+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kış Mevsimi Kazanımı Nasıl Etkiler?

11 Kasım 2021
Kış Mevsimi Kazanımı Nasıl Etkiler?

İçindekiler

Kış Mevsimi Kazanımı Nasıl Etkiler?

Düzenli bakımda bile, sıcaklıktaki büyük bir düşüş, herhangi bir kazanın verimliliğini etkileyebilir. Bu yazıda, kışın kombiniz üzerindeki etkisine ve evde bu etkiyi azaltmaya veya buna hazırlanmaya nasıl yardımcı olabileceğinize bakacağız.

Kış Kazanımı Nasıl Etkileyebilir?

Kombiniz kışın çalışmıyorsa bunun çeşitli nedenleri olabilir. Yoğuşma borusu ile başlamak için iyi bir yer.

Donmuş Yoğuşma Borusu

Yoğuşma borularınızın bir kısmı dışarıdaysa ve donarsa, kazandan gelen bir gurultulu ses duyabilirsiniz. Ayrıca kombinizin dijital ekranı varsa bir hata mesajı da görebilirsiniz.

Yoğuşma borunuz kazandan çıkar, genellikle beyaz plastiktir ve harici bir tahliyeye bağlanır. Bunu yapmak güvenliyse, boru boyunca ılık su dökün (kaynar su değil). Ardından, kazanınızı sıfırlayın. Borunun buzu çözülmüşse, hepsi tekrar çalışıyor olmalıdır.

Donmuş bir yoğuşma borusu riskini en aza indirmek için boru ucunu korumak için bir tahliye kapağı takabilirsiniz. Veya dış boru tesisatını yalıtabilirsiniz.

Donmuş Borular

Yoğuşma borunuzun yanı sıra normal su borularınız da kışın donabilir. Bu da, suyun kazanınıza ulaşmadığı ve sizi ısıtmadan bırakacağı anlamına gelir.

Hangi boruların donmuş olduğunu görebiliyorsanız, sorunu kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz. İlk olarak, su beslemesini kapatmak için şebeke durdurma musluğunu kullanın. İkinci olarak, tüm soğuk muslukları açın. Ardından, musluğa en yakın boru üzerinde düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullanın. Alternatif olarak, etrafına sarılı bir çay havlusu olan bir sıcak su şişesi kullanın.

Son olarak, borular çözüldükten sonra suyu tekrar açmadan önce sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Radyatörler çalışmıyor

Radyatörlerinizin arkasında kalay folyo kullanmak, ürettikleri ısıyı hapsetmenize yardımcı olabilir. Bu özellikle dış duvarda faydalı olabilir. Bunun nedeni, dış duvardan kaybedilen ısı miktarıdır.

İyi bir standart mutfak folyosu kullanabilirsiniz veya bazı şirketler bu amaç için tasarlanmış kesilmiş folyoları satarlar.

Kazan Işığı Söndü

Kombinin pilot ışığı yılın herhangi bir zamanında sönebilir, ancak kombiyi daha çok kışın kullandığınız için, o zaman sönmesi muhtemeldir. Bir tıkanıklıktan veya ateşleme sistemindeki bir sorundan kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, bir gaz birikmesi olduğunda önleyici tedbir olarak pilot ışıklar da sönebilir. Kombinizin ışığı sönüyorsa ve gaz kokusu alıyorsanız hemen bir uzman çağırın.

Kazan Basıncı Kaybı

Kombinizdeki basınç göstergesini kontrol edin. Basınç düşükse, kendiniz tamamlayabilirsiniz. Öncelikle ne tür bir dolum sisteminiz olduğunu belirleyin. Dahili bir döngü veya harici bir döngü doldurma sistemi olabilir.

Türüne bağlı olarak, kılavuzunuzdaki talimatları izleyin. Basınç artışını izleyin ve bar yaklaşık bire ulaştığında durun.

Kazanınızı Nasıl Çalışır Tutabilirsiniz?

Yaz aylarında, genellikle yanlış bir güvenlik duygusuna kapılırız ve temel kazan bakımını daha sonraya bırakırız. Ancak kış geldiğinde ve sıcaklıklar düştüğünde çok geç olabilir ve ciddi bir sorun ortaya çıkar.

İdeal olarak, kombinizi kış aylarında çalışır durumda tutmak için evden yapabileceğiniz şeyler vardır.

Şu anda hava soğuk olmasa bile, ısıtmanızı ayda birkaç kez çalıştırmanız iyi bir fikirdir. Bu sadece, hala düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek içindir ve kışın herhangi bir basınç birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Radyatörlerinizi soğuk yamalar için kontrol edin. Herhangi birini bulursanız, radyatörlerin havasını almanız gerekebilir. Genellikle sıkışan havadan kaynaklanır ve serbest bırakıldıktan sonra radyatörleriniz odaları tekrar eşit şekilde ısıtır.

Ek olarak, borularınızın donmuş olup olmadığını kontrol edin, suyun kazanınıza ulaşmasını önleyin. Ardından, basınç göstergenizi kontrol edin. Basıncınız düşükse, yukarıda açıklanan yöntemleri kullanarak tamamlamanız gerekir.

Sonuç olarak: Kış Kazanımı Nasıl Etkiler?

Sonuç olarak, umarım bu makale, kış kazanımı nasıl etkiler sorusuna cevap vermeye yardımcı olur.

Kombinize bakmanın en iyi yolu, tüm yıl boyunca çalışır durumda kalmasına yardımcı olan düzenli kombi bakımıdır.

Düşen sıcaklıklar, kazanınız ve ısıtma sisteminiz üzerinde ek baskı oluşturabilir. Özellikle tüm yaz kullanılmadıktan sonra aniden çok kullanılırsa. Kış yaklaştıkça kazan üzerindeki basınç artacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?