+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Değişimi Nasıl Yapılır?

04 Kasım 2021
Kombi Değişimi Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Kombi Değişimi Nasıl Yapılır?

Kombi Değişimi ; Eski kombinin sökülmesi, demontaj edilmesi sonra yeni kombinin takılması montajlanması işlemidir. Ortalama işlem 2-3 saat sürebilmektedir. Öncelikle Kombi değişim, yenileme işleminde Kombi Yeri tespit edilir ve müşterimize kombi montajı fiyatı verilir. Anlaşma sağlandıktan sonra Kombi Değişimi sürecinde ilk olarak igdaştan kombi değişim onay belgesi başvurusu firma tarafından  yapılır. İgdaş onayı alındıktan sonra kombi değişimi işlemleri ile ilgili müşterimiz ile programlaşıp kombi montajı yapılır. İgdaş onay belgesi müşterimize teslim edilir. Kombinin servisi yönlendirilerek kombinin çalıştırılması ve garantisinin onaylanması sağlanır ve süreç tamamlanır.  

Kombi Montajı Neden Ücretlidir ?

Müşterilerimiz kombilerde montaj ücreti olmasına genelde şaşırmaktadırlar. Çünkü Kombi servislerinin Beyazeşya sektöründeki gibi kombiyi ücretsiz kurulum ve montaj yapacağını zannetmektedirler. Peki neden kombi montajı ücretlidir ? bu sorunun cevabını kısaca açıklamaya çalışayım. Kombi montajı işleminde kombinin tesisata bağlanması için bir kaç malzeme gereklidir. Kombi seti ( vanalar ve filitreler ) , kombi yoğuşma gider hattı için yoğuşma hortumu, kombi gaz flexi, biraz plastik boru ve ek parçaları ( plastik dirsek, manşon gibi) . Bu malzemeler kombi kutusu içinden çıkmazlar. Ayrıca kombinin montajının yapılması için işçilik ücreti vardır. Bu montaj malzemeleri ve kombi montaj işçilik ücreti kombi üreticileri tarafından karşılanmamaktadır. Bu yüzden kombi montajı işlemi ücretlidir.

Kombi servislerinin kombiyi ilk çalıştırması , kombinin garantiye alınması ve kullanımının müşteriye anlatılması hizmeti ücretsizdir. Bu hizmet kombi üreticileri tarafından karşılanmaktadır. Servisler kombi devreye alma işlemi yaptıkları her müşteri için kombi üreticisinden ücretlerini alırlar.

Yoğuşmalı Kombi Montajı Farklılıkları Nelerdir ?  

Yoğuşmalı Kombi Montajı ile hermetik kombi montajı arasındaki farklar nelerdir? Yoğuşma gideri Nedir ? Nasıl Yapılır Ve Nereye verilebilir ? Yoğuşma suyu / sıvısı zararlı mıdır?  Kombi Değişimi, Kombi Yenileme işlemlerinde gerekli olan bu soruların cevaplarını örneklerle anlatarak aşağıdaki videomuzda vermeye çalıştık.

Eski Kombiye Göre Daha Güçlü Bir Kombi Seçilmesi Durumu

Kombi gücü ilk defa kombi takılan dairelerde yanlış seçilmiş olabiliyor. Kombiye uzak son peteklerde ısınma sorunu veya evin genelinde ısınma sorunu yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda müşterilerimiz kombi yenilemesi yapacakları zaman kombi gücününde arttırılmasını isteyebilmektedirler. Yeni alınacak kombinin gücü mevcuttaki eski kombinin gücünden Daha Yüksek kapasiteli seçilirse yine bacalı kombi değişimindeki gibi tadilat projesi çizmek gerekecektir. Çünkü kombinin gücü değiştirildiğinde doğalgaz projesi hesaplarında da değişmeler olacaktır. Bu sebepten projenin tadilat edilmesi gerekir. Örneğin; Müşterimizin Mevcut projesinde 24 kw kombi gösterilmiş fakat yeni alınan, tercih edilen kombi 30kw gücünde ise güç arttırımı olduğu için Doğalgaz Projesi Tadilatı gerekecektir. İşlemin ilerleyişi şu şekilde olur ; Yeni kombinin gücüne göre proje onayı alınır sonra eski kombi sökülüp yeni kombi montajı yapılır. Daha sonra gaz kuruluşundan randevu alınarak yeni projeye göre gaz açılışı gerçekleştirilir. Kombinin servisi çağrılarak garanti onayı ve kombi genel ayarları yapılarak süreç tamamlanır. Bazı gaz dağıtım kuruluşları belli miktarlarda güç arttırımı ile ilgili izin verebilmektedir. Örneğin; İgdaşta 24kw yerine 28kw cihaz değişimine izin verebilmektedir. Detaytlı bilgi için firmamızdan destek alabilirsiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?