+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Nedir?

29 Haziran 2021
Kombi Nedir?

Kombi Nedir? 

Çoğumuz kazanlarımızı servis, onarım veya değiştirme zamanı gelene kadar hafife alırız. Yeni bir kazan için alışveriş yapma zamanının geldiğine karar verdiyseniz, birdenbire birdenbire mevcut gibi görünen tüm farklı kazan türlerine kendinizi kaptırmış halde bulabilirsiniz. Ortalama büyüklükte bir konutta yaşıyorsanız, bir mühendis veya ısıtma tedarikçisi bir kombi seçmenizi tavsiye etmiş olabilir. Ancak gazlı kombi tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Gazlı kombiler – temel bilgiler

Neden doğalgazlı kombi tercih etmeliyim?

Gaz yoğuşmalı kombiler, İngiltere’de açık ara en popüler kombi seçimidir. Genellikle tavsiye edilirler çünkü ortalama bir ev için sıcak su ve ısıtma sağlamanın en verimli yolu bunlardır. Tek bir üniteden oluşan veya tek bir üniteden oluşan bu cihazlar yerden çok tasarrufludur ve yeni teknoloji ile ultra kompakt bir modelle artık daha da fazla yerden tasarruf etmek mümkündür. Kombilerin kurulumu, çalıştırılması ve bakımı da oldukça basittir.

Kombi nedir?

Bir gaz kombisinde, ‘combi’ kelimesi ‘kombinasyon’un kısaltmasıdır. Isıtma ve sıcak su olmak üzere iki fonksiyona hizmet eden tek bir ünite olduğu için kombi olarak adlandırılır. Bir kombinin en önemli özelliklerinden biri, ayrı bir su ısıtıcısına gerek olmamasıdır. Birçok eski evde, tavan arasında bir üst tank tarafından sağlanan bir havalandırma dolabında üst katta bulunan bir daldırma ısıtıcısı vardı. Sıcak su gerektiğinde, daldırma ısıtıcıyı önceden ısıtmak gerekiyordu. Bu sistem bir kombiden çok daha az verimli olmasının yanı sıra çok fazla alan gerektiriyordu ve pratik değildi.

Kombilerin nasıl çalıştığını anlamak

Gazlı kombiler neden daha verimlidir?

Kombilerin daha verimli olmasının temel nedeni, suyun sadece ihtiyaç duyduğunuzda ısıtılmasıdır. Doğrudan suyu ısıtmak için kullanılan enerji miktarını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır ve gerekenden daha fazla suyu ısıtmaya ve depolamaya gerek yoktur. Bu, karbon ayak izinizi azaltmanıza ve ayrıca enerji faturalarınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Kombi nasıl çalışır?

Kombi, suyu doğrudan şebekeden alarak çalışır. Sıcak su musluğunu açtığınızda, gaz brülörü ateşlenir ve ısı eşanjörü adı verilen güçlü bir sistem enerjiyi suya aktarır. Bu sistem, sıcak suyun neredeyse anında üretilmesini sağlar.

Sıcak suyun daha hızlı sağlanmasına yardımcı olmak için modern kazanlarda ayrıca yerleşik bir ön ısıtma sistemi bulunur. Bu, her zaman belirli bir sıcaklıkta tutulan küçük bir su deposudur ve musluğu açtığınızda anında sıcak suya sahip olacağınız anlamına gelir. Çoğu kazan, bu rezervuarı sıcak tutmak için brülörü saatte bir kez açar, bu yüzden kimse musluğu çalıştırmadığında bile kazanınızın çalıştığını fark edebilirsiniz. Bu işlevi kapatarak kazanınızın verimliliğini daha da artırmak mümkündür, ancak çoğu ev ortamında bu önerilmez.

Yoğunlaştırma teknolojisi nedir?

Birleşik Krallık’taki bina yönetmelikleri artık tüm gazlı kombilerin yoğuşma teknolojisini içermesini şart koşuyor. Bu kurallar, ev sahiplerinin önemli ölçüde artan verimlilikten faydalanmasına yardımcı olmak için tanıtıldı. Eski kazanlarda, yanma gazları bacaya kaçarak ısılarını da alarak ısı enerjisinin %50’si kaybedilirdi. Yoğuşmalı bir kazanda ise yanma gazlarının içerdiği ısı sistem içinde tutulur ve sisteme giren soğuk suyu ön ısıtmak için kullanılır.

Yoğuşma teknolojisi, CO2 emisyonlarını azaltarak evinizin karbon ayak izini azalttığı için çevrenin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca enerjinizi daha iyi kullanarak yakıt faturalarınızdan çok tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Doğru kombi seçimi

Hangi boyutta kombiye ihtiyacım var?

Hangi boyutta gazlı kombi alacağınıza karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. En önemli faktörler genellikle sıcak su için ne kadar talep olacağı ve kaç radyatörü ısıtacağınızdır.

Kural olarak, ortalama 3-4 yatak odalı bir ev için 20-35kW’lık bir kombi yeterli olurken, ebeveyn banyosu olanlar 30-35kW’lık bir kombiyi daha uygun bulabilir. Alternatif olarak bir sistem kazanı düşünmeye değer olsa da, çok daha büyük evler tipik olarak daha büyük bir 35-42kW kazana ihtiyaç duyacaktır.

Kombi seçerken başka nelere dikkat etmeliyim?

Bir gaz kombi seçerken, ısıtmanızı kontrol etmek için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu da göz önünde bulundurmaya değer. En yeni kazanların çoğunda, verimliliği en üst düzeye çıkarmanıza ve ısıtma faturalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek bilgisayarlı kontroller ve yeni nesil termostatlar bulunur.

Ayrıca, genellikle akıllı telefonunuzdaki bir uygulamadan ısıtmanızı uzaktan kontrol etmenizi sağlayan akıllı işlevselliğe erişmek isteyip istemediğinizi de düşünün.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?