+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kombi Arızasını Önlemenin 5 Yolu

25 Ekim 2021
Kombi Arızasını Önlemenin 5 Yolu

İçindekiler

Kombi Arızasını Önlemenin 5 Yolu

Kombinizin bozulmamasını garanti edecek herhangi bir önlem alamasanız da, bunu önlemek için yapabileceğiniz şeyler var. Kombinize bakmanın ve kullanım ömrü boyunca sorunsuz çalışmasına yardımcı olmanın 5 kolay yolunu bulduk.

Kombi arızası nasıl önlenir

Kombi arızası, isteyeceğiniz en son şeydir. Neyse ki, ısıtma sisteminizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

1. Yıllık kombi servisi alın

Kombinizin bakımını her yıl yaptırmalısınız . Yıllık kombi servisi olmadan, kombinizin uzun süre dayanmama ve arızalanma ihtimali yüksektir.

Kombi servisi sırasında bir mühendis kazanınızın içini ve dışını kontrol edecektir. Ayrıca evinizi ve sıcak suyunuzu ısıtırken ne kadar iyi çalıştığını da görecekler. Tüm kontrollerini yaparken, bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecekler ve orada ve sonra çözecekler (yedek parça sipariş etmeleri gerekmedikçe). Bu, sizi ileride beklenmedik bir onarım faturası ödemek zorunda kalmaktan kurtarabilir.

Bir mühendis ayrıca karbon monoksitten kaynaklanan riskleri de tespit edecektir. Gaz kazanınız varsa, evinizde her zaman çalışan bir karbon monoksit alarmına sahip olmanız gerekir.

Kapsamlı bir kombi servisi en az 30 dakika uzunluğunda olmalıdır.

2. Isıtmanızı yazın çalıştırın

Birçok ev , yaz aylarında kazanlarını kapatıyor .

Bu, enerji tasarrufu yapmanın ve faturalarınızı kesmenin harika bir yoludur. Ancak kombiyi uzun süre kapatmak, parçaların tutukluk yapmasına neden olabilir. Ve bu olursa, yazdan sonra tekrar açtığınızda çalışmayacaktır.

Bunu önlemek için, ısıtmayı kısa bir süre çalıştırmak için yaz boyunca kazanınızı birkaç kez tekrar çalıştırdığınızdan emin olun.

3. Kışın donmuş boruları önleyin

Donmuş borular çok fazla hasara neden olabilir. Sadece ısıtma sisteminize değil, boru patlarsa evinize de.

Özellikle soğuk aylarda mülkünüzden uzaktaysanız, gönül rahatlığı için faydalı olan önleyici tedbirler alabilirsiniz. Termostatınızı, siz dışarıdayken ısıtmanızın düşük seviyede kalması veya ara sıra açılması için ayarlamanız yardımcı olabilir.

Boruları da yalıtabilirsiniz . Boru izolasyonu yapı marketlerde bulunabilir ve ucuz ve montajı kolaydır.

4. Radyatörlerinizin havasını alın

Radyatörleriniz düzgün şekilde ısınmıyorsa, havalandırmanız gerekebilir.

Hava tahliyesi yapan radyatörler , sıkışan havayı serbest bırakarak, radyatörün bir kısmını veya tamamını soğuk tutarak doğru şekilde doldurmalarını önleyebilir. Radyatörlerinizin verimli bir şekilde ısınmasını sağlamak, kazanınıza daha az yük bindirmek anlamına gelir.

Çok düşük olmadığından emin olmak için evinizdeki radyatörlerin havasını aldıktan sonra kazan basıncını kontrol etmelisiniz – eğer varsa, bir doldurma döngüsü kullanarak tekrar doldurabilirsiniz.

5. Bir powerflush düzenleyin

Powerflush, çamur, pas ve diğer tortuları gidermek için ısıtma sisteminize bir temizleme solüsyonu dağıtmak için bir pompa ünitesi kullanan bir ısıtma mühendisini içeren bir temizleme işlemidir. Genel olarak, yeni bir yoğuşmalı kazan taktığınızda bir powerflush gerekir, ancak gürültülü kazanları ve pompaları, soğuk radyatörleri ve sistemdeki diğer birikme belirtilerini gidermeye yardımcı olmak için de yapılabilir.

Kazanınızı değiştirmenin daha uygun maliyetli olacağı bir nokta geliyor . Bu nedenle, kazanınız arızalandıysa ve 8 yıldan daha uzun bir süre önce kurulduysa, yeni bir kazan düşünün.

Eski bir kazanı onarmak daha pahalı olabilir ve yedek parça bulmak daha zor olabileceğinden çok daha uzun sürebilir. Ayrıca, eski kazanlar yeni modeller kadar verimli çalışmaz, bu nedenle ısıtma faturalarınızdan biraz tasarruf edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?