+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi İle Duşta Su Basıncı Nasıl Arttırılır

02 Ağustos 2021
Kombi İle Duşta Su Basıncı Nasıl Arttırılır

İçindekiler

Kombi ile duşta su basıncı nasıl arttırılır

Duşunuz selden çok salya ise, su basıncını artırmanın yollarını arıyor olabilirsiniz. Ancak bunu yapmanın en iyi yolu nedir ve kombi sahibi olmak bu konuyu nasıl etkiler? Sizi resme dahil etmek ve su basıncı sorunlarınızı çözmenize yardımcı olmak için, duşunuzdan en iyi şekilde yararlanmanız için kısa bir kılavuz burada.

Kombi Duş Basıncı

Türkiye’de ‘kombi’ kazanlar çok popülerdir ve takılan tüm yeni kazanların yarısından fazlasını oluşturur. Bu cihazlar, yerden tasarruf sağlayan tek bir ünitede birleştirilmiş yüksek verimli merkezi ısıtma ve sıcak su kazanlarıdır – bu nedenle adı. Ayrı bir sıcak su silindiri ihtiyacını ortadan kaldırarak yerden tasarruf sağlar ve size her zaman talep üzerine mevcut olan bir sıcak su kaynağı sağlarlar.

Cihazlar suyu doğrudan şebekeden ısıtır ve şebeke basıncında musluk ve duşlarınıza iletir. Bu nedenle, evinizde güçlü bir şebeke basıncı varsa ve sıcak suyunuz konusunda çok fazla talebiniz yoksa, pompaya ihtiyaç duymadan güçlü duşlar sağlayabilirler. Ancak, şebeke basıncınız düşükse veya kombinizden birden fazla musluk ve duş akıyorsa, bir kombi modeli istediğiniz sonuçları vermekte zorlanabilir. Diğer duşlar veya musluklar kullanıldığında su akışının zayıf olduğunu veya duşunuzun aniden çok soğuk veya sıcak olduğunu görebilirsiniz.

Kombide su basıncı nasıl arttırılır

Şebekeden beslendikleri için, bir kombi ile su basıncını artırma konusunda seçenekleriniz sınırlıdır – ve bir takviye sağlamak için doğrudan ana şebekeden bir pompa kullanamazsınız. Ancak, atabileceğiniz bazı adımlar var.

Örneğin, alacağınız kazanın güçlü bir su akışı sağlayacak kadar güçlü olduğundan emin olmalısınız. İdeal olarak iyi bir duş için kombi debisi dakikada en az 12 – 15 litre olmalıdır. Akış hızı, kazan çalıştığında muslukları ve duşları beslemek için cihazdan ne kadar su geçebileceğini ifade eder.

İyi bir akış hızına sahip güçlü bir kombi seçmek, evinizdeki sıcak su basıncını optimize etmenize yardımcı olacaktır. Ancak, mülkünüze verilen şebeke basıncı nedeniyle akış hızı açısından kısıtlandığınızı unutmamak önemlidir. Bu nedenle, şebeke suyu kaynağınızı aşan maksimum akış hızına sahip bir kazan alırsanız, cihaz tam potansiyeline ulaşmayacağı için paranızı boşa harcıyor olabilirsiniz.

Eviniz için hangi cihazın doğru olduğunu bilmek her zaman kolay değildir, bu nedenle bir ısıtma mühendisine danışabilirsiniz.

Kombi ile elektrikli duş alabilir misiniz?

Elektrikli duşlar doğrudan şebekeden gelen soğuk su ile sağlanır, bu nedenle sahip olduğunuz kazanın tipi ne olursa olsun kullanılabilirler. Tıpkı bir su ısıtıcısı gibi, elektrikli duşlar da suyu istenen sıcaklığa getirmek için bir ısıtma elemanı kullanır ve bu su daha sonra duş başlığından beslenir.

Elektrikli duşlar özellikle güçlü olmakla ünlü değildir, ancak aynı anda kullanılabilecek diğer musluk veya duşlardan bağımsız olarak güvenilir bir su akışı sağlarlar. Bu nedenle kombiniz ve birden fazla banyonuz varsa, bunlar iyi bir seçenek olabilir.

Bu duşlardan birini seçerken kilovat değerini göz önünde bulundurun. Genel olarak, derecelendirme ne kadar yüksek olursa, su akışınız o kadar güçlü olur. Yine de bu, evinize verilen şebeke basıncının yeterli olmasına bağlıdır.

Kombi ile basınçlı duş alabilir misiniz?

Kısacası hayır yapamazsın. Güç duşları, kombilerle uyumsuz hale getiren dahili bir pompa ile çalışır ve kombi sistemlerinde olmayan bir özellik olan bir sıcak su boylerine bağlanması gerekir. Bu nedenle, evinizde basınçlı duş olmasını istiyorsanız, ısıtma sisteminizi yeniden düşünmeniz gerekir.

Hangisi daha uygun maliyetli – elektrikli duş mu, basınçlı duş mu?

Elektrikli duşların akış hızı genellikle alternatiflerden daha düşük olduğu için, özellikle basınçlı duşa kıyasla enerji tüketimi açısından da genellikle en verimli olanıdır. Bu, elektrikli duş takmayı seçerek paradan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

Kombili bir mikser duşunuz olabilir mi?

Mikser duşları kombilerle çalışır. Bu modeller hem sıcak hem de soğuk su kaynağınıza bağlanır ve istediğiniz sıcaklıkta su verir. Kombiniz tarafından beslenen sıcak suya ihtiyaç duydukları ve bir kombi cihazının kapasitesi sınırlı olduğu için, özellikle başka duşlar veya musluklar kullanılıyorsa, istediğiniz basınçta su vermeyebilirler.

Kombiye duş pompası takabilir misiniz?

Su basıncını artırmak için kombiye duş pompası takamazsınız. Daha önce de belirtildiği gibi duş pompaları sıcak su boylerine bağlanır ve bu kombi ısıtma sistemlerinde eksik olan bir özelliktir.

Farklı bir kazan tipi almayı düşünmeli misiniz?

Kombilerin sayısız faydaları vardır. Örneğin kombi ne kadar sürede su ısıtır sorusunun cevabı zaman değildir. Bu cihazlar talep üzerine sıcak su sağlar, yani asla önceden plan yapmanıza gerek kalmaz. Ancak kombiniz varsa ve duşlarınızdaki su basıncını artırmak istiyorsanız, farklı bir cihazla değiştirmek isteyebilirsiniz.

Hem geleneksel kazanlar hem de sistem kazanları, aynı anda birden fazla musluk ve duşta iyi bir basınç elde etmek için yeterli sıcak su sağlayabilir ve basınçlı duşlarla uyumludur. Konvansiyonel bir modele göre montajı daha kolay olduğu, çatı katında soğuk su deposu gerektirmediği ve isteğe bağlı olarak sıcak su sağlayabildiği için kombi tasarımından geçiş yapıyorsanız, sistem kazanı daha pratik bir seçenek olabilir.

Ancak, mülkünüz bir tane barındırabiliyorsa, şebeke basıncının düşük olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, geleneksel bir kazan iyi bir seçenek olabilir. Ancak bu sistemlerin anında sıcak su sağlamadığını unutmayın.

Termostatınızı, sizin ve ailenizin kullanımına hazır suyu önceden ısıtmak üzere programlamanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?