+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Bacası Ne Kadar Uzun Olabilir?

07 Ağustos 2021
Kombi Bacası Ne Kadar Uzun Olabilir?

İçindekiler

Kombi bacası ne kadar uzun olabilir?

Bir gaz kazanı kurmak , yeni bir prizi kablolamaktan veya yeni bir radyatör takmaktan çok daha karmaşıktır. Uyulması gereken çok sayıda kural ve düzenleme vardır ve bu nedenle bu, tam olarak ne yaptığını bilen bir Gas Safe kayıtlı mühendis tarafından yapılmalıdır. Ancak kombi montajı yapılmadan önce vermeniz gereken bazı kararlar olabilir. Örneğin kombi olduğu yerde mi kalıyor yoksa yenisi evin başka bir yerine mi takılacak? Bu durumda, mevcut seçenekleri, size en iyi yer ve taşınmanın mümkün olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunabilecek bir mühendisle görüşmeniz gerekebilir. Bir kazanı taşımak istediğinizde, en önemli hususlardan biri yeni bacanın nereye gideceğidir.

Baca, bir ısıtma sisteminin önemli bir parçasıdır. Kombinizin doğal gazı güvenle yakabilmesi için sadece taze hava çekmekle kalmaz, aynı zamanda bu işlem sırasında üretilen CO2 ve su buharı gibi fazla gazların bir kısmını da dışarı atar. Baca ya dikey olarak (çatıdan) ya da yatay olarak (duvardan) çıkar ve bacanın nereye yerleştirilmesi gerektiği ve ne kadar uzun olabileceği konusunda bazı düzenlemeler vardır.

Bir baca ne kadar uzun olabilir?

Önerilen baca uzunluğu, sahip olduğunuz kazan tipine ve üreticisine bağlı olacaktır. Farklı üreticilerin genellikle birbiriyle çelişen kılavuzları ve yönetmelikleri vardır, bu nedenle ne önerdiklerini kontrol etmelisiniz.

Genel bir kural olarak, bir baca 10 metre uzunluğa kadar etkili bir şekilde çalışmalıdır. Bu genellikle 60/100 mm’lik standart bir kalınlığa dayanır. Bundan daha uzun olması gereken bacalar için, gazların kolayca kaçabilmesini sağlamak için kalınlığı 80/125 mm’ye çıkarmak iyi bir fikirdir. Bu artan kalınlık, kazanın yaşına, model markasına ve maksimum çalışma uzunluklarına bağlı olarak 20 metreye kadar olan bacalar için iyi olmalıdır. Seçtiğiniz üretici modeli için kurulum kılavuzunuza bakabilirsiniz.

Bacalar son derece uzun olduğunda (yani birkaç metreden fazla), dikkate alınması gereken başka gereksinimler de vardır. Baca, tüm uzunluğu boyunca, BS-5440 bina yönetmeliklerine uygun olarak yeterince tutmak için her metrede bir braketlerle uygun şekilde desteklenmelidir. Ayrıca, doğru bir şekilde monte edilmiş ve tamamen kapatılmış birleşim yerleri ile uzunluğu boyunca sürekli olmalıdır. Bu durumda, Gas Safe mühendisi, hiçbir bağlantının sızdırmadığından veya gazların kaçmasına izin vermediğinden emin olmak için bir duman testi yapmalıdır.

İdeal olarak, bacalar mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve herhangi bir çalışma yapılmadan önce (gerekirse) uygun kalifiye bir ısıtma mühendisi ile ideal bir rota tartışılmalıdır. Kazan servisi yapılırken erişim sorunlarına neden olabileceğinden, başka konutlardan geçmemelidirler.

Kazan bacalarının çok uzun olmasından kaynaklanabilecek birkaç sorun vardır.

Birincisi, egzoz dumanlarının dışarıya atılacak bacanın sonuna ulaşmadan önce dışarı sızma riski yüksektir. Olması gerekenden daha uzun bir baca etkili bir şekilde çalışmayabilir ve potansiyel olarak hane halkı üyelerini tehlikeye atabilir.

İkincisi, oda sızdırmaz bacalar, yanma sürecine yardımcı olmak ve gazın doğru şekilde yanmasını sağlamak için dışarıdan temiz hava çeker. Bu nedenle çok uzun bir baca, ateşleme ile ilgili sorunlara da neden olabilir ve yanmayı etkileyebilir. Bir kazan yakıtı doğru şekilde yakmadığında , karbon monoksit üretimi riski vardır .

Baca, ek uzunluk için doğru kalınlıkta olduğu sürece, bu gibi sorunlarla karşılaşmamalısınız.

Tüm kazanların bacaya ihtiyacı var mı?

Herhangi bir kazanın türü veya yaktığı yakıt ne olursa olsun bir bacaya ihtiyaç duyar. Gaz, odun veya yağ dahil olmak üzere herhangi bir yakıt yakıldığında, duman, kurum, su buharı, CO2 ve hatta karbon monoksit dahil olmak üzere dumanlar üretir. Bu gazların bir şekilde dışarı atılması gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu bir bacadır.

Bacası olmayan tek kazan tipi arka kazandır. Bunun nedeni, bir şöminenin arkasına yerleştirilmiş olmaları ve bunun yerine baca yoluyla atık gazları dışarı atmalarıdır. Bu kazanlar, eski modellerin çoğu çıkarıldığından ve artık yenisinden kurulamadığından nadirdir. 

Bir bacada kaç viraj olabilir?

İdeal olarak, bir baca, gazların çok az dirençle kolayca kaçabileceği şekilde kurulmalıdır. Bu genellikle, mümkün olduğunca az yön değişikliği ile düz ve kısa tutulması gerektiği anlamına gelir. Ancak, bu her zaman mümkün değildir.

Bükümlerin gerekli olduğu yerlerde, baca mümkün olduğunca az bükülecek şekilde yapılandırılmalı ve gazların serbestçe kaçmasına izin vermeyecek kadar keskin olmamalıdır. Bu nedenle dirseklerde minimum 45 derecelik açı yapılmalıdır. Her 90 derecelik dirsek, ilave 1 metre baca uzunluğunun dikkate alınması gerektiği anlamına gelir, ancak kazan için maksimum toplam uzunluk aşılmamalıdır. Isıtma mühendisleri, bina yönetmeliklerine göre baca konfigürasyonunu hesaplayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?