+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Su Eksiltme Sorunu Kombi Neden Su Eksiltir?

11 Şubat 2022
Kombi Su Eksiltme Sorunu Kombi Neden Su Eksiltir?

İçindekiler

Kombi su eksiltme sorunu veya arızası neden kaynaklanır? Kombi neden su eksiltir? Sorusunun cevabını bir çok farklı sebepten dolayı yaşamanız mümkündür. Bazı su eksiltme hatası ile karşılaşan tüketicilere sorunları nasıl çözebileceği konusunda tecrübelerimiz ile yanıt vermeye çalıştık. Bizi takip eden tüketiciler bu yazımızda kombide kaçak oluşabilecek durumlarda ne yapması gerektiğini öğrenebilir.

Kombi su eksiltme sorunu neden olur? Kombi su bancı neden düşer
Basınç neden düşer?

Kombi Su Eksiltme Sorunu: Vanalar

Kombi suyu azalma arızasının öncelikle neyden kaynaklandığını bulmamız gerekmektedir. Sorunun büyüklüğüne göre kombi ustası çağırmanız gerekebilir. Aksi halde bu konularda bilginiz var ise hatayı sizlere anlattığım yol ile gidermeniz mümkündür. İlk önce kombinizin üzerinde bulunan barı kontrol ederek 1.5 bar su verin.

Bu aşamada kombinin fişini çekin ve petekleri kapatın. Bu işlem minimum 2 saat ile 6 saat arasında sürebilmektedir. İkinci aşamada ise süreci takip etmek için ekrandan kaçak var mı bunu kontrol etmemiz gerekiyor. Eğer su bastıktan sonra azalma var ise kaçaktan kaynaklı olduğunu görebilirsiniz. Şimdi diğer aşamaya geçelim.

Kaçağın neden kaynaklandığını usta çağırmadan bulabilirsiniz. Peteklerde yer alan vana açma kapama kısımlarına kaçak kontrolü yapın. Bu adımda evdeki tüm petekleri kontrol etmenizi öneririm. Bu kısımlarda daha önceden kombi bağlanırken kaçak oluşma ihtimali vardır. Eğer sorun burada değil ise diğer kombi su eksiltme sorunu var mı diye kontrol etmeyi deneyeceğiz.

Su Eksiltme Arızası: Genleşme Tankı

Kombi su eksiltmesi sorunu bir çok sebepten kaynaklanmaktadır. Tesisatta su boşaltılırken rastlanan hata ise genleşme tankından kaynaklı olabilmektedir.

Genleşme tankı içerisinde 2 bölüm vardır. Bu kısımlar hava ve suyun olduğu bölümlerdir. Hava bölümü içerisinde membran dediğimiz kısımda en küçük delinme sonucu kaçağa sebebiyet verir.

Genleşme tankında oluşan kaçağın adı gizli kaçaktır. Eğer genleşme tankı hava kaçırıyor ise kombi ustası hava ölçer makinesi ile kontrol eder. Oluşan hava boşluğu genleşme tankı tamir edilerek veya parça değişimi yapılarak ile giderilir.

Kombi Su Eksiltme Arızası Çözümü

Hava kaçağı olması durumunda usta tarafından gerekli malzeme veya tamir için ön görülen durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Malesef parça tamiri ile bu sorun giderilmiyor. Tamir yerine yeni parça takmak daha iyi bir yol olarak bilinmektedir. Genleşme tankı tamiri çok nadir görülen bir durumdur. Bunun haricinde kombi ustaları tarafından daha farklı sorunlardan dolayı kaçak olduğu tespit edildiği olmuştur. Sizlerin bu konuda bilinçli olabilmesi için bir çok soruna ve çözüme değinmekteyiz. Kombi arızasını en kolay şekilde çözümlemek için önce usta tarafından verilen talimatları uygulayın. Daha sonra evinize gelecek ustadan tamir veya parça değişimi ile çözümlemesini isteyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?