+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kırık Bir Anahtarı Onarabilir misiniz?

06 Ocak 2023
<strong>Kırık Bir Anahtarı Onarabilir misiniz?</strong>

İçindekiler

Kırık Bir Anahtarı Onarabilir misiniz?

Kırık bir anahtarı nasıl tamir edebilirsiniz? Bir araba anahtarının çalışmadığı her zaman bir çözüm olduğu doğrudur . Ancak, kırık bir anahtarın çözümü, anahtarın kırılan parçalarını tekrar bir araya getirmek olmayabilir. Uzun bir kırık metali bağlamaktan çok daha basit olan bazı çözümler vardır. Aslında, kırılan anahtarları onarmanın neredeyse her yolu, parçaları bir araya getirmeye çalışmaktan daha iyidir. Anahtarın kırılan kısmı kesinlikle bıçak değilse, anahtarın neden kırıldığını bilmeniz yeterlidir. Ayrıca, kırık araba anahtarlarını tamir etmenin standart kırık ev anahtarlarından ne kadar farklı olabileceğini anlamak da önemlidir.

1. Kilitte Anahtar Kırma

Nasıl Olur – Çoğu anahtar, eski pirinç anahtarlardan daha güçlü olan nikel gümüşünden yapılır. Ancak, eskisinden daha güçlü tuşlara sahip olsalar bile, baskı altında kırılabilirler. Bir anahtar, çok eski olduğunda ve bir kilitte birçok kez döndürüldüğünde muhtemelen kırılır. Her dönüş, anahtarı ve kilidi zayıflatır çünkü metale tork uygularsınız ve başka bir metalin yanından kaymasını sağlarsınız. Bu sadece bir anahtar ve kilidin doğal yaşam döngüsüdür. Anahtar tamirinde bile anahtarlar sonsuza kadar dayanmaz.

Kırık Ev Anahtarını Düzeltin – Pek çok insan ikiye ayrılan kırık anahtarları onarmak ister. Umut, kırık anahtarı kilitten çıkardıktan sonra iki parçayı tekrar bir araya getirmenin bir yolunun bulunmasıdır. Bu kesinlikle imkansız değildir, ancak bozuk bir anahtarı tamir etmenin doğru yolu da değildir. Yarısı kırılan bir anahtarı, hem kusursuz çalışacak hem de birkaç kullanımdan sonra aynı yerinden tekrar kırılma tehlikesi olmayacak şekilde tamir etmenin bir yolu yoktur.

2. Kırık Fiyonk Örtüsü

Nasıl Olur – Bir anahtarın yayı, kilit içinde döndürülebilmesi için anahtar yuvasının dışında kalan metal uzunluğunun bir parçasıdır. Bazen bir anahtarın yayı, metalin açığa çıkmaması için plastik bir malzemeyle kaplanır. Bu, esas olarak kırık araba anahtarlarını tamir etme endişesidir. Ev anahtarları genellikle pruva üzerinde herhangi bir örtü kullanmaz. Öte yandan, modern araba anahtarları, transponder çiplerini sabitlemek için kapaklara ihtiyaç duyar. Araba anahtarlarının yay kapakları oldukça sık kırılır. Sert plastik kabukların çatlaması ve sonunda kırılması muhtemeldir. Daha yumuşak kauçuk plastik anahtar, çıtçıt veya yırtılmayı kapsar.

Kırık Araba Anahtarını Düzeltin – Sert kabuğu kırılmış kırık araba anahtarlarını onarmak için, eski bir anahtarın kabuğunu veya yeni bir boş anahtarı parçalayabilir ve sadece transponder çipini değiştirebilirsiniz. Ya araba anahtarının ucunu kesmeniz ya da arabada çalışmaya devam eden eski bir anahtarı seçmeniz gerekecek. Yumuşak plastik fiyonklu kapakların aksine sert kabuklar açılıp tekrar kapatılabilir, böylece kırılanı açıp içindekileri çıkarabilirsiniz. Ardından yedek kabuğu açın ve içindekileri değiştirin. Süreç böyle bir şeye benzeyecek .

3. Su Hasarı

Nasıl Olur – Su hasarı, elektronik bileşenler kullandıklarından, esas olarak araba anahtarları için bir endişe kaynağıdır. Anahtarlar için en yaygın su hasarı kaynağı, bir tür açık hava gezisinde anahtarlarınızı yanınıza almaya zorlanmanızdır. Bu bir plaj gezisi, nehir raftingi, su parkı vb. bir gezi olsun, suya batırılmış bir anahtarın elektronik bileşenleri büyük olasılıkla zarar görecektir.

Buna karşı koruma, su geçirmez depolamaya bağlıdır. Bu, anahtarları yanınıza alıp özel kaplara koymak veya anahtarları bir araçta bırakıp sudan zarar görmeyecek ancak arabanın kapısını açacak fiziksel bir anahtar almak anlamına gelebilir. Anahtarınızı su olan herhangi bir yere götürürseniz, anahtarları mümkün olduğunca uzakta tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Anahtarlarınızı korumaya yönelik ipuçları için plaj çantası güvenliği gibi şeylere bakmanız gerekebilir .

Kırık Ev Anahtarını Düzeltin – Hemen hemen her tür ev anahtarı suya maruz kalmaktan zarar görmez. Bununla ilgili tek ev anahtarları, yukarıdaki pilin bittiği bölümünde belirtilenle aynı tiptedir. Akıllı telefon tuşları söz konusu olduğunda, çoğu akıllı telefon artık inanılmaz derecede suya dayanıklıdır. Daha eski telefonlar, gevşek pirinç veya silika paketleriyle kaplanabilir. Bunlar, telefonun içindeki nemi gidermeye çalışır. Sıvıyı denemek ve buharlaştırmak için ısı kullanmamak önemlidir.

Çözüm

Anahtarınızın neden bozulduğunu ve ne tür bir anahtarı düzeltmeye çalıştığınızı bildiğiniz zaman, çözümünüzün köküne inebilirsiniz. İster kırık araba anahtarlarını onarmaya çalışın, ister başka bir tür anahtarı tamir etmeye çalışın, sorununuzu aşmanın bir yolu vardır. Muhtemelen aradığınız kolay çözüm değildir, ancak bu çözüm olmamakla aynı şey değildir. Bozuk anahtarınız için bir düzeltmenin size yalnızca şu anda çalışan ve gelecekte çalışacak bir anahtar vermesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?