+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombinizin Su Sızdırıp Sızdırmadığını Kontrol Etmek

02 Eylül 2021
Kombinizin Su Sızdırıp Sızdırmadığını Kontrol Etmek

İçindekiler

Kombinizin Su Sızdırıp Sızdırmadığını Kontrol Etmek

Su sızdıran bir kazan iyi bir şey değildir ve bırakılırsa başka sorunlara yol açabilir. Genellikle bu sadece bir contanın veya valfin bir arıza oluşturduğunun bir işaretidir, ancak bırakıldığında diğer bileşenlerin paslanmasına neden olabilir ve hatta kazan içindeki elektrikli bileşenlere zarar verebilir. Bir sızıntı fark ettiğinizde en iyi seçeneğiniz, sorunu hızlı bir şekilde gidermek ve ileride oluşabilecek hasarları önlemektir.

Aşağıda, olası bir nedeni nasıl belirleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Kendiniz tamir etmekten emin değilseniz veya kazanın içine girmek için kapağı çıkarmanız gerekiyorsa, sorunu sizin için incelemesi ve çözmesi için kayıtlı bir Gas Safe mühendisini aramanız gerektiğini unutmayın.

Kombim neden sızdırıyor?

Kombinizle herhangi bir şey yapmadan önce neden sızdırdığını bulmanız gerekir, ancak bu her zaman kolay değildir. Yapılacak ilk şey suyun nereden geldiğini bulmaktır, çünkü bu size daha iyi bir fikir verecektir. Aşağıda, ana nedenlerden bazılarını listeledik

Yüksek kazan basıncı

Kombinizin ön tarafındaki basınç göstergesini hiç fark ettiniz mi? Bu, sistemde ne kadar basınç olduğunu size söylediği için önemlidir. Çok az veya çok fazla basınç bir soruna neden olabilir ve bu nedenle valfi arada bir kontrol etmeli ve gerekirse su ekleyip çıkarmalısınız.

Kombiniz sızdırıyorsa, basıncın çok yüksek olup olmadığını görmek için manometreyi kontrol etmelisiniz. Durum buysa, basınç tahliye valfi (PRV), basıncı tekrar rahat bir seviyeye getirmek için sistemdeki suyun bir kısmını boşaltmaya çalışıyor olabilir. Valf iğnesi bir ile 1,5 bar arasında olmalıdır (genellikle göstergede yeşil bölge olarak gösterilir). İğne bundan daha yüksekse veya kırmızı bölgedeyse, fazla suyu boşaltmak için radyatörleri boşaltmanız gerekebilir . 

Sisteminizdeki korozyon

Radyatörlerinizde ve boru tesisatınızda pas ve diğer kalıntıların birikmesine neden olabileceğinden, eski kazan sistemlerinde korozyon bir sorun olabilir. Su sistemin etrafında dolaşırken, bu kalıntıları toplayabilir ve kazanınıza geri verebilir. Sistem ne kadar eskiyse, korozyonla ilgili sorunlarınız o kadar olasıdır. Tek sorun, birçok insanın orada olduğunu bilmemesidir, çünkü görülemez.

Korozyon ayrıca iki borunun bağlantısının etrafındaki kauçuk contaları da kırabilir, bu nedenle buradan su sızıyor olabilir. Korozyon tek bir bileşendeyse, Gas Safe mühendisi bunu kolaylıkla değiştirebilir. Ancak korozyon yaygın ise kombi ve kalorifer sistemini komple değiştirmeniz gerekebilir. Bir mühendis, yeni bir sistemin gerekli olup olmadığı veya yeni bir kazanın ve sistemin yıkanmasının yeterli olup olmayacağı konusunda tavsiyede bulunabilecektir. Eski bir kombiniz varsa, onu daha yeni bir modelle değiştirmek evinizi daha verimli hale getirebilir ve doğalgaz faturalarınızdan da tasarruf edebilirsiniz.

Arızalı ısı eşanjörü

Eşanjör, kazanınızın soğuk suyu ısıtmasını sağlayan kısımdır, bu nedenle cihazın çok önemli bir parçasıdır. Ne yazık ki, bir sızıntı, ısı eşanjörünün bozulmaya başladığının bir işareti olabilir. Bu parçanın bazı modellerde zamanla çatlaması nadir görülen bir durum değildir ve değiştirilmesi pahalı olabilir. Bu, kazanın kapağını çıkarmayı ve içine bakmayı içerdiğinden, kendi kendinize teşhis edebileceğiniz bir sorun değildir. Bu nedenle, sorunu sizin için kontrol etmesi için bir Gaz Güvenliği mühendisini aramalısınız. Bazıları yapıldıkları malzemelerden dolayı korozyona karşı daha hassastır. Viessmann ısı eşanjörleri 10 yıl garantilidir.

Sızdıran bir kazan tehlikeli midir?

Su sızdıran bir kazan, sorunun daha kötüye gitmemesi için hızlı bir şekilde çözüldüğünden emin olmak için kontrol edilmelidir. 

Sızdıran bir kazan nasıl düzeltilir 

Artık kombinizin neden sızdırdığını bildiğinize göre, sorunu nasıl çözeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bahsettiğimiz gibi, önce manometreyi kontrol etmeli ve basınç çok yüksekse, biraz su salması için radyatörlerinizin bir kısmını boşaltmalısınız. Bu, soruna yardımcı olmalıdır.

Ardından, suyun görünür boru bağlantılarından veya bağlantı noktalarından gelip gelmediğini görmelisiniz. Kontrol etmek için alanı kurulayın ve suyun tekrar görünüp görünmediğini görmek için bekleyin. Varsa, bu sıkıştırmanın işi yapıp yapmadığını görmek için bir anahtar kullanarak konektörü yalnızca çeyrek tur döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, korozyon, contaların aşınmasına ve suyun kaçmasına neden olabilir. Sorun buysa, contalara bir göz atması ve gerektiğinde değiştirmesi için uygun kalifiye bir ısıtma mühendisi göndermeniz gerekir. Hatta bir conta gevşemiş olabilir ve sadece sıkılması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?