+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Merkezi Isıtmam Neden Bu Kadar Gürültülü?

01 Kasım 2021
37 kez görüntülendi
Merkezi Isıtmam Neden Bu Kadar Gürültülü?

Merkezi Isıtmam Neden Bu Kadar Gürültülü?

Gürültülü bir merkezi ısıtma sistemi veya kombi bir dizi sorundan kaynaklanabilir ve gürültünün türü (tıngırdatma, çarpma, vızıltı, damlama, uğultu veya şırıltı) ve konumun yanı sıra arızayı bulmanıza yardımcı olur. Dahil etmek:

  • Kireç birikmesi
  • Gevşek bileşen veya borular
  • Radyatörlerin kanamaya ihtiyacı var
  • aşırı ısınma
  • sızıntı

Duyabileceğiniz farklı türdeki gürültülere ve bunların genellikle ne anlama geldiğine dair kısa bir genel bakışı bir araya getirdik, ancak herhangi bir işlem yapmadan önce her zaman profesyonel bir mühendis tarafından teşhis edilmesini öneririz.

Gürültülü bir merkezi ısıtma sisteminin nedenleri

Duyduğunuz gürültünün türü, tüm gürültüye neden olan arızayı bulmada önemli bir faktördür.

Gürültü TürüKonumOlası Nedenler
beceriyorKazan veya borularIsı eşanjöründe (su ısıtıcısı) veya gevşek bileşenlerde veya borularda kireç birikmesi
çınlamaKazan veya borularKazan fanı tıkalı veya gevşek boru tesisatı
UğultuKazan veya termostatMuhtemelen değiştirilmesi gereken aşınmış veya arızalı parçalar. Termostat vızıldıyorsa, muhtemelen iletken üzerinde kir veya toz birikmiştir ve değiştirilmesi gerekir.
UğultuKazan veya merkezi ısıtma pompasıKazanlar çalışma sırasında vızıldama eğilimindedir, ancak daha belirgin hale gelirse, gevşek bir parça olabilir (büyük olasılıkla merkezi ısıtma pompası).
damlayanMerkezi ısıtma sisteminin her yerindeSu sızıntısı
gurglingradyatörlerRadyatörlerin etrafındaki su akışını engelleyen borulardaki hava veya düşük akış hızı
ıslıkKazanEski bir kazanın kaynama sesini andıran bir ıslık, ısı eşanjöründeki kireç tortusunun güçlü bir göstergesidir – çözmek için güçlü bir yıkama gerekecektir.

Sızıntı var mı?

Kalorifer tesisatınızdan damlama veya su geliyormuş gibi bir ses duyarsanız, bir kaçak olabilir ve kaloriferinizi ve şebeke suyunuzu hemen kapatmalısınız. En küçük damlalar bile sonunda daha büyük bir şeye yol açabilir ve hasara yol açabilir.

Su kaynağı kapandığında, arızayı kendiniz gidermeye çalışmayın. Bunun yerine, tam yetkili bir ısıtma mühendisi ile iletişime geçin.

Ketling nedir?

Kazanınızdan su ısıtıcısının kaynamasına benzeyen sesler duyuyorsanız, bu ‘su ısıtıcısı’ olarak bilinen bir şeydir.

Merkezi ısıtma kazanları, bir mutfak su ısıtıcısına çok benzeyen bir ısı eşanjörü kullanarak suyu ısıtır ve zamanla bir kat kireç oluşturur. Kireç pul pul dökülür ve dibe doğru yüzer, bu da zamanla tıkanmaya neden olur ve su akışını kısıtlar. Bu, ısı eşanjörünün sıcak suyu ısıttığı, ancak her zamanki gibi evin çevresine gönderemeyeceği anlamına gelir. Sıkışan su daha sonra sistemde kaynar, buharlaşır ve genişler, bu da basınç ve ‘fısıltı’ sesleri oluşturur.

Kombi patlamak üzereymiş gibi gelebilir ama panik yapmayın; modern kazanlar, çok fazla basınç algıladıklarında sistemi kapatacak güvenlik cihazlarıyla donatılmıştır. Bununla birlikte, bu sorun sisteminizin verimliliğini azaltacağı ve uzun süreli hasara neden olacağı için sesleri görmezden gelmeniz tavsiye edilmez. Pas, kir ve hatta hava gibi diğer maddelerin sistemde birikerek tıkanmalara neden olması da mümkündür.

Kazandan gelen ıslık sesi

Islık, kireç birikmesi ve su kaynaması ile ilişkili bir sestir, ancak aynı zamanda borularda sıkışan havayı veya basınç kaybını da gösterebilir. Bir mühendis için havayı serbest bırakmak nispeten basit olsa da, sorun muhtemelen başka bir yerde bir arızadan kaynaklanıyordur, bu nedenle biraz araştırma gerektirebilir.

Radyatör veya borulardan gelen gurgling sesi

Borulardaki veya radyatörlerdeki fazla hava, gurultulu seslerin nedeni olabilir. Sistemde çok fazla hava varsa, bir tıkanıklık görevi görebilir ve sıcak suyun düzgün bir şekilde dolaşmasını engelleyebilir, bu da sıkışan suyun aşırı ısınmasına ve gurultulu bir ses çıkarmasına neden olur.

Merkezi ısıtma borularının çalınması

Kaloriferi açtığınızda borulardan sıcak su geçer ve ısı boruların genleşmesine ve büzülmesine neden olur. Bu olurken, sisteminizin bazı vuruntu, çınlama veya tıkırtı sesleri çıkarması tamamen normaldir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda borular doğru konumda, örneğin döşeme tahtalarına çok yakın yerleştirilmemiş olabilir. Evinizin etrafındaki boruların zemine veya duvara çarptığını fark ederseniz, bir ısıtma mühendisi ile iletişime geçerek bir göz atmalısınız, çünkü bu sonunda hasara yol açabilir.

Bu tip vuruntu sesleri de sistemdeki havanın bir işareti olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi radyatörlerin havası alınarak hava temizlenebilir.

Vızıltı, vızıltı veya titreşim

Her türlü uğultu, vızıltı veya titreşim, termostat, merkezi ısıtma pompası, basınç göstergesi veya doldurma döngüsü gibi merkezi ısıtma sisteminizin bir parçasının en iyi şekilde çalışmadığı anlamına gelebilir.

Ayarların basitçe ayarlanması gerekebilir. Örneğin, birçok modern merkezi ısıtma pompasının 3 hız ayarı vardır ve çok yükseğe ayarlanırsa pompa titremeye başlayabilir. Ayarı düşürmeden önce, pompa bir sebepten dolayı yüksek bir ayarda olabileceğinden, ısıtma mühendisinize danışmaya değer olabilir.

Sert su bölgesinde mi yaşıyorsunuz?

Sert suya sahip bir bölgede yaşıyorsanız – mineral sayısı yüksek su – o zaman sert suda bulunan parçacıkları sodyum ile değiştirecek bir su yumuşatıcı takmaya değer. Bu, gelecekte merkezi ısıtma sisteminde kireç birikmesi olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır.

Gürültülü bir merkezi ısıtma sistemini görmezden gelmeyin

Merkezi ısıtma sisteminizden gelen olağandışı sesleri görmezden gelmemeniz önemlidir. Şu anda işler iyi gidiyor gibi görünse bile, sistem size sistemin bir yerindeki bir arıza konusunda çok ince olmayan bir uyarı veriyor.

En azından bu, sisteminizi daha az verimli hale getirebilir ve size daha fazla enerji faturasına mal olabilir veya zamanla kötüleşerek hem maliyetli hem de tehlikeli olabilecek hasarlara neden olan bir şey olabilir.

Gürültülü merkezi ısıtma sisteminizi onarın

Radyatörün havasının alınması gibi bazı durumlarda, gürültülü merkezi ısıtma sisteminizin nedenini kendiniz çözmek mümkündür, ancak çoğu neden için tam kalifiye bir ısıtma mühendisi tutmanız gerekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Open chat