+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi bakımı ne kadar sürer?

19 Ağustos 2021
Kombi bakımı ne kadar sürer?

İçindekiler

Kombi bakımı ne kadar sürer?

Kombi servisi sırasında kontrol edilmesi gereken birçok şey vardır. Bu, hizmetin biraz zaman alabileceği anlamına gelir. Kombinizin bakımını yaptırdıysanız, ne kadar süreceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Bir gaz kazanının bakımı ne kadar sürer?

Bir gaz kazanına Gas Safe kayıtlı bir mühendis tarafından yeterli şekilde servis verilmesi yaklaşık 60 dakika sürmelidir. Bunun nedeni, kazan ve kalorifer kontrolleri, emniyet cihazları, kazan sensörleri, yanma odası, kondens tahliye yolu, baca bütünlüğü, genleşme kabı basıncı, gaz tüketimi ve baca gazı analizi gibi kontrol edilmesi gereken birçok şeyin olmasıdır. Yanma odasının içindeki ısı eşanjörünün yüzeyindeki karbon birikintilerini gidermek için temel parçaların temizlenmesi gerekir.

Servis süresi kombinin marka ve modeline, konvansiyonel veya kombi olmasına ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir servisi kaçırmış olabilecek eski bir kazanın bakımı, yol boyunca çeşitli parçaların değiştirilmesi gerekiyorsa daha uzun sürebilir.

Birçok mühendis sizin için bir zaman aralığı ayarlayacaktır, böylece hizmetiniz için bütün gün beklemek zorunda kalmazsınız. Bu zaman aralığı birkaç saat olabilir, bu nedenle ısıtma mühendisinin ne zaman geleceğini kabaca bilirsiniz.

Düzgün bir şekilde tamamlanan bir kombi servisi, tüm güvenlik endişelerini vurgulayacaktır. Örneğin, üreticinin gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için kazan güvenli yanma açısından test edilecektir. Isıtma mühendisi bunun gibi sorunları kontrol edecek, yani ısıtmanız her açıldığında içiniz rahat edecek.

Servis bittiğinde, mühendis size bir servis raporu vermelidir. Bu, hizmetin ne zaman yapıldığını, Gaz Güvenliği yönetmeliği 26.9’da belirtilen zorunlu güvenlik kontrollerini ve tamamlanmış diğer işleri belirtecektir. Bilgilerin doğru olduğundan ve mühendis tarafından imzalandığından emin olmak için bunu kontrol etmelisiniz. Birkaç noktada açıklamaya ihtiyacınız olursa, onlara soru sormaktan çekinmeyin .

Yıl boyunca farklı randevular ayarlamak zorunda kalmamak için birden fazla gaz cihazının birlikte servise tabi tutulması genellikle iyi bir fikirdir. Gazlı ocak veya yangın gibi birden fazla cihaza bakım yaptırıyorsanız, daha fazla süre tanımalısınız, gaz kazanına servis vermek için gereken süre yaklaşık 60 dakikadır, diğer cihazlara da değil. 

Yağ kazanıma servis vermek daha uzun sürer mi?

Bir akaryakıt kazanı servisi, bir gaz kazanı için tipik olarak daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, kazanın kendisinin ve yakıtı depolayan yağ deposunun kontrol edilmesi gerektiğidir. Gaz kazanınıza ana şebekeden girer, ancak yağ sahada depolanmalı ve azaldığında doldurulmalıdır. Tankın şişkinlik, korozyon, sızıntı ve su açısından kontrol edilmesi gerekecektir. Bu nedenle, bir akaryakıt kazanı servisi yaklaşık bir ila iki saat sürmelidir ve ayrıca bir gaz servisinden daha pahalıya mal olabilir .

Kazanınıza neden servis vermelisiniz?

Kombinizin bakımının 12 ayda bir yapılması son derece önemlidir . Kombiniz garanti süresi içindeyse, önerilen düzenli bakımı ayarlamazsanız bu geçersiz olabilir. Servis, Gas Safe’e kayıtlı bir mühendis tarafından gerçekleştirilmezse de garanti geçersiz olacaktır, bu yasal bir gerekliliktir. Varışta onlara bu sertifikanın kanıtı olup olmadığını sormalısınız ve şüpheniz varsa, katılan bir mühendisin kimlik bilgilerini doğrulamak için doğrudan Gas Safe ile iletişime geçebilirsiniz.

Düzgün bir şekilde bakımı yapılan bir sistem ayrıca size para kazandırabilir ve karbon ayak izinizi azaltabilir. Yanma bileşenleri ve kritik parçalar temizlendiğinde, sistem aynı ısı çıkışına ulaşmak için daha az yakıt kullanarak daha verimli çalışacaktır. Bu, her yıl enerji faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Son olarak, karbon monoksit hatalı kazanların üretebileceği tehlikeli bir gazdır. Kokusuz ve renksizdir, yani insanlar tarafından algılanamaz. Evinizde, herhangi bir gaz cihazından bir veya iki metre uzağa yerleştirilmiş bir karbon monoksit alarmı olmalıdır. Düzenli bir servis ayrıca kombinizin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?