+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır 2021

07 Aralık 2021
Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır 2021

İçindekiler

Kombi petek temizliği artık çok kolay yapılabiliyor. Evimizde veya iş yerinde ısınmak için kullandığımız peteklerin bakım ihtiyacı aralıklarla mutlaka yapılmalı. Bunun haricinde petek yıkama hizmeti bir çok firma tarafından gerekli görülmeyerek fayda sağlamadığı ön görülüyor. Fakat durum bu şekilde değildir veya yanlıştır. Peki neden petek temizlemeliyiz?

Kombi Petek Temizliği Neden Önemli?

Kombi petek temizliği yapılmalı mı? Senelerdir kullanılan yöntemler arasında olan kombi petek temizliği önemli manada enerji tasarrufu sağlamaktadır. Petekleri temizleyip temizlememek tamamen sizin kendi bireysel seçiminizdir. Fakat petek temizlemek insan sağlığı ve ısınma açısından da büyük önem arz etmektedir. Eğer evinizde verimli bir ısınma elde etmek istiyorsanız mutlaka petekleri temizlemeli veya petek temizliği yapan bir firmadan hizmet almalısınız. Aynı zamanda ısınmayan bir ev için kimse yıllarca para ödemek istemez. Az ısı yüksek miktarda fatura demektir.

Sizde ısınmayan soğuk veya yüksek faturalı bir evde yaşıyorsanız. Soğuk bir evi ısıtmak için 12 ipucu neler yapacağınıza göz atabilirsiniz.

Şimdi sizin de kombi petek tesisatınız kirli ise merak etmeyin yazımızda adım adım bunları anlatacağız.

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi petek temizliği nasıl yapılır? Evde petek temizliği için ilk yapılması gereken malzeme almaktadır. Ev veya iş yeri için alınan malzemeleri kolayca bulabilirsiniz. Temizlik ve ilaç malzemelerini aldıktan sonra kombinizi kapatma işlemiyle başlayabilirsiniz. Malzemeler şu şekilde yer almaktadır:

 • Bez
 • Bez veya örtü
 • Mini küresel vana
 • Teflon bant
 • Kerpeten veya vanayı sıkacak bir alette olabilir.
 • Boru
 • Parol ve A-ferin (İlaç petek içerisini temizlemek için gereklidir)
Kombi Petek Temizliği
Kombi Petek Temizliği

Kalorifer temizleme de dikkat etmeniz gereken bir husustan bahsetmek istiyorum. Peteğinizi ucuza temizlemek isteyen bir çok firma işe yaramayan kimyasal ilaçlar kullanarak petek temizliğini yaptıklarını idda edecek. Sakın bu tarz hizmet almayın ve her zaman reddedin. Aksi halde peteğiniz çürür veya küflenir. Ayrıca uçuk fiyatlar vererek peteğinizi temizletmek yerine kendiniz kirli suyu boşaltma işlemini ve temizliğini yapabilirsiniz.

Petek suyu boşaltma işlemleri adım adım şu şekilde:

1. Aşama

 • Kombiyı tamamen kapatın.
 • Kombiye giren su giriş vanalarını kapatabilirsiniz. (Kombiye zarar vermemek için yapılması gereklidir)
 • Peteklerin iki vanasını kapatın.
 • Peteğin sol kısmındaki havlupanı sökün. Altına kova ve üstünü bez ile kapatabilirsiniz.

Peteğin içindeki kirli suyu boşaltmak. Petek temizleme işlemine geçmeden önce mutlaka yapılmalıdır. Suyun boşaltması için tahliye musluğu mutlaka olması gereklidir.

Petek Tahliye Musluğu
Petek Tahliye Musluğu

Kombi Petek Temizliği İçin Tahliye Musluğu Nasıl Takılır?

Kirli su bir kaba boşalırken, tahliye musluğunu yapmanız gereklidir. Yapılan tahliye musluğunu peteğin altındaki kör tıpaya takmanız yeterli olacaktır. Peteklerin eğer altında , sağında ve solunda birden fazla vana varsa tahliye musluğu takmak için peteğiniz uygun değil demektir. Peteğinizdeki su boşaltıldıktan sonra 3. aşamada peteğin kimyasal ilaç ile nasıl temizleneceği hakkında bilgi vereceğim.

2. Aşama

Şimdi malzeme listemizde bulunan mini küresel vana ve teflon bant bu aşamada kullanılacaktır. Teflon bantı , mini küresel vanaya sararak bantlamanız gerekmektedir. 20 – 30 kez el hareketi tekrarlanır. Sardıktan sonraki adımlar ise şu şekildedir:

 • Vananın su akan kısmına yani peteğin sol tarafındaki kör tıpaya takıyoruz.
 • Taktığınız mini küresel vanayı sert olmayacak bir şekilde kerpeten ile sıkın.
 • Takılan tahliye musluğu vanasına borunun bir ucunu takınız.
 • Borunun boşta olan diğer ucunu ise akacak kirli su için lavaboya getirin.
 • Petek vanalarını ve kombi vanasını açın.
 • Ve kirli suyu lavaboya boşaltabilirsiniz.

Gerçekten kolay değil mi? Tahliye musluğu ile petek içerisinde yer alan kirli suyu boşalttınız. Şimdi kombi petek temizliği ve tesisat temizliği nasıl yapacağınızı anlatacağız fakat şunu fark ettiniz. Artık boşa para harcamanıza gerek yok.

Kombi Petek Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombi petek tesisat temizliği yapmak oldukça basit. Buraya kadar tüm aşamaları yaptıysanız 3. aşamaya geçebilirsiniz. Kombi petek tesisat temizliği hakkında örnek vermek gerekirse, zehirlenerek doktora gittiğinizi varsayalım. Doktorun midenize hortum atması tıpkı kombi petek tesisat temizleme işlemi ile aynıdır aslında. İşte bu aşamada Parol ve A-ferin benzeri kimyasal ilaçları kullanarak temizleme işlemini anlatacağız.

En iyi petek temizleme hizmeti veren firmalar işte aynı bu yöntem ile yapmaktadır. Eğer kendiniz değil hizmet alıyorsanız bile hizmet aldığınız firmanın bu aşamaları yapıp yapmadığına dikkat edin.

3. Aşama

 • Petek suyu boşaltıldıktan sonra parolu tesisatın içerisine atın.
 • Devirdaim pompa motoru ile birlikte çalkalayın ve petek içerisindeki kiri kimyasal ilaç ile temizleyin.
 • Parolun etkisini almak için su boşaltılarak ikinci ilacı peteğin içine atın.
 • Kalorifer içerisinde geriye kalan diğer kiri aferin ile temizlemek için aynı işlemi uygulayın.
 • Tesisat tamamen temizlendikten sonra tesisatın yani peteğin içine koruyucu ilaç maddesi kullanın.
 • Bu işlemleri yaparken en az 2-3 saat sürdüğünü bilerek hareket edin.

Bu asıl tesisat temizliği değildir. Evde veya işyerinde vanaların hepsi tek tek temizlenerek yapılan bir işlemdir. Şunu belirtmeliyiz belirtmezsek doğru olmaz. Petek tesisat temizliği herkesin yapabileceği bir iş değildir. İyi bir petek temizleme için mutlaka petek temizleme hizmeti firmalarından veya uzman kişilerden yardım almalısınız.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Petek temizliği bakımları ısınıza oldukça katkı sunmaktadır. Kalorifer temizletmek isteyen veya temizlemek isteyenlerin belirli aralıklarla veya ısı düştüğünde yapması gereken bir bakımdır. 2 yılda bir düzenli olarak yapılması gerekir. Petek tıkanıklığı ortamın ısısı için önemli durumdur. Uzun vadede verimli ve düşük enerjide bir ısınma elde edersiniz.

Kombi Petek Temizleme Fiyatları

Kombi petek temizleme fiyatları petek sayısı, petek modeli veya ısınma sistemine göre farklılık gösterir. En pahalı petek hizmeti alüminyum petekler için uygulanır. İşçilik gerektiren alüminyum petek ve diğer petek fiyatları için firmalardan bilgi alabilirsiniz. Üstelik ödemeleri nakit veya kredi kartı ile yapabilmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?