+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kilit Pozisyonunda Sıkışmış Araba Kapı Kilidi: Arabanızı Nasıl Açarsınız ve Kilidi Nasıl Onarırsınız?

Kilit Pozisyonunda Sıkışmış Araba Kapı Kilidi: Arabanızı Nasıl Açarsınız ve Kilidi Nasıl Onarırsınız?

İçindekiler

Kilit Pozisyonunda Sıkışmış Araba Kapı Kilidi: Arabanızı Nasıl Açarsınız ve Kilidi Nasıl Onarırsınız ? Arabanızın kapısı kilitli pozisyonda sıkıştıktan sonra yapmanız gereken bir işlem var. Neyin yanlış olduğunu bulmakla başlar. Oradan, kırık araba kapı kilidi üzerinde çalışmak için kapıyı açın. Bir çözüm bulmak, araba kapısının kilitli olup olmadığına ve kapanmamasına veya araba kapısının kilitli olup açılmamasına bağlı olacaktır. İşler karmaşık görünebilir, ancak okumaya devam ederseniz, size bu konuda rehberlik edeceğiz.

Kilit Pozisyonunda Sıkışmış Bir Araba Kapı Kilidi Nasıl Teşhis Edilir

Kilit konumunda sıkışmış bir araba kapısı kilidi için teşhisinizi bulmak, sorunu çözmenin ilk adımıdır. Her tanı hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra, kilit konumunda sıkışmış bir kapı kilidi için bir sorun giderme yöntemi geliştirebilirsiniz. Her durumun tek bir çözüme uymayan farklılıkları olduğu için, tüm sorunları bilmek, hangi sorunla karşı karşıya olduğunuzu bulmanızı gerektiren bir anlayış yaratır.

1. Kırık Bağlantılar

Soruna Genel Bakış

Bir kabin kapısı kilidi, kilit konumunda sıkışmışsa, bunun nedeni büyük olasılıkla kabin kapısı mandalına giden bir, birkaç veya tüm harici ve dahili bağlantılar arasındaki bağlantıdır. Kapı kolunuz, kapı kilit silindiriniz veya iç kilitleme direği/anahtarınız kabin kapısı mandalına doğru şekilde bağlanmadığında, kabin kapısı kilidinin kilit konumunda sıkışmış olduğunu göreceksiniz. Araba anahtarınız çalışmıyor gibi görünüyor , ancak sorun bu değil.

Çözüme Genel Bakış

Böyle bir sorunu gidermek için kopan bağlantıları onarmanız gerekir. Bu, kapının açılmasını ve kilit tertibatında sorun gidermeyi gerektirecektir. Ayrıca, kırılan parçaları bir araya getirmek için yedek parçalara veya başka araçlara da sahip olmalısınız.

2. Pas, Kir ve Sıkışma

Soruna Genel Bakış

Kırık bir anahtarı kilitten çıkarmak gibi bariz bir şeyin yanı sıra , bir araba kapı kilidinin iç işleyişinde başka şeyler birikebilir veya sıkışabilir. Bunlara, kilit tertibatında birikebilecek pas, kir veya kapı iç aksamını düşürebilecek ve sıkıştırabilecek kırık parçalar dahildir. Ayrıca kama kanalına yanlış yerleştirilmiş başka yabancı cisimlere de sahip olabilirsiniz.

Çözüme Genel Bakış

Anahtar yolunu kontrol ederek başlayın. Araba anahtarınızı anahtar deliğine tam olarak sokamıyorsanız, bu iyi bir tıkanıklık göstergesidir. Ancak, kilit konumunda sıkışmış bir araba kapısı kilidi ile, araba anahtarınızı uzaktan kullansanız bile, sorun sadece anahtar yuvasından daha büyüktür.

Kapıdaki kilit tertibatıyla ilgili sorunları ele almak için kapı panelini açmanız ve tertibatı hareket ettirmeye çalışmanız gerekir. Neyin tuttuğunu görmek için bakın. Düzeneği yağlayın ve tekrar hareket ettirmeyi deneyin. Düzeneği yağlamaya ve hareket ettirmeye devam edin. Araba kapı kilidinin kilitli konumda sıkışmasını sağlayan kir veya pas dışında bir şey bulursanız, ilgili tıkanıklığı giderin.

3. Yapısal Hasar

Soruna Genel Bakış

En kötü senaryoda, bir kazadan sonra kapı mandalınızda hasar meydana gelebilir ve bu da araba kapısı kilidinin kilitli konumda kalmasına neden olabilir. Bu kaza, bir çamurluk bükücü, bir çarpışma veya özellikle kapının agresif bir şekilde çarpması olabilir. Bunun anlamı, mandalın çalışmamasıdır. Mandal bükülebilir veya kapı kilidi tertibatının geri kalanından basitçe ayrılabilir.

Çözüme Genel Bakış

Bu sorunlar, çok ayrıntılı bir genel bakışa sahip olamayacak kadar değişkendir, ancak esas olarak, arabanın kapısını açmanın ve bozuk olanı değiştirmenin bir yolunu bulmaktan ibarettir. Büyük olasılıkla, kapıyı daha fazla zarar vermeden açmak için profesyonel bir oto çilingirinin yardımına ihtiyacınız olacak .

Kilit konumunda sıkışan araba kapısı kilidi, kapının kapanamamasına neden olursa, bu sorunu çözmek çok daha kolaydır. Çözümün en zor kısmı kapıyı açmaktır. Kapı açıldığında, mandal ele alınabilir. Belki de hasarlı kısım tamir edilebilir, ancak yapısal hasar neredeyse her zaman bir tür değiştirme gerektirir.

Arabanın Kapısını Açma

Araba kapısıyla ilgili sorun bu sorun nedeniyle kapanmıyorsa, çözümünüzü bulmaya geçebilirsiniz. Diğer durumlarda, kilit konumunda sıkışmış bir araba kapısı kilidi, kapı zaten kapalı olacaktır. Kilit konumunda sıkışmış bir araba kapısı kilidini içeren çoğu çözüm, kapı kapalıyken erişilmesi zor olan kapı içindeki kilit tertibatına erişim sağlanmasını gerektirir.

Araba kapısı kilit konumunda sıkışıp kaldığında, inşallah araba kapısının içeriden veya dışarıdan açılmaması gibi bir durum söz konusu değildir . Mevcut tüm yollarla arabanızın kapısını açmaya başlayın. Bu, araba anahtarınızın uzaktan kumandasını kullanmayı, iç direk/anahtar kilitlerinin manuel olarak manipüle edilmesini ve anahtarın kapı kilidinde kullanılmasını içerir. Umarım bu yöntemlerden biri kapıyı açar. Hiçbir şey işe yaramazsa, kapınızın içine erişmeniz gerekir.

Kapı kapalıyken iç kapı panelinin parçalarını çıkarabileceğiniz durumlar vardır, ancak bu, arabanın kapısını açmanın başka bir yoludur. İçinden geçebileceğin bir açıklık olmayabilir, ama kapıdaki bir açıklıktır. Bu açıklıklar, kapı panelinin tamamındaki bağımsız panellerin vidaları sökülerek yapılabilir.

Kapı tertibatıyla ilgili bir sorun nedeniyle kilit konumunda sıkışmış herhangi bir araba kapısı kilidini onarmak için iç kapı panelinin bir miktar açılması gerekecektir. Arabanın kapısını açabilmek için bu tertibatla bir dereceye kadar etkileşime girebilmeniz gerekir. Arabanın kapısı, sorunlu noktaya sınırlı erişiminiz aracılığıyla bir kez açıldığında, kapıyı tek seferde açmak için gerekenlerin ötesinde gerçekten kalıcı bir çözüm bulmaya başlayabilirsiniz.

Araba Kapı Kilidi Kilitli Pozisyonda Sıkışmış ve Kapanmıyor

Bir araba kapısı kilidi açılmadığında kilitli konumda takılıyken araba sürebileceğiniz yerlerde, araba kapısı kapanmadığında bunu yapmanız tavsiye edilmez. Bu sorun nedeniyle hareket kabiliyetiniz azalmış olsa da, sorunu çözmek için daha kolay bir zamanınız olacak.

Bunun için kısa vadeli çözüm, kapınızı geçici olarak kapatmak için kapı mandalını manipüle etmektir. Açıkçası, kapınızı her kapatmaya çalıştığınızda bunu yapmak zorunda kalmamak için kalıcı bir çözüme ihtiyacınız var, ancak şu an için şunları yapabilirsiniz:

 1. Arabanızın kapısındaki mandalı bulun.
 2. Araba kapısının çengeline takılması gereken deliği veya boşluğu bulun.
 3. Boşluğa bir anahtar, kalem veya başka bir ince ve uzun alet sokun.
 4. Mandalı yarı yukarı hareketle arabanıza doğru itin/itin.
 5. Kapını kapat.

Kapı kapatılabildiğinde, sorun çözülene kadar kapınızı tekrar kilitlememeniz tavsiye edilir. Kilit konumunda sıkışmış bir kapı kilidi, ancak kapı açılmadığında daha karmaşık hale gelir. Kapı açıkken arabanın kapı kilidini açmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoksa, araba kapısı kapalı konumda kilitlendiğinde kapıyı açmanız pek olası değildir.

Araba Kapı Kilidi Kilitli Pozisyonda Sıkışmış ve Açılmıyor

Yapmanız gereken ilk şey, yukarıdaki “Araba Kapısını Açma” bölümüne bakmaktır. Arabanın kapısını açmadan sorunu çözmek ideal değildir ve çoğu zaman mümkün değildir. Arabanın kapısının kilidini kendiniz açarak çalışabilirsiniz, ancak arabanızın kilidini bir çilingir bulundurmanın maliyetini üstlenmeye istekliyseniz , bu çabanın stresinin bir kısmını ortadan kaldırabilirsiniz.

Sorunu çözmek için çalışabilmeniz için arabanızın kapısının kilidini açmanın temel adımları şunlardır:

 1. Kapıyı açmanın mevcut tüm yollarını kontrol edin (uzaktan kumanda, anahtarlar, iç kapı kilitleri, kulplar).
 2. Kapınızı açmak için hiçbir şey işe yaramazsa, arabanın içine gidin ve kilit konumunda sıkışmış kapı kilidinin iç tarafına bakın.
 3. Kapı paneli için ayar vidalarını bulun ve çıkarın.
 4. Kapı paneli, kapı kilidi tertibatına ulaşmak ve görmek için yeterince açılamıyorsa, olası kısmi demontajları araştırın.
 5. Kapı kilidi tertibatına erişimle, hem tertibatı hem de iç kapı kilidini manipüle etmeye çalışın.
 6. Kapıyı açmanın ve mandalı hareket ettirmenin geçici bir yolunu arayın.

Son adım, herhangi bir esneme ile basit bir şey değildir. Son adımla (adım 6) çalışmak için “Kilit Pozisyonunda Sıkışmış Bir Araba Kapı Kilidi Nasıl Teşhis Edilir” bölümüne bakın. Sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda, kapıyı açmanın geçici bir yöntemini bulabilirsiniz. Kilit konumunda sıkışmış bir araba kapı kilidini onarmak için kullanabileceğiniz bazı çözümler şunlardır:

1. Yağlama ve Temizleme

Hareket ettirilemeyen veya düzenli hareket etmeyen her şey için yağlamanın sunduğu bir çözüm var. Yağ bazlı yağlayıcıların toz ve kiri çekebileceği ve bu sorunun yeniden ortaya çıkmasına neden olacağı için, uzun vadede kuru yağlayıcı gibi bir şey tavsiye ederim.

Yeterince pas veya kir biriktiğinde, yalnızca tertibatın sıkışmış kısımlarını yağlamakla kalmamalı, her şey temizlenmelidir. Eski kilitlerdeki pası temizlemek için temizledikten sonra , her şeyin düzgün hareket ettiğinden emin olmak için tekrar yağlama yapılmalıdır. Düzeltmenin zaman içinde korunduğundan emin olmak için uygun yağlama ve temizlik gereklidir.

2. Onarım

Kilit konumunda sıkışmış bir araba kapı kilidinin onarılması durumunda, çözümler neredeyse her zaman bağlantı kopuk bağlantılarla ilgilenecektir. Yapıştırıcı kullanıyorsanız, yapıştırdığınız malzemeler için doğru bağlayıcı maddeye sahip olmak çok önemlidir. Örneğin, plastik ve metalin farklı yapıştırıcıya ihtiyacı olacak ve plastiği metale bağlamak için farklı yapıştırıcıya ihtiyaç duyulacaktır.

Kumaş turnike, vida vb. gibi her türlü imalat yöntemini de kullanabilirsiniz. Tüm bunlar, kullandığınız onarım konusunda eğitimsiz olmanız bir yana, kilit tertibatını anlamadıysanız çok karmaşıktır. Kilit konumunda takılı kalmış bir arabanın kapı kilidinin onarımı konusunda yardım için bir çilingirle iletişime geçmek genellikle iyi bir fikirdir.

3. Değiştirme

Yedek parçalar için uygun yedek parçalara erişmeniz gerekir. Bu parçaları çevrimiçi olarak bulmak mümkündür, ancak büyük olasılıkla değiştirmeniz gereken parçadan daha fazlasını satın almanız gerekecektir. İşlevsel bir kapı kilidine sahip olmanın getirisi ile maliyetini tartmak size kalmış.

Bir araba çilingiriyle veya uzman bir otomotiv uzmanıyla iletişime geçmek isterseniz, her türlü yedek parçanın satın alınması ve takılması konusunda size yardımcı olabilirler. Daha fazla hasar ve yanlış parça satın alma riskini azaltmak için bu tür çalışmalarda bir çift uzman göze sahip olmak faydalı olabilir.

4. Bir Çilingir Çağırın

Daha önce birkaç kez çilingir çağırmaktan bahsetmiş olsam da, bir araba çilingirinin kilit konumunda sıkışmış bir araba kapı kilidini tamir etmenin tüm yönleriyle yardımcı olabileceğini bilmenin önemini vurgulamak istedim. Bir çilingirin ne kadara mal olacağı konusunda endişeleniyorsanız , bunu zamanınızın değeri ve hata yapma olasılığı ile karşılaştırmanız önemlidir.

Bir çilingir, çözümü bulmak bir yana, sorunu teşhis etmek için sahip olduğunuz en iyi seçenektir. Potansiyel olarak kaç neden olabileceğinden dolayı, kilit konumunda sıkışmış bir araba kapısı kilidinde neler olduğunu bilmeniz gerekir. Bilginiz veya yeteneğiniz hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, bu tür bir yardım için çilingir çağırmaktan asla çekinmeyin.

Kapanış Düşünceleri

Kilit konumunda sıkışmış herhangi bir kapı kilidi sabitlenebilir. Sorunu çözmezseniz, otomobilinizi tam potansiyeliyle kullanmıyorsunuz ve otomobilin değerini azaltıyorsunuz. Bunlar basit düzeltmeler olabilir ve yapılması önemlidir. Mülkünüzden en iyi şekilde yararlanmak için, kilit konumunda sıkışmış herhangi bir araba kapısı kilidini tamir ettiğinizden emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?