+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Nasıl Boşaltılır

27 Ağustos 2021
Kombi Nasıl Boşaltılır

İçindekiler

Kombi Nasıl Boşaltılır

Kombinizi ve ısıtma sisteminizi boşaltmak istemenizin birkaç nedeni olabilir. Örneğin, mülkünüzü uzun bir süre boş bırakacak ve borularınızın donma riskinden kaçınmak isteyeceksiniz. Veya radyatörlerinizde veya boru tesisatınızda onarım veya değişiklik yapmayı planlıyor ve bu süreçte mülkünüzü su basmak istemiyor olabilirsiniz. Radyatörlerinizdeki çamurlardan kurtulmak için ısıtma sisteminizi de yıkamak isteyebilirsiniz. 

Doğru ve güvenli bir şekilde yapmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip değilseniz, bir kombiyi boşaltmanın veya yıkamanın kendi başınıza denemeniz gereken bir şey olmadığını bilmek önemlidir . Bunu gerekli bilgi birikimi olmadan yapmaya çalışırsanız, ısıtma sisteminize ve potansiyel olarak evinize de zarar verebilirsiniz. Ayrıca garantinizi geçersiz kılmanız da olasıdır.

Burada, bu süreçlerde yer alan adımlara bir göz atıyoruz. Ayrıca kombinizi nasıl yeniden basınçlandıracağınıza dair tavsiyelerde bulunuyoruz ve şebeke suyunun kesilmesinin bu cihazı nasıl etkileyebileceğini açıklıyoruz.

Kombi nasıl boşaltılır

Bir kombi sistemini tam olarak nasıl boşaltacağınız, sahip olduğunuz cihazın modeline bağlı olacaktır, bu nedenle her zaman kılavuzda belirtilen talimatları izlemelisiniz. Bu görev gerçekleştirilmeden önce kombi kapatılmalı ve güç kaynağından ayrılmalıdır. 

Su soğuduktan sonra, genellikle mülkteki en düşük radyatörün en alt noktası olan tahliye vanasına bir hortum güvenli bir şekilde bağlanır. Daha sonra mülkteki tüm radyatörlerin vanaları açılır. Bu yapıldıktan sonra, hortum takılıyken radyatör üzerindeki vana açılır. Her radyatörün üst kısmındaki havalandırma delikleri açılarak suyu boşaltma işlemi hızlandırılabilir . Su bittiğinde, bu tahliye vanaları kapatılır.

Bu noktada merkezi ısıtma sisteminin her türlü planlı bakımı yapılabilir.

Nasıl doldurulur

Kombiyi yeniden doldurmak için tahliye vanası kapatılır ve hortum çıkarılır. Kazanın altında veya yakınında bulunan doldurma döngüsü, sistemin kılavuzda tavsiye edilen seviyeye kadar yeniden basınçlandırmasını sağlamak için açılır. Sistemde sıkışan havadan kurtulmak için alt kattan başlayarak radyatörlerin havası alınır. Tüm radyatörlerden hava tahliye edildikten sonra, basıncı tekrar doğru seviyeye getirmek için doldurma döngüsü tekrar açılabilir.

Sistemde herhangi bir bakım veya onarım yapıldıysa, sızıntı olmadığından emin olmak için ilgili boruları veya radyatörleri kontrol etmek iyi bir fikirdir. Kazan daha sonra tekrar çalıştırılabilir.

Bir uyarı

Bir kazanın boşaltılması ve yeniden doldurulması prensipte basit görünebilir, ancak pratikte zor olabilir. Bu nedenle, daha önce de belirtildiği gibi, tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu işi sizin için yapması için bir Gas Safe kayıtlı mühendisi almak en iyisidir.

Kombi yıkama

Kombinizi ve kalorifer sisteminizi iyi durumda tutmak için yıkamak isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, zamanla radyatörlerde pas ve kir karışımının birikebilmesidir. Bu çamur radyatörlerin alt kısmında toplanır ve çok fazla olması durumunda, sıcak suyun ısıtma sisteminizden düzgün bir şekilde akmasını engelleyerek soğuk alanlar oluşturabilir.

Güçlü yıkama, çamurun giderilmesine yardımcı olacak ve ısıtma sisteminizin verimliliğini artıracaktır. Ayrıca kazanınızı korumaya ve sistem aşınmasını ve yıpranmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu tür bakımlar, Gas Safe kayıtlı bir mühendis tarafından yapılmalıdır. Güçlü bir sıvı akışını içinden iten, radyatörlerinizden ve kazanınızdan pas ve kiri çıkaran bir makineyi ısıtma sisteminize bağlayacaklardır. Büyük bir mülkünüz varsa veya merkezi ısıtma sisteminiz özellikle tıkalıysa işlem birkaç saat veya daha uzun sürebilir.

Kombide basınç nasıl ayarlanır

Kalorifer sisteminizdeki basınç çok düşük veya çok yüksek ise kombiniz düzgün çalışmayabilir. Yine de panik yapmayın. Kombinizin basıncını ayarlamak basit bir işlem olmalıdır ve bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatları kılavuzunuzda bulacaksınız.

Çok düşük

Isıtma sisteminiz soğukken kombinizin basınç göstergesinde gösterilen basınç 1 ile 1,5 bar arasında olmalıdır. Bunun altına düşerse, yeniden basınçlandırmanız gerekecektir. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin özel talimatlar, sahip olduğunuz kazanın modeline bağlı olarak değişecektir, ancak her zaman ısıtmayı kapatarak başlayacaksınız. Ardından, genellikle her iki ucunda küçük bir valf bulunan esnek bir hortum olan doldurma döngüsünü bulabilirsiniz.

Şebeke suyunun sisteme girmesini sağlamak ve dolayısıyla basıncı artırmak için bu hortumdaki her iki valfi de açın. Sisteme giren suyu duyabiliyor olmalısınız. Basınç göstergesi 1,5 bara ulaştığında her iki valfi de kapatın. Daha sonra kazanı tekrar açabilirsiniz.

Daha detaylı anlatım için kombinizin basıncı düşükse ne yapmanız gerektiğine dair yazımıza göz atın .

Çok yüksek

Kombinizin üzerindeki gösterge basıncın çok yüksek olduğunu gösteriyorsa yapılacak en iyi şey radyatörün havasını almaktır. Bu, iki kişiyle daha kolaydır, çünkü bir kişi basınç göstergesine göz kulak olabilir. Bu işi yapmak için bir radyatör anahtarına veya daha modern radyatörler için düz uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Suyu yakalamak için radyatörün altına koymak için bir kaseye veya kovaya da ihtiyacınız olacak.

Öncelikle kombinizi kapattığınızdan emin olun ve sistemin soğumasını bekleyin. Alt katta bir radyatörle başladığınızdan emin olarak, gevşetmeniz gereken valfi bulun. Bir ucunda radyatörün üstünde bulacaksınız. Ardından valfi yavaşça saat yönünün tersine çevirmek için anahtarı veya tornavidayı kullanın. Önce havanın kaçtığını duyacaksınız, ardından su gelecektir. Bunu kasede yakalamaya hazır olduğunuzdan emin olun. Suyu boşaltırken birisinin kazan basınç göstergesine dikkat etmesi gerekir. Uygun bir okumaya döndüğünde radyatörün havasını almayı bırakın.

Basınç kadranı herhangi bir değişiklik kaydetmezse, bozuk olabilir. Bu durumda, bir göz atması için bir mühendis çağırmak en iyisidir. Ancak panik yapmayın. Kombiniz, basınç olması gerekenden çok daha yüksek görünse bile tehlike olmadığı anlamına gelen bir basınç tahliye vanası ile üretilmiştir.

Bir kombinin ne sıklıkla doldurulması gerekir?

Kazanların yılda bir veya iki kez yeniden basınçlandırılması gerekebilir. Kombinizi bundan daha sık doldurmanız gerekiyorsa, ısıtma sisteminizde sızıntı gibi bir sorun olabilir. Bu nedenle bir mühendis tarafından incelenmesi tavsiye edilir.

Ayrıca , daha kullanışlı ipuçları için kazanınız su kaybediyorsa ne yapmanız gerektiğine dair makalemizi okumanızı öneririz .

Suyu kapatmak kombiyi etkiler mi?

Kombiler suyu doğrudan şebekeden alır, bu nedenle suyunuzu kapatmanız gerekirse bu durum cihazınızı etkileyecektir. Su kapalıyken ısıtıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak sıcak musluklarınızı hiç kullanmamalısınız. Sıcak musluklarınızı açarsanız, kazanınıza zarar verme riskiniz vardır.

Sahip olduğunuz kombi tipi ne olursa olsun, ister Vitodens 111-W ister başka bir model olsun, yeniden basınçlandırmadan veya başka herhangi bir düzeltme girişiminde bulunmadan önce kullanım kılavuzunuza başvurduğunuzdan emin olun. Basit görevler dışındaki herhangi bir şey için, işi yapması için Gas Safe kayıtlı bir mühendis bulmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?