+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombide yaz/kış modu ne demektir? Ekonomik mod nedir?

15 Haziran 2021
Kombide yaz/kış modu ne demektir? Ekonomik mod nedir?

Kombide yaz/kış modu ne demektir? Ekonomik mod nedir?

Kombilerimizi daha verimli kullanmak için bizlere sunduğu özelliklerini bilmek son derece önemlidir. Bu videomuzda kombilerimizin farklı çalışma modlarını inceleyeceğiz. Kombi cihazların ismi İngilizce’deki “combined” yani “kombine” sözcüğünden gelir. Burada bahsi geçen kombinasyon kelimesi, aynı cihazın hem mahal ısıtma, hem de sıcak kullanım suyu ısıtma kabiliyetinden kaynaklanır.

Sıcak kullanım suyu ihtiyacı duş, musluk kullanımı gibi yıl boyunca süren temel ihtiyaçlarımızı karşılamada, mahal ısıtma özelliği de genellikle sonbahar ve kış aylarında ısınma amaçlı kullanılır. Bu nedenle kombinizi hem mahal ısıtma hem de sıcak kullanım suyu için çalıştırdığınızda kış şartları için işletim yapmış olursunuz. yoğuşmalı kombilerin yüksek mevsimsel mahal ısıtma verimliliği ve her türlü sıcak su ihtiyacınızı karşılamaya hazır olmasıyla kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır.

Peki ya yaz modu nedir? Yaz ayları gelip mahal ısıtma ihtiyacınız artık kalmadığında ise kombinizi “yaz” moduna getirebilirsiniz. Yaz modu, kombinizin radyatör ısıtma fonksiyonunu kullanmayarak sadece sıcak kullanım suyu elde etmenizi sağlar. Kombinizi yaz işletimi moduna aldığınızda genelde ekranda üzerinde çizgi ile çizilmiş radyatör işareti görürsünüz. Yaz işletiminde sirkülasyon pompası ve dolayısı ile ısıtma fonksiyonu kapalıdır. Sıcak kullanım suyu fonksiyonu devam edeceği için cihazın elektrik beslemesi kesilmez. Ayrıca yaz işletimi modunda donma koruması da aktiftir.

Eco yani Kombi ekonomi modu ise kombinin “Konfor” modunun kapalı olması anlamına gelir. Bu noktada kombilerin konfor modunu ne işe yaradığını açıklamak faydalı olacaktır.

Kombinin konfor modu sıcak kullanım suyu talebinizin çok kısa bir sürede karşılanabilmesine yarar. Bu mod aktif olduğunda sıcak kullanım suyu talebiniz olmadığında dahi cihazınız sıcak kullanım suyunu hazır tutmak için devreye girer. Konfor modu adından anlaşılacağı üzere daha konforlu, eko modu ise daha ekonomik bir işletme için tercih edilebilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?