+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombimi Ne Sıklıkta Servise Vermeliyim?

09 Ekim 2021
Kombimi Ne Sıklıkta Servise Vermeliyim?

İçindekiler

Kombinizin bakımını yaptırmanız gerektiğini biliyor ancak kendinize ‘kazanımın bakımını ne sıklıkla yapmalıyım?’ diye soruyorsanız. o zaman cevabımız var. Güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için kombinize yılda bir kez servis yapılmalıdır. Kombinizin bakımını yaptırmamak arızalara, daha yüksek enerji faturalarına ve garantinizin erken bitmesine neden olabilir.

Kombime ne sıklıkla bakım yapmalıyım?

Gaz ve akaryakıt kazanlarının bakımı yılda bir kez yapılmalıdır. Bu yıllık servis, kalifiye bir ısıtma mühendisinin üniteyi gözden geçirmesi ve mümkün olduğu kadar iyi çalıştığından emin olması için bir fırsattır. Bu, ısıtma sisteminizin güvenli ve verimli bir şekilde çalıştığı konusunda size gönül rahatlığı verecektir.

Ev sahibi iseniz, kiraladığınız konutlarda kombi ve baca sisteminin yıllık olarak bakımını yaptırmanız yasal bir zorunluluktur.

Elektrikli kazanlar, gaz ve akaryakıt kazanları ile aynı düzeyde bakıma ihtiyaç duymazlar, ancak yine de mümkün olduğunda onları gözden geçirmek iyi bir fikirdir.

Kazan servisini kim yapmalıdır?

Bir kazanın bakımı, tam nitelikli bir ısıtma mühendisi tarafından yapılmalıdır ve sahip olmaları gereken nitelik, evinize kurduğunuz kazanın tipine bağlı olacaktır.

Gaz kazanları

Bir Gaz Güvenli Kayıtlı mühendis, bir gaz kazanına servis vermeye yetkili tek kişidir. Gaz kazanı hizmetleri kılavuzumuzda daha fazla bilgi edinin.

Yağ kazanları

Bir akaryakıt kazanına OFTEC kayıtlı bir mühendis tarafından servis verilmelidir ve daha fazlasını akaryakıt kazanı hizmetleri kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

Kombime ne zaman bakım yaptırmalıyım?

Kombinizin bakımı için doğru ya da yanlış zaman yoktur – her 12 ayda bir servis verildiği sürece. Kombinize yılın herhangi bir zamanında bakım yaptırabilirsiniz, ancak yaz aylarında bir bakım yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kombilerinize yaz aylarında bakım yaptırmak birkaç nedenden dolayı harika bir fikirdir:

 • Kurulumcuların günlüklerinde genellikle daha fazla boş zamanı vardır ve fiyatlarının kış aylarında olduğundan daha düşük olduğunu bile görebilirsiniz.
 • Soğuk kış ayları öncesinde kombinizin mümkün olan en iyi durumda olduğundan emin olun.
 •  

Kombimi neden servise götürmeliyim?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tam nitelikli bir ısıtma mühendisi tarafından yılda bir kez kombinizi gözden geçirerek, güvenli bir şekilde çalıştığı konusunda içiniz rahat olacaktır. Ayrıca, enerji faturalarınızı minimumda tutmanıza yardımcı olarak, mümkün olduğu kadar verimli çalıştığına dair size güven verecektir.

Ayrıca kombi garantisinin geçerliliğini korumak için kombi servisi de şarttır. Kombinizi kapsayan bir garanti olmadan, arızalanması ve onarılması gerekiyorsa, üreticiyi arayamazsınız. Bu nedenle, kombinizin garanti belgesine ekli hüküm ve koşullara uygun olarak kombinize bakım yaptırmanız sizin yararınıza olmalıdır.

Kombinize yıllık bakım yaptırmamayı seçerek aşağıdakileri riske atmış olursunuz:

 • Enerji faturalarınızda artış
 • Karbon monoksit sızıntısı
 • Kombi arızasına neden olabilecek bir arıza
 • Önlenebilecek bir onarım faturası ödemek zorunda kalmak

Nerede UK kazanlarında büyük olasılıkla içinde yıkmak için vardır öğrenin Blink üzerine kazanlar .

Kombi servisi neleri kapsar?

Isıtma mühendisi aşağıdakileri yaptığı için kapsamlı bir kombi servisi en az 30 dakika sürmelidir:

 • Kazan servisi, mühendisin alevi kontrol etmenin yanı sıra herhangi bir korozyon veya sızıntı belirtisi olup olmadığına bakması ile başlayacaktır.
 • Ardından, içindeki bileşenleri kontrol etmek ve gerektiğinde temizlemek için kazan muhafazasını çıkaracaklar.
 • Tıkanmadıklarından emin olmak için baca terminallerini kontrol edecekler
 • Gaz basıncının doğru olduğunu kontrol edin
 • Servisin sonuna doğru mühendis, çalışırken performansı kontrol etmek için kazanı ateşleyecektir.

Yukarıdakilerin tümü bir kazan servisi sırasında gerçekleşse de, mühendisinizin farklı bir işlemi olabilir. Ayrıca bir arıza ile karşılaşırlarsa sürenin uzayabileceğini de belirtmekte fayda var. Daha bir kazan servisi sırasında ne olacağını öğrenin Bir Kazan Servisi Katılım mı nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?