+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Servisi ile Gaz Güvenlik Kontrolü Arasındaki Fark Nedir?

04 Ağustos 2021
Kombi Servisi ile Gaz Güvenlik Kontrolü Arasındaki Fark Nedir?

İçindekiler

Kombi Servisi ile Gaz Güvenlik Kontrolü Arasındaki Fark Nedir?

Bir gaz kazanının denetlenmesi söz konusu olduğunda , bir gaz güvenlik kontrolü veya bir servis için rezervasyon yaptırmanız gerekip gerekmediği konusunda kafanız karışabilir. İki şey oldukça farklıdır, bu yüzden her birinin ne içerdiğini ve hangisine ihtiyacınız olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. 

Bu yazıda, bu kış evinizi sıcak tutmak için ısıtma sistemi kontrollerinizin her birinin ne yaptığını ve hangi sıcaklığa ayarlanması gerektiğini açıklıyoruz.

Gaz güvenlik kontrolü nedir?

Gaz güvenliği kontrolü sadece kazanlara özel değildir, ocaklar ve yangınlar da dahil olmak üzere tüm gazlı cihazlarla ilgilidir. Belirli parçaların muayenesini içermez. Bunun yerine, her şeyin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Bu, şunları kontrol etmeyi içerebilir:

  • kazan basıncı
  • hava kaynağı
  • Bu gaz doğru ve verimli bir şekilde yakılıyor
  • Baca gazlarının kaçmasını sağlamak için bacalar ve bacalar
  • Güvenlik cihazları

Karbon monoksit renksiz ve kokusuzdur, yani sadece karbon monoksit alarmları kullanılarak tespit edilebilir. Bu cihazlar, olası bir sızıntıdan haberdar olabilmeniz için herhangi bir gaz cihazının yanına yerleştirilmelidir. Güvenlik kontrolü, bir servis verimli çalışmayı garanti ederken kazanınızın çalışmasının güvenli olduğunu size bildirebilir.

Kontrol ayrıca emniyet valfleri gibi herhangi bir kesme cihazının çalıştığını görmenizi de sağlayacaktır. Bu cihazlar, kombinizde bir sorun olması durumunda sizi ve evinizi güvende tutmak için kombiye giden gaz beslemesinin kesilmesini sağlar.

Gas Safe kayıtlı bir mühendis tarafından bir gaz güvenliği kontrolü yapılmalıdır. Doğru niteliklere ve akreditasyonlara sahip olduklarından emin olmak için kimliklerini önceden isteyebilirsiniz. Ev sahiplerinin mülklerinde gaz güvenliği kontrollerini güncel tutmaları özellikle önemlidir, aksi takdirde 1954 tarihli Ev Sahibi ve Kiracı Yasası kapsamındaki sorumluluklarını ihmal edebilirler. 

Kombi servisi neleri kapsar?

Bir gaz güvenlik kontrolü, cihazın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarken , bir kazan servisi , temiz olduklarından ve verimli çalıştıklarından emin olmak için ayrı kazan parçalarının kontrol edilmesini içerir. Kombi servisini ve güvenlik kontrolünü aracınızdaki servis ve MOT’a eşdeğer olarak düşünmelisiniz. Servis ayrı parçaları kontrol ederken ve gerekirse yağ gibi sıvıları değiştirmeyi içerirken, MOT yolda sürüşün güvenli olup olmadığını kontrol eder. Bir otomobilin MOT’u, bir kazanın güvenlik kontrolüne eşdeğerdir, hizmet ise prensipte bir kazanın servisine benzer.

Sizin kazan ilk hizmetini gerekecektir 12 aydır kurulum tarihinden sonra ve bundan sonra her 12 ay için. Servisler yasal bir zorunluluk değildir, ancak üretici garantinizi geçerli kılacak ve kombinizin verimli çalışmasını sağlayarak enerji faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Bir servis, kazanın ön kapağının çıkarılmasını ve içindeki parçaların incelenmesini ve temizlenmesini içerir. Isıtma mühendisi herhangi bir boru tesisatında sızıntı olmadığından ve tüm contaların sağlam olduğundan emin olacaktır. Kazan güvenlik kontrolünde olduğu gibi, basınç izlenecek ve baca güvenlik açısından incelenecektir.

Bir kazan gaz yaktıkça, brülör ve ısı eşanjörü gibi belirli parçalarda kir oluşabilir ve birikebilir. Zamanla, bu tortular kazanınızın verimliliğini etkileyebilir ve hatta tamamen açılmasını engelleyebilir. Bu kısımlara bakılacak ve gerekirse temizlenecektir. Son olarak, sistemde doğru basıncın olduğundan emin olmak için genleşme kabı test edilecek ve mühendis, olağandışı gürültüleri dinlemek için kazanı ateşleyecektir.

Bitirdiklerinde, üreticinin kıyaslama defterindeki servis ayrıntılarını not etmelidirler. 

Hangisine ihtiyacın var?

Kombinizin yıllık servis veya güvenlik kontrolünden geçmesi önemlidir. Üretici olarak, garantinizin devam etmesi için yıllık bir servise sahip olmanızın önemli olduğunu belirtiyoruz.

Zaman kazanmak için, Gas Safe kayıtlı bir mühendis tarafından gaz kazanınızdaki servisin yanı sıra diğer cihazlarda bir güvenlik kontrolü tamamlanabilir. Daha sonra, diğer cihazların da bir servis gerektirip gerektirmediğini bildirecektir.

Tüm mülklerin güvenli gaz cihazları içermesini sağlayarak kiracılarına bakmak zorunda olan ev sahipleri için yasalar biraz farklıdır. Bu, bir ev sahibiyseniz, her yıl tüm gazlı cihazlarda yasal olarak gaz güvenliği kontrolü yaptırmanız gerektiği anlamına gelir. Kombiyi servise götürmeniz gerekmez, ancak ev sahibinin üretici garantisini sürdürmek için yine de servise ihtiyacı olabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?