+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombide Kalorifer Borularının Değiştirilmesi

26 Ekim 2021
Kombide Kalorifer Borularının Değiştirilmesi

İçindekiler

Kombide Kalorifer Borularının Değiştirilmesi

Kombilerin anında ısıtma ve isteğe bağlı sıcak su sağlayabilmeleri için kısa sürede yüksek hacimde gaza ihtiyaçları vardır. Sonuç olarak, Gas Safe yönetmelikleri artık sayaçtan kombiye giden gaz besleme borularının en az 22 mm olması gerektiğini belirtmektedir.

Birçok eski kazan, sayaca 15 mm çapında gaz boruları ile bağlandı, ancak bu, kombinin popülaritesinin artmasından önceydi, bu nedenle bir kombi kuruluyorsa, gaz besleme borularının değiştirilmesi gerekecektir.

Gaz boruları nelerdir?

Gaz boruları, merkezi ısıtma ve kullanım sıcak suyu üretmek için kazan tarafından yakıt olarak kullanılan sayaçtan gazla çalışan bir merkezi ısıtma kazanına gaz verir.

Gaz borularının boyutları (15mm, 22mm, 28mm veya 35mm) kazan ile sayaç arasındaki mesafeye, kazan üreticisine ve kazan tipine göre değişiklik gösterebilir. Boyut, sonuçta, borudan kazana ne kadar gazın yol alabileceğini belirleyecektir.

Daha eski kazanlar, 15 mm çapında gaz borularına sahip olma eğilimindedir. Ve bu, 24kW’lık bir kazana tek bükümlü kısa bir boru için bulunabilir. Daha geniş bir boruya ihtiyaç duyulursa 22 mm, 28 mm ve 35 mm seçenekleri de mevcuttur.

Kombilerin daha büyük gaz borularına ihtiyacı var mı?

Basitçe söylemek gerekirse, kombiler, normal ve sistemli kazanlara göre daha kısa sürede daha fazla miktarda gaza ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, kombilerin kademeli olarak ısıtmak ve bir silindirde depolamak yerine anında sıcak su sağlamak için daha fazla çalışması gerektiğidir.

Anında ısıtma ve sıcak su sağlanması, bir kombinin ihtiyacı karşılayabilmek için kısa sürede bol miktarda gaz yakması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle gaz borularının üniteye yeterli miktarda gazı hızlı bir şekilde besleyebilmesi gerekir, bu nedenle gaz besleme borularının daha geniş olması gerekir.

Normal ve sistem kazanları ise, bir sıcak su silindirinde suyu belirli bir süre boyunca yavaşça ısıtır – kısa sürede bu kadar yüksek hacimlerde gaza ihtiyaç duymayan bir işlem – bu nedenle 15 mm’lik bir gaz beslemesi yeterlidir. .

Kombiye yeterli gazın ulaşması için daha geniş gaz borularına ihtiyaçları vardır, bu nedenle Gas Safe 15 mm yerine 22 mm’den küçük olmaması gerektiğini belirtir, ancak ünitenin güç çıkışına bağlı olarak daha büyük 28 mm veya 35 mm borulara ihtiyaç duyabilirler. .

Merkezi ısıtma için 15 mm boru mu yoksa 22 mm boru mu?

Kombileri karşılaştırırken, gaz giriş borusunun sadece 15 mm olması gerektiğini görebilirsiniz, ancak bu, gaz besleme borularının kazanın kendisine bağlandığı yerler için geçerlidir.

22 mm gaz besleme borusunu 15 mm gaz girişli bir kombiye takmak için, Gas Safe kayıtlı mühendisiniz, kazana giden gaz beslemesinden ödün vermeden güvenli bir bağlantı sağlayan bir redüktör kullanacaktır.

Gaz besleme borularının kazana ulaşmak için uzun bir yol kat etmesi gerektiği veya dolaşabileceği çok sayıda viraj olduğu durumlarda, kesitlerde 28mm veya 35mm olması gerekebilir. Bir Gas Safe kayıtlı mühendisi, merkezi ısıtma sisteminiz için ideal boru boyutunu önerecektir.

Worcester Bosch gaz borusu boyutları

Worcester Bosch, gaz besleme borusunun hiçbir koşulda 22 mm’den az olmaması gerektiğini belirtiyor. Tüm Greenstar kazanları 22 mm gaz girişine sahiptir.

Vaillant kombi gaz boru ölçüleri

Çoğu Vaillant kombi, ecoTEC Exclusive 843 kombi 20 mm olmasına rağmen, kazana bağlandığı yerde 15 mm’lik bir gaz giriş borusu ile donatılacak şekilde tasarlanmıştır.

Merkezi ısıtma sisteminizi yenilemek söz konusu olduğunda, DAİMA bir Gas Safe kayıtlı mühendisi kiralayın.

Boruların değiştirilmesi neleri içerir?

Yeni bir kazan takıldığında gaz borularının değiştirilmesi en yaygın olanıdır.

Evinizin etrafındaki döşeme türü, döşeme tahtalarının kaldırılmasını içerdiğinden işin ne kadar karmaşık olacağını belirleyecektir. Döşeme tahtalarının altında çok fazla alana sahip bir mülkte taş ve karo döşeme, aynı işten kalkmak çok daha zor olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?