+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Ses Sorunu Kombi Neden Ses Yapar?

04 Şubat 2022
Kombi Ses Sorunu Kombi Neden Ses Yapar?

İçindekiler

Kombi ses sorunu evlerdeki bir çok cihazlarda görülmektedir. Fakat biz sizlere demirdöküm ile ilgili ses probleminden bahsetmekteyiz. Kombi neden ses yapar ve patlar hangi kombilerde genel olarak bu durum meydana gelir sizlere bunlardan bahsedeceğim. Demirdöküm Atron F08 kombi hatası ile karşılaşanlar şu sebeplerden dolayı bu hatayı alıyor olabilir.

Kombi Ses Sorunu Hata Kodu

F08 hatası kombide aşarı hararetlenme sonucu oluşmaktadır. Kombiden patlama derecesine gelecek kadar ses çıkıyor ise bu hata koduyla karşılaşacaksınız. Bu ses kombinin içerisinde bulunan esanjörden gelmektedir. Havanın kendisini dışarı atamaması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu ses düdüklü tencerenin sesine benzemektedir.

Ayrıca ek bir bilgi verelim. Plakalı esanjörün görevi evdeki sıcak suyun hızlı transfer edilmesini sağlamaktadır.

Kombi içerisinde bulunan esanjörü sökmek için elleri ve kolları sıvamaya başlayabilirsiniz. Yeni esanjör ve eski esanjör arasındaki farkı kolaylıkla görebilirsiniz. Eski plakalı esanjörü bir kova içerisinde temizleyerek şimdi diğer adıma geçiyoruz.

Kombi neden ses yapar, esanjör nedir ve görevleri nelerdir
Esanjör

Esanjörün görevinden bahsetmiştik. Peki esanjörde bulunan 4 deliğin işlevi delikler birbirinden farklı olduğu için sırayla anlatalım. İlk önce kısa olan deliklerden bahsedelim. Soğuk suyun kısa olan delikten girip diğer kısa delikten çıkar. İkinci olarak ise üsteki deliklerden aynı işlev yapılıyor fakat sıcak su ile yapılmaktadır.

Esanjör gördüğünüz gibi katmanlardan oluşuyor. İşte az önce bahsettiğimiz ısı transferi yapan bu aparat sıkışma ve ses çıkarma sorunu bunların sıkışmasıyla oluşmaktadır. Kombi neden ses yapar sorusunun cevabı net olarak esanjörden kaynaklanır. Esanjör katmalarının sıkışması, esanjörün içerisindeki kirli atıklar vb. sorunlar sebep olur.

Kombi Ses Yapma Sorunu Çözüm

Kombi içerisinden esanjörü daha önce verdiğimiz bilgiler ile söktünüz. Yeni bir esanjör almak maliyetli olur. Ancak sorunu kökten çözebilirsiniz. Kombi ses sorunu ile ilgilenen için diğer bir çözüm ise bunun yerine esanjörün içi temizlenir tıkalı kısımlar açılır. Bununla birlikte tüm petek vanaları tesisat temizliği ile temizlenmesi gerekmektedir.

Eğer tamir işleri ile ilgili bir el beceriniz bulunmuyorsa esanjörü sökemem demeyin. Kombi içerisinde ki parçaları sökmek düşündüğünüzden kolaydır. Eğer uzun süredir kombi ses sorunu yaşıyor ve hala çözüm işinize yaramadı ise sorun aparatı değişerek çözülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?