+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Yanıyor Sonra Kesiyor: Nedenini Öğrenin

18 Ekim 2021
Kombi Yanıyor Sonra Kesiyor: Nedenini Öğrenin

İçindekiler

Kombi Yanıyor Sonra Kesiyor: Nedenini Öğrenin

Yani merkezi ısıtmayı veya sıcak suyu açtınız, kombinizin sadece devreden çıkmak için yandığını duydunuz ve sizi soğukta sıcak su olmadan bıraktı.

Kombiniz yanar ve sonra durursa, düşük su basıncından yakıt eksikliğine kadar bir dizi olası neden vardır ve bu yazıda kombinizin neden devre dışı kaldığını belirlemenize yardımcı olacağız.

Kombinin durmasına ne sebep olabilir?

Bir kazanın devre dışı kalmasının ve mülkünüze merkezi ısıtma ve sıcak su sağlamamasının birkaç nedeni vardır. Bunlar, bir ısıtma mühendisinin uzmanlığına ihtiyaç duyan ciddi arızalardan, kendiniz çözmeniz güvenli olan daha küçük sorunlara kadar uzanır.

Kombinizin sadece tekrar devreden çıkmak üzere yanmasının olası nedenleri arasında şunlar vardır:

Kombinin Kesintisinin Nedenleriişaretler
Düşük su basıncıBasınç göstergesi 1 barın altında okuyacaktır.
Arızalı pompaKazan veya pompanın aşırı ısınması, pompanın yüksek ses yapması, merkezi ısıtmanın ısınmasının uzun sürmesi.
hava kilidiBazı musluklardan su gelmiyor veya radyatörler düzgün ısınmıyor
Isıtma sisteminde tıkanıklıkKazanın aşırı ısınması, merkezi ısıtma sisteminden garip sesler geliyor, radyatörler düzgün çalışmıyor.
Donmuş yoğuşma borusuYalıtılmamış bir dış yoğuşma borusuna sahip bir yoğuşmalı kombiniz var ve bir süre dondurucu soğuk hava oldu.
Yetersiz yakıt beslemesiSayaçla ilgili bir sorun olabilir (ön ödemeli bir sayacınız varsa, doldurulduğunu kontrol edin), besleme boruları veya depolanan yerel yakıt eksikliği (LPG ve yağ).

Düşük su basıncı

Yeterli basınç olmadan bir kombi düzgün çalışmayacaktır.

Neyse ki, ünitede bir basınç göstergesi olduğundan kazanın su basıncını kontrol etmek kolaydır. Manometre 1 ile 2 bar arasında bir basınç göstermelidir, 1’den düşük herhangi bir değer düşük kazan basıncının bir işaretidir.

Düşük su basıncı genellikle sistemdeki bir sızıntının veya radyatörlerin havasının alınmasından hemen sonra meydana gelir.

Sızıntılar sistem içinde olabileceğinden her zaman aşikar değildir, ıslak veya nemli alanlar için evinizin çevresine bakın. Küçücük bir sızıntı bile fark ederseniz, ana su kaynağını kapatmalı ve hemen bir ısıtma mühendisine başvurmalısınız.

Radyatörlerin havasını alırken, merkezi ısıtma sisteminden hava çıkar ve bu da su basıncında düşüşe neden olabilir.

Kazan basıncını artırmak, profesyonel bir ısıtma mühendisinin yardımı olmadan yapılabilecek bir şeydir – ancak en ufak bir şüpheniz varsa bile bir tane kiralamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

8 basit adımda kazanınızı nasıl yeniden basınçlandıracağınızı öğrenin.

Arızalı pompa

Kaloriferi açtığınızda, sıcak suyun sistemde dolaşması gerekir, bu bir merkezi ısıtma pompası sayesinde mümkündür . Su, merkezi ısıtma sisteminde dolaşmadan önce pompadan geçer, ancak zamanla pompanın içinde birikintilerin birikmesi ve tıkanmaya neden olması mümkündür. Bu, daha eski sistemlerde en yaygın olanıdır ve bir ısıtma mühendisi, tıkanıklığı gidermek için pompanın sıcak yıkamasını gerçekleştirebilir.

Kazanın yıllık olarak Gas Safe tescilli bir mühendis tarafından bakımını yaptırarak pompada tıkanmayı önlemek mümkündür.

Hava kilidi

Hava kilidi, sıcak suyun dolaşmasını önlemek için bir tıkanıklık görevi gören sıcak su veya merkezi ısıtma sisteminde havanın hapsolmasının sonucudur.

Sıcak su ve merkezi ısıtma sisteminden havayı temizlemenin bir profesyonel çağırmadan yapılabilecek birkaç yolu vardır ve size adım adım atmanız için bir rehber hazırladık: Borularda Hava Kilidi? İşte Nasıl Temizleneceği.

Isıtma sisteminde tıkanıklık

Sıcak su, merkezi ısıtma sistemi çevresinde dolaşırken, sonunda birikerek bir tıkanıklık oluşturabilecek kireç, çamur ve pas gibi kalıntılar içerebilir.

Merkezi ısıtma sistemindeki bir tıkanıklık, kombinizin yandıktan hemen sonra devreden çıkmasına neden olmasının yanı sıra, ünitenin verimini ve kullanım ömrünü de azaltabilir.

Birikmeyi önlemek için manyetik bir filtrenin takılması şiddetle tavsiye edilir. Manyetik bir filtre, merkezi ısıtma sisteminin suyundaki pas ve kalıntıları birikme ve tıkanmaya neden olmadan önce toplar.

Kalorifer sisteminde zaten bir tıkanıklık varsa manyetik filtrenin takılı olması bir fark yaratmaz. Bunun yerine, sistemi temizleyecek ve sıcak suyun tekrar verimli bir şekilde dolaşmasına izin verecek bir ısıtma sistemi yıkama işlemini gerçekleştirecek bir ısıtma mühendisine ihtiyacınız olacaktır.

Powerflush gerçekleştirildikten sonra, gelecekte başka bir tıkanmayı önlemek için bir manyetik filtre takılabilir – muhtemelen ısıtma mühendisiniz de bir tane takılmasını önerecektir.

Donmuş yoğuşma borusu

Yoğuşma borusu, atık asidik suyu dışarıya yönlendirir ve bir drenaja atar. Dışarıda olmak, yoğuşma borusunun kışın donmaya meyilli olduğu ve bu da tıkanmaya neden olabileceği anlamına gelir.

Tıkalı bir yoğuşma borusu atık sıvının atılmasını engelleyecek ve sonuç olarak kazan devreden çıkacaktır.

Tıkanıklığı gidermek için donmuş yoğuşma borusunun çözülmesi gerekir. Bunu kendiniz yapacak kadar kendinize güveniyorsanız, adım adım kılavuzumuzla Donmuş Yoğuşma Borusunun Nasıl Çözüleceğini öğrenin. Aksi takdirde, profesyonel bir ısıtma mühendisi ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?