+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombim Neden Ses Çıkarıyor?

12 Ağustos 2021
Kombim Neden Ses Çıkarıyor?

İçindekiler

Kombim neden ses çıkarıyor?

Çoğu zaman kazanımız, hafife aldığımız bir şeydir. Düzgün çalışmaya devam ettiği ve gerektiği gibi sürekli sıcak su ve ısı kaynağımız olduğu sürece, yıllık kontrol dışında bakım konusunda yapılacak çok az şey vardır. Bununla birlikte, herhangi bir ekipman parçasında olduğu gibi, zaman zaman işler ters gidebilir ve olabilir – ve tanıdık olmayan veya beklenmedik bir gürültü genellikle ilk işarettir.

Bu tür sesler, her şey hala düzgün çalışıyor gibi görünse bile ortaya çıkabilir, ancak gürültülü bir kazan asla göz ardı edilmemelidir. Birçok insan için çok endişe verici olabilirler. En küçük sesler bile stresi artıran hayal kırıklığı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Peki kombinizin ses yapmasının genel sebepleri nelerdir ve sorunu çözmek için neler yapabilirsiniz? Hadi daha yakından bakalım.

Gürültünün kaynağını belirleyin

Sesler, özellikle evlerin içinde bazen yanıltıcı olabilir. Sistemde bir gürültü ile karşılaşıldığında ilk adım, sesin tam olarak nereden geldiğini belirlemektir. Sesler ısıtma ve su sisteminde yayılabileceğinden ve yankılanabileceğinden, öncelikle bunun gerçekten gürültülü bir kazan mı yoksa gürültülü bir radyatör mü yoksa her biri farklı nedenlere sahip olabilen merkezi ısıtma borusu mu olduğunu belirlemek önemlidir.

Sesin kombiden gelmesinden memnunsanız, aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır.

Kazan hata kodları

Birçok modern kazan artık hata kodlarını içeren dijital ekranlarla geliyor. Sorunları kendiniz teşhis etmek için zaman harcamadan önce, değerli zamandan tasarruf edebileceğiniz için ürün kılavuzunu öğrenin.

Orijinal kılavuza sahip değilseniz, marka ve model numarasıyla çevrimiçi bir arama genellikle çevrimiçi bir sürüm bulabilir. Viessmann kazanları için olası arıza kodlarının çoğu, özel arıza kodu tanımlama sayfamızda bulunabilir. Ancak, tüm sorunların bir hata kodu oluşturmayacağını unutmayın, bu nedenle aşağıdaki adımlar yine de gerekli olabilir.

Kazan gurulduyor

Bir kazan içinde az miktarda gurgling oldukça yaygındır ve önemli bir endişe nedeni değildir. Ancak, gurgling sürekli hale geliyorsa veya dikkatinizi çekecek kadar yüksekse, bu bir şeylerin ayarlanması gerekebileceğinin bir işaretidir. Bazı durumlarda, guruldayan bir ses, içinde kaynayan su sesiyle karıştırılabilir – bu pek olası değildir, bu nedenle panik yapmayın. Kendinizden eminseniz, sorunu tanılamak ve ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Sistemin havasını alın

Çoğu durumda, kazandan geliyormuş gibi görünen guruldama sesleri aslında sistemin başka bir yerindeki havadan kaynaklanır. Bu çok yaygındır ve sistemin havasını alarak kolayca giderilebilir . Bir uzmanı dahil etmeye gerek yok, tek yapmanız gereken birkaç basit adımı takip etmek:

  1. Tüm radyatör termostatlarını tamamen açın ve tüm radyatörler açıkken ısıtmayı 10-15 dakika boyunca tam sıcaklıkta çalıştırın .
  2. Sirkülasyon pompasını kapatın ve radyatörler soğuyana kadar bekleyin – genellikle 30-60 dakika
  3. Kazana en yakın radyatörün havasını su gelene kadar bir hava alma anahtarı veya tornavida ile alın.
  4. Bunu her radyatör için tekrarlayın
  5. Kazanı açın ve su basıncını kontrol edin (aşağıya bakın).

Sistemin havasının alınmasından emin değilseniz veya herhangi bir noktada zorluklarla karşılaşırsanız, en kısa zamanda bir uzmana başvurmanız önerilir.

2. Su basıncını kontrol edin

Eğer su basıncı çok düşük, bu gurgling sesler suçlu olabilir. Kazanınızda, boruların kazanın kendisine bağlandığı alanda bulunan manometre olarak da bilinen bir basınç göstergesi olacaktır. Kılavuza başvurmanız gerekmesine rağmen, çoğu modern basınç göstergesi doğru basınç seviyesiyle işaretlenecektir. Çok düşükse, doğru seviyeye gelene kadar basıncı artırın. Bu, su seviyesinin doldurulmasını gerektirebilir.

3. Sirkülasyon pompasını kontrol edin

Önceki işlemleri yaptıktan sonra sesler devam ederse, sorunun sirkülasyon pompasında olma ihtimali vardır. Çoğu durumda, gürültüye bu pompanın aşırı hızda çalışması neden olacaktır. Kazanın yavaşlatma seçeneği varsa, bu sorunu çözebilir. Ancak bu görevi eğitimli bir mühendisin yapması gerekebilir.

Kazan “uğultu” veya titriyor

Yüksek sesli ‘vızıldama’ sesleri çıkarmaya ve aşırı derecede titreşmeye başlayan bir kazan çok korkutucu olabilir, ancak asıl nedeni teşhis etmek ve düzeltmek oldukça basit olabilir. Acil bir tehlike olmamasına rağmen, sorunun devam etmesine izin vermek daha fazla hasara neden olabilir, bu nedenle derhal harekete geçilmelidir.

1. Hava girişini/bacasını kontrol edin

Yüksek bir uğultu sesinin en sık nedeni hava girişinin tıkanmasıdır. Binanızdaki dış boruyu herhangi bir engel olmadığından emin olmak için kontrol edin ve yabancı cisimler veya tüyler gibi engelleri kaldırın. Elinizi havalandırma deliğinin üzerine koyarsanız, belirli bir miktarda hava hareketini algılayabilmeniz gerekir.

2. Hava filtresini kontrol edin

Tıkalı bir hava filtresi artık kazan sorunlarının en yaygın nedenlerinden biridir. Bir kazandaki hava filtresi, bir elektrikli süpürgede veya arabada bulacağınız filtrelerden farklı değildir. Hava filtresinin bakımı kullanıcı tarafından yapılabiliyorsa, çıkarın ve bir elektrikli süpürge veya kuru fırça ile biriken kirleri temizleyin. Bu adım için bir profesyonelin hizmetlerini kullanmak gerekli olabilir.

Kazan vızıldıyor veya sızlanıyor

Kombinizin içinden gelen bir vızıltı veya uğultu sesi, tipik olarak aşınmış pompa yataklarından, arızalı bir brülörden veya titreşen fanlardan kaynaklanan gerçek bir endişe nedenidir. Ne yazık ki, bunların hepsi yalnızca kalifiye bir profesyonel tarafından teşhis edilmesi ve çözülmesi gereken sorunlardır. Daha fazla hasarı önlemek için bir an önce önlem alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?