+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kilitler Nasıl Seçilir: Toplama Kilitleme İçin Kesin Kılavuz

Kilitler Nasıl Seçilir: Toplama Kilitleme İçin Kesin Kılavuz

İçindekiler

Kilitler Nasıl Seçilir: Toplama Kilitleme İçin Kesin Kılavuz

Bu makale, sizi kilit açma ile başarıya hazırlamak için tasarlanmıştır. Kilit toplama konusunda yepyeni, tazelemek isteyen deneyimli bir profesyonel veya kilit toplama yolculuğunuzun herhangi bir yerinde olun, bu sizin için bir kaynaktır. Kilitleri nasıl seçeceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecektir.

İhtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulamasanız bile, yine de öğrenmeniz gerekenleri keşfetmek için bu parçayı kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, daha fazlasını öğrenmek için araçlara sahip olmanızdır.

Makalenin akışı amaçlıdır, bu yüzden atlayarak bazı şeyleri kaçırabilirsiniz. Ancak bu kadar istekliyseniz, kilitlerin nasıl seçileceğine ilişkin bu çok ayrıntılı gönderide gezinmenin kolay bir yolu var:

 1. Standart Kilidin Mekaniği
 2. Kilitte Anahtar Nasıl Çalışır?
 3. Manipülasyonun Temelleri
 4. Toplama Araçlarını Kilitle
 5. Kilit Toplama Araçları Nasıl Gidilir?
 6. Kilidi Germe
 7. Kilitler Nasıl Seçilir: Basit Yol
 8. Kilitler Nasıl Seçilir: Zor Yol
 9. Kilitler Nasıl Seçilir: Güvenlik Pinleri ile
 10. Kilit Seçmenin Diğer Yolları
 11. Kilit Stili ve Yönü
 12. Kurallar, Etik ve Hatırlatıcılar

Standart Kilidin Mekaniği

Gerçek dünyada karşılaştığınız hemen hemen her kilit, temel bir pin tumbler kilidi olacaktır. Sürgü, kapı kolu veya asma kilit olsun, en yaygın kilit türü bu tür mekanik kurulumu kullanır.

Yazdığım çeşitli makalelerden (veya başka bir kaynak için) bir pin tumbler kilidinin nasıl çalıştığını zaten biliyorsanız, bir sonraki bölüme geçmekten çekinmeyin. Ancak bir kilidin nasıl çalıştığına dair herhangi bir bilginiz olmadan, kilidi etkili bir şekilde manipüle etmeniz pek olası değildir. Etkili kilit açma için kilidin nasıl çalıştığını öğrenin.

1. İncil

Bazen kilit muhafazası veya kitap olarak adlandırılan bir kilidin İncil’i, bir anahtarın kullanımı sırasında sabit kalır. İncil olarak anılmasının nedeni, esas olarak tercihten ve kilidin diğer bölümleriyle karıştırılması veya karıştırılması zor bir terim olmasıdır.

Uygun anahtar kilide yerleştirildiğinde (veya kilit açma başarılı olduğunda), yaylar ve sürücü pimleri kesme hattını geçecek ve sadece İncil’de yer alacaktır.

2. Fiş

Kilidin bu kısmı bazen “çekirdek” veya “silindir” olarak adlandırılır, ancak bu terimlerin her ikisi de bazen fiş ve İncil’i birlikte ifade etmek için kullanılır. Bu nedenle, netlik için, kilidin bu kısmı, bu makalenin amaçları doğrultusunda fiş olarak bilinecektir.

Fiş, anahtar takıldıktan sonra kilidin kutsal kitabı içinde dönen metalin yalnızca silindirik uzunluğudur.

Anahtar yuvasına sahip olduğu için kilidin fişini kolayca ayırt edebilirsiniz. Pimlerle etkileşime geçmek için anahtarınızı veya kilit seçiminizi fişe sokarsınız. Fiş dönebildiğinde, kilit açılabilir. Bu dönüş, anahtar pimlerinin fişte (kesme çizgisinin altında) olduğu anlamına gelir.

3. Pin Odaları

İncil’e öğütülmüş ve fiş uzun, birbirine bağlı deliklerdir. Bu delikler pimlerle doldurulur (pimlerden aşağıda biraz bahsedeceğiz). Pimler, İncil’de duran bir yay ile istiflenir ve pim yığınına baskı uygular.

İncil’in pim odaları, fiştekilerle aynı hizada. Bu, İncil’in fişe bağlanmasına izin verir. Pimler fişte ve İncil pim odalarında üst üste geldiği sürece fiş dönemez ve kilit açılamaz.

4. Kesme Hattı

Fişin kilidin kutsal kitabı içinde dönebilmesi için iki parça arasında boşluk olması gerekir. Bu boşluk kesme çizgisi olarak adlandırılır.

Herhangi bir şey kesme hattını bloke ederse, kilit açılmayacaktır. Kilidin açılması için pim yığınlarının kesme hattında bölünmesi gerekir. Hiçbir şey fişten İncil’e kesme çizgisini geçemez.

Pimlerin kesme çizgisinin üstünde ve altında olduğundan ve orada hiçbir şeyin asılı kalmadığından emin olun. Güvenlik pimleri varken kilit açma işlemi daha karmaşık hale gelecektir çünkü pimler kesme hattında bağlanacaktır, yukarıda veya aşağıda değil.

5. Anahtar Pinler

Bir anahtar takarken veya kilit açarken, aletlerinizin etkileşime gireceği pinler anahtar pinleridir. Anahtar pimleri farklı yüksekliklere sahip olacaktır. Anahtar/kilit seçimine dokunacak uçta yuvarlak bir noktaya geldikleri için görsel olarak tanımlanabilirler.

Kilit açma başarılı olduktan veya uygun anahtar takıldıktan sonra, anahtar pimleri fişte kalacaktır.

6. Sürücü Pinleri

Sürücü pimleri bir tarafta yaylar, diğer tarafta anahtar pimleri ile yerleştirilmiştir. Anahtar pinlerinden farklı olarak, sürücü pinlerinin sivri ucu yoktur. Genellikle her iki uçta düzdürler ve her bir kilit üreticisi için tek tip bir yüksekliğe sahip olacaktır.

Kilit açma sırasında, sürücü pimleri çekme ile doğrudan temas etmeyecektir. Anahtar pimleri kaldırılarak sürücü pimleri manipüle edilir. Kilit açıldığında, sürücü pimleri yaylarla birlikte İncil’de olacaktır.

7. Yaylar

Pimlerin serbest hareket etmesini önlemek için her pim yığınının yay gerilimine ihtiyacı vardır. Yayların uyguladığı basınç (kilit yönüne bağlı olarak aşağı veya yukarı), aynı kilit içinde bile farklılık gösterebilir.

O odanın piminde artık yay gerilimi hissetmediğinizde, kesme hattının sağ tarafında bir pimin ayarlandığını söyleyebilirsiniz. Fişin dönmesi ve kilidin açılması için yay sıkıştırılmalı.

Kilitte Anahtar Nasıl Çalışır?

Bir kilidin tüm bileşenleri birlikte çalışır, böylece yalnızca doğru anahtarla açılırlar. Buradaki fikir, bir anahtarın bir kilidi açması, diğerini açmamasıdır. Siz ve komşunuz ortalama bir Kwikset sürgüsüne veya Master Lock #3’e sahip olsanız bile , birbirinizin kilitlerini açan anahtarlara sahip olmayacaksınız (ya da bu zaten umuttur).

Bunun nedeni, anahtarın nasıl çalıştığıdır. Kilit için uygun anahtarı anahtar deliğine sokarsınız. Anahtar pimleri (farklı boyutlardadır) anahtar üzerindeki oluklar tarafından kaldırılır. Hem anahtar olukları hem de anahtar pimleri, farklı boyutlara sahip pim yığınlarında bile, hepsi kesme hattına yükseltilecek şekilde karşılık gelir.

Yanlış anahtar takıldığında, bir anahtarın alttan kesilmesi, lobut yığınını, sürücü piminin kesme çizgisini temizlemesi için yeterince yükseğe kaldırmayabilir. Çok yüksek bir anahtar oluğu, pim yığınını yükseltebilir ve böylece anahtar pimi kesme hattını bloke edecek şekilde hareket edebilir.

Pimler, kesme hattının ilgili taraflarında olduğunda, tapanın dönmesine izin veren bir boşluk vardır. Daha sonra anahtarı çevirebilirsiniz ve fiş dönecektir. Tapanın dönüşü, bir cıvatayı veya kilitleme mandalını geri çeken bir kam veya kuyruk parçasını hareket ettirir. Ardından kilit açılır.


Manipülasyonun Temelleri

Kilit açmanın biraz ağır çekimde ve olaylar dizisi karmakarışıkken bir anahtar gibi çalıştığını söylemeyi seviyorum. Örneğin, tapaya biraz dönüş basıncı ekleyerek başlarsınız. Bu, kilit açılırken serbest bırakıldığını hissedeceğiniz pim yığınlarında gerginlik yaratır.

Sürücü pimi kesme hattının İncil tarafında sıkışacak şekilde her pim yığınını hareket ettirmeniz gerekir. Bu, kilit açma işleminin ağır çekim kısmıdır. Uygun anahtarın bir ucunun pim yığınlarını hizalayacağı yerde, şimdi birkaç ek parçaya ve kilit almanın biraz ustaca hareketine ihtiyacınız var.

Buna daha sonra daha fazla değineceğiz, ancak kilit açmanın, bir anahtarın kapıyı açmasına benzer şekilde pim yığınlarını gererek ve manipüle ederek çalıştığını anlamanız önemlidir. Bu, kilit açmanın temel dayanağıdır.

Pimler Neden Olduğu Yerde Kalır?

Kilit odalarının metale frezelenmesi gerekir ve nadiren mükemmel düz bir çizgide veya birbirleriyle tam çapta sonuçlanır. Bu, bazı odaların sağa veya sola daha fazla eğildiği anlamına gelir.

Tapaya dönme gerilimi uyguladığınızda, direnç hissederek pim yığınlarının bağlanma sırasını bulabilirsiniz. Bu direnç, pim odasının metaline karşı pim yığınının taşlanmasıdır, yani ayarlanmaya hazırdır.

Yaylı pim yığınlarının direnci yoktur, çünkü pim odaları dönüş basıncı yönünden daha uzağa hizalanır. Ve bağlama pimi kesme çizgisinin üzerine hareket ettirildiğinde, bu pim odasının mükemmel hizalamadan daha az olması, tapanın biraz dönmesine izin verir.

Fiş döndükçe, sürücü pimine dayanması için bir çıkıntı verilir, böylece yay gerilimi onu fişe geri göndermez.

Güvenlik Pinleri Kilit Açmayı Nasıl Etkiler?

Kapıdan çıkar çıkmaz güvenlik pimlerini seçme konusunda endişelenmenize gerek yok, ancak bunlarla karşılaşmanız durumunda ne olduklarını bilmek önemlidir.

Güvenlik pimleri, kesme hattında yakalanmalarını sağlayacak şekillerde kesilmiş sürücü pimleri ve hatta anahtar pimleridir. Bu, İncil’in sınırı ile fiş arasına bir şey sıkıştığı için kilidi etkili bir şekilde sıkıştırır.

Ancak, sürücü pimini kesme hattının bir tarafında tutmayı amaçlayan çıkıntı, güvenliği yerinde sabit tuttuğundan yay gerilimi olmayacaktır. Bu, pim yığınını hala yay gerilimi altında değilmiş gibi hissettirir ve kilidin neden açılmadığı konusunda kafa karışıklığına yol açar.


Toplama Araçlarını Kilitle

Kilit açma, iş için özel araçlar gerektirir. Bildiğiniz gibi, kilit manipülasyonunun temelleri, fişin gerilmesi ve pimlerin kama yuvası içinde hareket ettirilmesi gerektiğidir.

İlk kilit seçim setinizde hangi öğelere ihtiyacınız olduğuna dair daha ayrıntılı rehberlik için geçmiş makalelerimizden birine göz atabilirsiniz. Ancak kilit açmaya başlamak için ihtiyacınız olan temel araçlar burada.

Gergi Anahtarı

Germe araçları çeşitli şekillerde, boyutlarda ve profillerde gelir. En yaygın iki gerdirme anahtarı, levye (çoğunlukla “kama yatağının üstü” gerilimi için kullanılır) ve L Bend’dir (esas olarak “kama yatağının altı” için kullanılır).

Pimleri bloke etmeden kama kanalına yerleştirebileceğiniz bir gergi anahtarına sahip olmak önemlidir. Ayrıca kama yatağında kaymaması için gerdirme aletine de ihtiyacınız vardır. Gerginliği kaybederseniz, yaptığınız tüm kilit açma işlemlerini geri alırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?