+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombinizin Kışa Hazır Olduğundan Emin Olmak İçin 5 Basit İpucu

23 Ağustos 2021
Kombinizin Kışa Hazır  Olduğundan Emin Olmak İçin  5 Basit İpucu

İçindekiler

Kombinizin kışa hazır olduğundan emin olmak için 5 basit ipucu

Oluklarınızı temizleyin

Yağmur suyunun çatıdan yönlendirilebilmesi ve evinizi tehlikeye atmadan bir oluğa akabilmesi için evinizin oluklara ihtiyacı vardır. Tıkalı oluklar, başta nemli olmak üzere her türlü soruna neden olabilir. Kışın kimse nemli bir ev istemez, bu yüzden oluklarınızı temizlemeniz gerçekten önemlidir.

Evinizin çevresinde çok sayıda büyük ağaç varsa, yaprakların çoğu düştüğünde oluklarınızı temizlemesi için birini dışarı çıkarmak muhtemelen en iyisidir. Aksi takdirde, yalnızca onları yeniden kaydederler. Bu, onları temizlemek için en iyi zamanın sonbahar sonu olduğu anlamına gelir. 

Bacanızı süpürün

Şöminenizin ilkbahar ve yaz aylarında çok fazla kullanılmamış olması muhtemeldir. Ancak hava soğudukça, bir film izlemek için birkaç kütüğü yakmak ve sokulmak kadar güzel bir şey yoktur. Fazla kiri temizlemek için önce bacayı süpürmek iyi bir fikirdir. Soğuk hava da bacanıza zarar verebilir, bu nedenle kışın başında süpürmek iyi bir fikirdir. 

Pencere ve kapı contalarını kontrol edin

Kışın, evinizde mümkün olduğunca fazla ısı tutmak istersiniz. Yaz aylarında pencereleri ve kapıları açık kalmış veya mandalda bırakmış olmanız muhtemeldir. Tamamen kapalı olduklarından emin olmak için tüm pencerelerinizi hızlı bir şekilde kontrol etmelisiniz. Ayrıca, ek ısı kaybına neden olabileceğinden, contaların aşınmadığını veya patlamadığını da kontrol etmelisiniz. 

Çatıyı onarın

Kış gelmeden çatınızda hasar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hasarlı bir çatı, suyun evinize girmesine ve rutubet veya küf oluşmasına neden olabilir. Çatıya bir göz atması ve iyi durumda olduğundan ve hasarlı veya tamamen eksik kiremit bulunmadığından emin olması için bir profesyonel kiralayabilirsiniz. Sonbahar, Birleşik Krallık’ın şiddetli rüzgarlar yaşadığı ve fayansların tamamen kaybolabileceği yılın bir zamanıdır. 

Yağ tankınızı doldurun

Evinizi ısıtmak için yağa güveniyorsanız, yağ deposunun doldurulup doldurulmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bir akaryakıt kazanının yakıtı bittiğinde, sistemin hava alması gerekir ve bu, ısıtmanızın birkaç gün kapalı olduğu anlamına gelebilecek bir süreç olabilir. Bunun olmasını önlemek için, depoyu bol zaman içinde yeniden doldurmanız gerekir. Bu aynı zamanda, yoğun zamandan kaçındığınız için daha ucuz yakıtla sonuçlanabilir. 

Kombinizi kışa nasıl hazırlarsınız?

Soğuk havadan önce düşünmeniz gereken sadece evinizin belirli alanları değil. Kombiniz sizi sıcak tutması ve sıcak bir duş almanıza olanak sağladığı için evinizdeki en önemli cihazdır. Bu nedenle, önümüzdeki aylarda ısıtma sisteminizin verimli çalışmasını sağlamak için bu işlemleri kıştan önce yapmayı düşünmelisiniz.

Yoğuşma borusunu yalıtın

Kış aylarında kazan arızasının en yaygın nedenlerinden biri donmuş bir yoğuşma borusudur . Bu nispeten yaygın sorun, sizin için maliyetli olabilecek çok sayıda gereksiz çağrının nedenidir.

Gaz yoğuşmalı kazanlar çok verimlidir çünkü baca gazlarında bulunan ısıyı daha fazla su ısıtmak için yeniden kullanırlar ve bu da gaz kullanımını azaltır. Ancak bu olduğunda, baca gazlarının sıcaklığı 130 ℃’den 50 ℃’ye düşer. Sıcaklıktaki bu büyük düşüş, boşaltılması gereken yoğuşma üretir. Çok verimli kazanlar, yoğuşmadan saatte iki litreye kadar su üretebilir. Yoğuşma borusu yoluyla tahliye edilir. Ancak bu borular evinizin dışında yer aldığından ve su akışı oldukça yavaş olduğundan kolaylıkla donabilir. Bu, büyük olasılıkla borudaki veya oldukça düz bir açıda olan bölümlerdeki bağlantılarda meydana gelir.

Bir dış mekan yoğuşma borusunun donmasını önlemenin en kolay yolu, tamamen su geçirmez bir kaplama ile kaplandığından emin olmaktır. Plastikten yapılmış olmasına rağmen hala gaz sisteminizin bir parçası olduğunu unutmayın. Sadece bir Gas Safe mühendisi borunun kendisinde değişiklik yapabilir.

Radyatörlerinizin havasını alın

Kaloriferinizi ilk açtığınızda radyatörlerinizin havasını almanız ve sonrasında bunun düzenli olarak yapılmasını sağlamanız çok önemlidir. Isıtma sisteminiz içinde hava birikebilir ve bu en çok eski sistemlerde olduğu kadar uzun süredir kullanılmayan sistemlerde de görülür. Gazlı merkezi ısıtma sistemindeki hava kabarcıkları yükseldiği için, hava radyatörlerin üstünde toplanma eğilimi gösterir ve düzenli olarak toplanır, bu da radyatörleri altta sıcak, üstte soğuk yapar. Birçok insan gibi, ilkbahar ve yaz aylarında ısıtmanızı çalıştırmazsanız, sorun daha yaygın olabilir.

Radyatörlerinizin havasını almak, ısıtmanızın mümkün olduğunca etkili olmasını sağlayarak sizin ve ailenizin rahat etmesine yardımcı olur. Ayrıca, sisteminizin verimliliğini artırarak paradan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir.

Kazan basıncınızı kontrol edin

Isıtma sorunlarının bir diğer yaygın nedeni düşük kazan basıncıdır. Bu genellikle sistemdeki su miktarındaki bir azalmadan kaynaklanır. Yılda bir veya iki kez yeniden basınç uygulamanız normaldir, ancak bunu daha sık yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, eğitimli bir mühendis tarafından servis yapılması önerilir.

Sistem soğukken kazan basıncınız tipik olarak 1 ila 1,5 bar civarında olacaktır. Bu genellikle basınç göstergesinde yeşil bir bölge ile gösterilir. Göstergenin 0,5 bar veya daha az gösterdiğini tespit ederseniz, sistemi yeniden basınçlandırmanız gerekecektir.

Kazanınızın bakımını yapın

Kombinizin kışa hazır olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, bakımlarının eğitimli bir mühendis tarafından yakın zamanda yapılıp yapılmadığını kontrol etmektir. Kombi servisi, kombinizi en iyi durumda tutmanıza ve her türlü hava koşuluna hazır olduğundan emin olarak mümkün olduğunca güvenilir ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Mühendisiniz, parçaların durumunu kontrol edebilecek ve herhangi bir yıpranmış veya hasarlı parçanın bir risk haline gelmeden çok önce değiştirilmesini sağlayacak ve ayrıca bileşenleri gerektiği gibi temizleyecektir. Bu, kazanınızın performansını ve güvenliğini optimize edecektir.

Termostatlarınızı kontrol edin

Arızalı bir termostat, odanızın çok sıcak veya çok soğuk olmasına neden olabilir. Oda termostatınız patlamışsa vanaya radyatörlerin ısınmasını sağlayan bir sinyal göndermez ve bu sizi soğuğa bırakabilir. Alternatif olarak, oda sıcaklığını okuyamayan bir termostat, evinizin daha da ısınmasına izin verebilir. Evinizi yalnızca aşırı sıcak veya çok soğuk tutabileceğiniz için bu çok sinir bozucu olabilir.

Arızalı bir termostatı onaylamak için, zamanlayıcıda ısıtmayı ‘açık’ olarak ayarlamalı, kazan termostatını minimuma getirmeli ve kazanın kapanıp kapanmadığına bakmalısınız. Değilse, kazanın zaman saatini kapatın ve tekrar kontrol edin. Kazan termostata yanıt vermiyorsa çalışmıyor olabilir. Bu durumda, bir Gas Safe mühendisinden yardım almanız önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?