+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi nasıl verimli kullanılır

08 Temmuz 2021
Kombi nasıl verimli kullanılır

İçindekiler

Kombi nasıl verimli kullanılır

Çevre dostu olmak, birçok insanın günlük yaşamlarına daha fazla dahil etmeye çalıştığı bir şey gibi görünüyor. Nüfus, plastik ve enerji kullanımı ve bu kaynakların yaşadığımız dünyayı nasıl etkilediği konusunda giderek daha bilinçli hale geliyor.

Evde nasıl daha enerji verimli olunur?

Kombinizi nasıl daha verimli kullanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Belki de ısıtma sıcaklığınızı çok yüksek ayarladınız veya bir jumper’a ulaşmak yerine sıcaklığı artırıyorsunuz. Enerji kullanımınızı ve faturalarınızı azaltmak için kombinizi daha verimli kullanabileceğiniz bazı kolay yollar bulduk.

Evinizin sıcaklığını azaltın

Sıcaklığı bir veya iki derece düşürmeyi deneyin. Bunu termostatınız aracılığıyla veya her bir radyatörü yerleşik termostatik radyatör vanaları (TRV’ler) aracılığıyla ayarlayarak yapabilirsiniz. TRV’ler kazanı kontrol etmez ancak radyatörden geçen su akışını azaltır. Normalde sıfırdan beşe kadar sayılarla işaretlenirler. Bu, her radyatörü belirli bir ısıya ayarlayabileceğiniz ve oda sıcaklığını koruyabileceğiniz anlamına gelir. Daha düşük bir ayar daha az enerji kullanır.

İnsanların yaşam koşullarını iyileştiren ve ilk kez alıcıların mülk merdivenine çıkmasına yardımcı olan bir yardım kuruluşu olan WDH, bize her ortamın ortalama sıcaklığını söyleyen bir tablo oluşturdu:

0 – 1-6°C

1 – 12°C

2 – 16°C

3 – 20°C

4 – 24°C

5 – 28°C

Bu bilgiyi odanın olmasını istediğiniz sıcaklığı ölçmek için kullanabilirsiniz. Optimum 20°C sıcaklık için radyatörlerinizi üç numarada tutmanızı öneririz. Üşüyorsanız, odanın sıcaklığını artırmak yerine kalın bir kazak ve yünlü çoraplar bulun.

Daha enerji verimli bir kazan alın

Kombiniz eskiyse ve eskisi kadar verimli değilse, yenisinin zamanı gelmiş olabilir. Düşünebileceğiniz üç ana kazan türü vardır. Bunlar kombi, konvansiyonel ve sistem modelleridir. Kazan tipini seçmek ve satın almak için evinizin büyüklüğünü ve ısıtma/sıcak su taleplerinizi iyi düşünmeniz gerekir.

Gaz yoğuşmalı kazanlar büyük olasılıkla çalıştırılacak en ucuz ve en verimli kazanlar olacaktır. Daha yeni yoğuşmalı kazanlar yaklaşık yüzde 90 verimlilikle çalışacak, ancak 10 yaşına geldiklerinde bu oran yüzde 60’a düşebilir.

Sızıntı olup olmadığını kontrol edin

To ensure maximum efficiency, you should check your pipes and taps regularly to make sure there are no leaks. Leaks can result in wasted water and may reduce the efficiency of the heating system.

Su tasarrufu sağlayan musluklar ve duş başlıkları satın alın

Su tasarrufu sağlayan musluklar ve duş başlıkları, içlerinden akan su miktarını sınırlayarak çalışır. Daha az su kullanıyorsanız kombinizin çok fazla ısınmasına gerek kalmaz, hem su hem de gaz kullanımından tasarruf edersiniz.

Isıtmayı açmayı geciktirme

Isıtmanızı kullanmaya başlamak için yılın ilerleyen zamanlarına kadar bırakmak size paradan da tasarruf sağlayabilir. Örneğin, Ekim ayında kullanmaya başlıyorsanız, belki Kasım ayına kadar bekleyebilirsiniz.

Isıtmanızı normalden bir ay sonra açarak, elektrik faturanızda yaklaşık yüzde 5,5 tasarruf edebilirsiniz. Üşüyorsanız, akşamın çoğunu geçirdiğiniz bir odada, örneğin oturma odasında küçük bir elektrikli ısıtıcıyı açmak daha iyi olabilir.

Termostatınızı yükseltin

Kombinizin analog termostatı varsa, kablosuz dijital termostata yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Bunları cep telefonunuzla kontrol etmek kolaydır ve ısıtmayı ihtiyaç duyduğunuz anda açıp kapatacak şekilde programlayabilirsiniz.

Dijital bir termostat, evde kimse olmadığında enerji kullanmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kaloriferiniz hafta sonu sabah 7’de açılacak ve saat 11’de kapanacak şekilde ayarlanmış, ancak evden sabah 9’da çıkıyorsunuz ve öğleden sonraya kadar dönmeyeceksiniz. Evde olmadığınız zamanlarda ısıtmayı kapatmak için cep telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Bazı akıllı termostatlar, ayrı odalarda da sıcaklığı kontrol etmenize olanak tanır. Örneğin, yatak odanızı daha serin hale getirmek ancak oturma odasını rahat bir sıcaklıkta tutmak isteyebilirsiniz. Bu, bir dijital termostat ile kolayca elde edilebilir ve enerji kullanımınızı azaltacaktır.

Her odayı ısıtmayın

Nadiren kullanılan bir misafir yatak odanız veya ikinci bir oturma odanız olabilir. Bu odalar her gün ısıtılmamalıdır. Radyatör TRV’lerini sıfıra ayarlamalı ve radyatörleri sadece odalar kullanımdayken tekrar açmalısınız.

Ayrıca serin bir yatak odasında uyumayı tercih ettiğinizi fark edebilirsiniz ve bu size daha iyi bir gece uykusu bile verebilir. Yatak odanızdaki radyatörünüzü kapatmayı ve alt kattan gelen ısının yükselip bu odayı ısıtmasına izin vermeyi düşünebilirsiniz.

Kombi ne kadar verimli?

Birçok yeni gaz yoğuşmalı kombi, yüzde 98’e varan verimlilik oranıyla gelecek. Bu zamanla azalabilir, ancak ortalama olarak geleneksel bir sistemin verimlilik derecesinden daha yüksektir.

Bir kombi, suyu yalnızca gerektiğinde ısıtarak israfı en aza indirmeye yardımcı olur. Buna karşılık, geleneksel sistemler kullanılmayan çok fazla suyu ısıtabilir ve bu da enerji israfı olabilir. Kombiler, küçük evler veya çift/aile evleri için idealdir. Eviniz çok su kullanıyorsa veya 20’den fazla radyatöre ve üçten fazla banyoya sahipse, geleneksel bir kazan sistemi muhtemelen daha uygun olacaktır.

Yoğuşmalı kombiler, eski yoğuşmasız tasarımlardan daha verimlidir. Bunun nedeni, yanma sonucu oluşan ısının yanı sıra üretilen su buharını kullanmalarıdır. Bu tür bir sistemde neredeyse hiç enerji boşa harcanmaz.

Kombinizi daha verimli kullanmanın birçok yolu vardır. Birçoğu evde yokken ısıtmayı kapatmak ve termostatınızı bir derece ayarlamak gibi fark etmeyebileceğiniz küçük değişikliklerdir. Ancak bu küçük değişiklikler, enerji kullanımınızda büyük bir fark yaratma potansiyeline sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?