+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombiler Nasıl Çalışır?

08 Ekim 2021
Kombiler Nasıl Çalışır?

İçindekiler

Kombiler Nasıl Çalışır?

Kombiler, musluk ve duşlara güçlü bir basınçta anında sıcak su sağlamak için doğrudan şebekeden su alarak çalışır.

Kombi nedir?

Hepsi farklı şekillerde çalışan 3 farklı kazan tipi vardır:

  • kombi
  • Sistem kazanları
  • Normal kazanlar

Hem sistem hem de normal kazanlar, gerektiğinde musluklara teslim edilmek üzere bir sıcak su silindirinde sıcak su depolar. Bu, aynı anda birden fazla musluğa sıcak su vermek için harikadır ancak silindir boşaldığında tekrar dolmasını beklemeniz gerekir. Normal kazanlar ayrıca bir soğuk su deposuna ve çatı katında suyu ısıtılacak kazana ileten besleme ve genleşme tankına ihtiyaç duyar. Kombiler gibi sistem kazanları, şebeke suyu kaynağından suyu ısıtır.

Kombiler, silindir veya tank ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır, bunun yerine suyu doğrudan şebekeden ısıtır ve doğrudan musluğa verir.

Kombiler nasıl çalışır?

Kalorifer veya sıcak su musluğunun açılması kombiyi anında çalıştıracaktır. Şebekeden gelen soğuk su, ısıtıldığı kazandan geçecek ve daha sonra borulardan radyatörlere, musluğa veya duşa gidecektir.

Sistem ve normal kazanların aksine, silindir veya tank yoktur. Kombiler, gerektiğinde ısıtacak ve anında sıcak su verecektir.

Kombi çeşitleri

Kombiler farklı yakıtlarla çalışabilir, bu da onların şebekeye bağlı mülklere ve şebekeden bağımsız evlere kurulmalarını mümkün kılar.

Doğal gaz

En yaygın olarak kurulan kombi tipi, doğrudan mülke sağlanan ve yerinde depolanması gerekmeyen doğal gazla çalışır.

Sıvı yağ

Petrol, birkaç yıldır şebekeden bağımsız mülkler için popüler bir seçim olmuştur. Mülkteki bir tankta saklanmalıdır (bu, kombi sisteminin yerden tasarruf sağlayan bazı özelliklerini kaybetmesine neden olur) ve tükendiğinde bir tedarikçi tarafından yeniden doldurulması gerekir.

LPG

Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG), şebekeden bağımsız mülkler için başka bir alternatiftir. Petrolün rafine edilmesinin yanı sıra doğalgaz ve petrolün çıkarılması sırasında üretilen LPG’nin bahçede bulunan bir tankta depolanması gerekmektedir.

Elektrik

Elektrikli kazanlar, merkezi ısıtma ve sıcak su üretmek için yakıt yakmadıkları için ev ısıtmasının geleceğinin bir parçası olabilir. Gaz ve petrol gibi yakıtların yakılmasıyla, iklim değişikliğinin önde gelen nedeni olan karbon atmosfere salınır. Fosil yakıtları yakmak basitçe sürdürülebilir değildir ve elektrik bir çözüm sunar.

Isıtma ve sıcak su için yüksek talepleri karşılayamazlar, bu nedenle en çok tek banyolu küçük evler ve daireler için uygundurlar. Ve elektrik genellikle pahalı olsa da Solar PV’li Elektrikli Kombi Çalıştırarak işletme maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz .

Kombilerin Avantajları

Talep üzerine ısıtma ve sıcak su sağlayan bir kazana sahip olmanın birçok avantajı vardır.

Kompakt

Bir kombi ile, bir sistem veya normal bir kombi kurmak yerine evinizin çevresinde çok fazla yerden tasarruf edeceksiniz . Bu hacimli tanklar ve silindirler çok fazla yer kaplayabilir, ancak kombilerin tek kombi üniteler olması sayesinde, kurmanız gereken tek şey kombidir.

Kolay kurulum

Herhangi bir silindir veya tankın yanına kurulması gerekmeyen hepsi bir arada üniteler olduğundan, bir kombinin montajı nispeten basittir.

Şebeke suyu basıncı

Sıradan kazanlar (geleneksel, geleneksel ve yalnızca ısı adlarıyla da bilinir), suyu çatı katından aşağı iletmek için yerçekimine güvenir ve nispeten zayıf bir basınç verir. Suyu şebekeden alıp doğrudan musluk ve duşlara vererek şebeke suyunun basıncının keyfini çıkarabilirsiniz.

Not: Bir kombiyi kurmadan önce, mülkünüzdeki şebeke su basıncının bir kombi için uygun olup olmadığını profesyonel bir kontrolden geçirmenizde fayda var.

Daha düşük enerji faturaları

Kombiler verimlilikleri ile ünlüdür. En iyi kombiler en az %93 verimlidir, yani evinizi ısıtmak için harcanan her 1 sterlin için sadece 7p boşa harcanan enerjiye harcanır (tüm gaz ve akaryakıt kazanları çalışma sırasında atık enerji üretir). Bu, eski bir kazanı %70 civarında bir verimlilik derecesiyle değiştirmek istiyorsanız önemli bir tasarruf sağladığınızı gösterebilir.

Sistem ve normal kazanlar söz konusu olduğunda, bir silindirdeki suyu ısıtmak için çok fazla enerji harcanır. Kombilerde silindire ihtiyaç olmadığı için orada da enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

Kombilerin dezavantajları

Tüm avantajlarına rağmen, kombiler tüm evler için en iyi ısıtma sistemi değildir. Çoğu durumda, tek banyolu daha küçük evler için en uygun olanlardır, bu nedenle daha büyük bir mülkte yaşıyorsanız, muhtemelen bir sisteme veya normal bir kazana geçmeniz daha iyi olur.

Mülkünüzdeki şebeke su basıncı zayıfsa, musluk ve duşlardan gelen su da olacaktır. Kombi kullanıyorsanız, basıncı artırmak için bir pompa takılabilir ancak bu, maliyetleri artırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?