+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Laminat Parke Nedir?

21 Şubat 2020
Laminat Parke Nedir?

Günümüzün en fazla tercih edilen zemin döşeme malzemesi olan Laminat Parke, yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip. İlk olarak takvimler 1977 yılını gösterirken İsveç’te üretilen Laminat Parke, 1980 yılında ise piyasaya sürülmüştür. Kısa sürede büyük ilgi gören bu ürün, önce Avrupa sonrasında ise tüm dünyada sayısız eve giriş yapmıştır. İlk yıllarında kalite noktasında eksik kalan ürünler, teknolojinin de hızla gelişmesiyle daha sağlam ve konforlu bir malzeme haline gelmiştir.

LAMİNAT PARKE KATMANLARI

Laminat Parke incelendiği zaman 4 ana katmanda olaşmaktadır. Bu katmanların en altında Balans adı verilen, selülozik bir kağıt tabaka yer alır. Dengeleme tabakası olarak da bilinen bu bölüm, hem yerden gelecek rurtubeti önler hem de parkenin zemine iyice yerleşmesine yardımcı olur.

Parkenin Balans katmanının üstünde HDF adı verilen bölüm bulunur. Suya dayanıklı, oldukça sert bir madde olan HDF, E1 normuna göre üretilir. Ağaçtan elde edilen elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilen HDF, parkenizi uzun yıllar sorunsuzca kulanmanız açısından büyük öneme sahiptir.

HDF bölümünün üstünde ise parkenin dekor tabakası yer alır. Laminant Parke‘ye o klasik ağaç görüntüsünü sağlayan bölüm burasıdır. Bu tabaka, üzerine fotoğraf basılmış birkaç sert kağıdın melamin reçine ile sıkıştırılmasının ardından elde edilir. Gerçek renklerin kullanıldığı bu bölümde, ağaç desenli fotoğraf, laminat tahtalara eşit şekilde dağılır. Bu desenler tahtaların yerleşim durumu göz önüne alınarak yeniden olaşturulabilir.

Laminat Parke‘nin en üstü kısmında ise Overlay de denilen koruyucu bölüm bulunur. Selülozdan elde edilen şeffaf bir film tabaksı olan ürünün içinde alüminyum oksit parçacıkları da bulunur. Bu bölümün amacı yüzeyde oluşabilecek aşınmaları önlemek ve buna bağlı olarak da kullanım süresini artırmaktır. Ortamda bulunan nemin ya da yüksek ısının tahtaya nüfuz etmesini önleyen Overlay bölümü Laminant Parke‘nin en ayırt edici özelliklerinden birisidir. Koruyucu kısmın parlaklığı müşterinin isteklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Bahsedilen bu 4 tabakanın fabrikalarda yüksek ısı ve basınçla preslenmesi ile Laminant Parke ürünü ortaya çıkar. Uzun yıllar kullanıma hazır olarak satışa sunulnan parkeler, temizlik malzemelerine, güneşin yakıcı ışınlarına, aşınma ve çizilmeye karşı büyük dayanıklılık gösterir. Laminat Parke, evlerde olduğu kadar, bürolarda ve ofislerde de çok yoğun şekilde tercih edilmektedir.

LAMİNAT PARKE FİYATLARI

En yaygın zemin döşeme malzemesi olan Laminat Parke’nin fiyatlandırması, çeşitli kriterler göz önünde bulunurularak yapılmaktadır. Laminat Parke fiyatları, kullanılan malzemenin markası, boyutu, türü ve içerdiği diğer malzemelere göre farklılık göstermektedir. Evinize ya da iş yerinize parke döşetmek için ilk belirlemeniz gerek kaç metrekarelik alana bu işlemi uygulatmak istediğinizdir. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi parke döşeme hizmeti veren şirketler de ücretsiz olarak alan ölçüsünü belirlemektedir. Metre karenin ardından modele göre değişen Laminat Parke fiyatları arasından kendinize en şık ve en uygun fiyatlı malzemeleri seçebilirsiniz.

LAMİNAT PARKE RENKLERİ

Laminat Parke renkleri ve parlaklık oranı da yine modelden modele değişiklik göstermektedir. İlk zamanlarda sabit bir renge sahip olan Laminat Parkeler, artık çok geniş bir renk yelpazesine sahip. Laminat Parke renkleri arasında en fazla tercih edilen renkler, ahşap rengi, gül kurusu ve meşe rengi olarak gösterilmektedir. Renk seçiminde evinizin iç dekorasyonunu göz önünde bulundurmanız oldukça önemli. Örnek verecek olursak; parke döşetmek istediğiniz ortamın daha aydınlık gözükmesini istiyorsan açık renk parkeleri tercih edebilirsiniz. Eğer tam tersi bir durum söz konusuysa, yeterli aydınlığa sahip mekanlar için koyu renkli parkeler daha şık bir görünüm sunar.

LAMİNAT PARKE MARKALARI

Parke konusunda Türkiye’de pek çok firma hizmet vermektedir. Ancak Laminat Parke markaları arasında tercih yaparken dikkat etmeniz gereken en temel konu güven ve bilinirliktir. Bu çizgideki markalar, hem son teknolojiyi kullanarak uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz malzemeler üretirler hem de garanti belgeleri ve sertifikaları ile sağlık konusu başta olmak üzere güvence verirler. Laminat Parke markaları arasında yerli olanları tercih etmek, garanti ve servis konusunda daha fazla kolaylık sağlayabilir. Ancak ithal ürünler de yüksek dayanıklılık ve kalite açısından artılara sahip. Laminat Parke markaları arasında internet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ürün Görselleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?