istiyorsunuz. Halihazırda belirli bir kazanı kurmuş olan ev sahipleri tarafından bırakılan incelemeleri okumak için zaman ayırmak, yıllar içinde herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını size bildirecektir.

Hangi boyutta normal kazana ihtiyacınız var?

Normal kazanın boyutu, dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biridir. Ve boyut olarak, kazanın fiziksel boyutlarını kastetmiyoruz, kazanın ne kadar güçlü olduğunu kastediyoruz. Bu, çıkış derecesi olarak bilinir ve kilovat (kW) olarak ölçülür.

Etkili olarak, çıkış derecesi ne kadar yüksek olursa, kazan o kadar güçlü olur. Bunu söyledikten sonra, en yüksek çıkış derecesine sahip sistem kazanını basitçe kurmak iyi bir fikir değildir. Eviniz için çok yüksek bir üretim derecesi, enerji faturalarınızın yükselmesine neden olabilir ve çok düşükse talebi karşılamakta zorlanır.

Yukarıdaki tabloda önerilen çıkış değerleri bir kılavuz olarak verilmiştir. Daha doğru bir fikir edinmek için Gas Safe kayıtlı bir mühendisten fiyat teklifi almalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?