+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Klimanızın Bakımı Nasıl Yapılır?

29 Temmuz 2021
Klimanızın Bakımı Nasıl Yapılır?

Klimanızın Bakımı Nasıl Yapılır?

Klimanızı Korumanın 5 Yolu

Neyse ki, klima konusunda acemi olsanız bile, klima sisteminizi hem kolay hem de ucuz şekilde korumanın birçok yolu vardır. Klimanızı korumanın beş basit yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Hava Filtrenizi Ayda Bir Değiştirin

Klima sisteminizdeki hava filtresini düzenli olarak değiştirmek, klimanızı korumak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Neyse ki, aynı zamanda en kolaylarından biri ve sadece birkaç dakika içinde yapılabilir.

Bir hava filtresi, kepek, kir ve toz gibi parçacıkların evinizin odalarına sızmasını önleme işlevi görür, ancak bir hava filtresi yalnızca temizse ve fazla partikül madde ile tıkanmamışsa verimli bir şekilde çalışabilir. Hava filtreleri verimli çalışamayacak kadar kirli olduğunda, klimanıza aşırı yük bindirmekle kalmaz, aynı zamanda evinizdeki hava kalitesini de bozabilir.

2. Bobinleri Temiz Tutun

Klima bobinleri, soğutucu akışkanın ısıyı emmesine ve evinizi soğutmasına yardımcı olan AC sisteminizin önemli bir bileşenidir. Zamanla, bobinler, emebilecekleri ısı miktarını azaltan kir ile yalıtılır. Sonuç olarak, klima sisteminiz evinizi soğutmak için daha çok çalışmak zorundadır.

AC’nizi gereksiz yere zorlamaktan kaçınmak için bobinleri temiz tuttuğunuzdan emin olun. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak kondenser ünitesinin (dış mekan bileşeni) etrafındaki alanı herhangi bir kalıntıdan temizleyerek başlamanızı öneririz.

Daha fazla bilgi için blogumuza göz atın: AC’nin Kondenser Bobinlerini 5 Kolay Adımda Nasıl Temizlersiniz

3. Kanatları Kontrol Edin

Her klima sisteminde, her biri kanatçıklara sahip bir kondansatör ve bir buharlaştırıcı bulunur. Zamanla, bu kanatçıklar bükülebilir ve yetersiz hava akışına neden olabilir. Klimanızın verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için kanatların eğilmediğinden emin olmak için düzenli olarak kontrol edin. Bükülme fark ederseniz, sorunu çözmek için bir fin tarağı satın alabilir veya yardım için profesyonel bir klima teknisyenini arayabilirsiniz.

4. Yoğuşma Tahliyesini Kontrol Edin

Yoğuşma tahliyesi, sistem içinde oluşan yoğuşmanın dışarıya tahliye edilmesini sağladığı için herhangi bir klima sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Zamanla, yoğuşma suyu tahliyesi tıkanabilir ve sonuç olarak tahliyeyi engelleyebilir.

Klimanızın bakımını yapmak ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak için, yoğuşma tahliyesinin suyu düzgün şekilde boşaltıp boşaltmadığını düzenli olarak kontrol edin – ve suyun düzgün şekilde boşalmadığını fark ederseniz tıkanıklığı açın veya yerel AC şirketinizle iletişime geçin.

5. Bir Profesyonel Bakım Randevusu Planlayın

Çalışmak ve ailenize bakmak ve diğer günlük sorumluluklar arasında, endişelenmek isteyeceğiniz son şey klima sisteminizin bakımıdır. Sansone’da meşgul olduğunuzu anlıyoruz, bu nedenle klima sisteminiz için kaliteli bakım hizmetleri sunuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?