+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kendi Kilidinizi Yapmanın 7 Kolay Yöntemi

Kendi Kilidinizi Yapmanın 7 Kolay Yöntemi

İçindekiler

Bazen bir kilide ihtiyacın olur ama sende yok.

Belki de yarım yamalak bir moteldesin ve kapı düzgün kilitlenmiyor. Ya da belki ön kapı kilidiniz bozuldu ve içeri girme konusunda endişeleniyorsunuz. Belki de odanızın kilidi yoktur ve biraz mahremiyet istersiniz. Bir kapıyı kilitsiz kilitleyemeyeceğiniz için seçeneklerin tükendiğini düşünebilirsiniz .

…Pekala, tamam, eğer bu makaleye tıkladıysanız, aslında seçeneklerinizin bitmediğini bilirsiniz . Ama muhtemelen kapınız için nasıl kilit yapacağınızı ve bunun kolay mı yoksa etkili mi olduğunu merak ediyorsunuzdur.

Gerçek şu ki, kapınıza nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız birkaç farklı yöntem öğrenebilirsiniz. Bir kapıyı sabitlemek ve siz açılmasını isteyinceye kadar açılmasını engellemek için kullanabileceğiniz her türlü nesne var .

Her biri, edinme zorluğuna göre değişen farklı malzemeler gerektirir ve her birinin kendi etkililik düzeyi vardır. Bunları deneyin ve hangisinin en iyi sonuç verdiğine karar verin.

İşte kapınıza kilit yapmanın farklı yöntemleri

 1. Çatal
 2. Barikat Cihazı
 3. kama
 4. Kravatlar
 5. Çorap
 6. kuruş
 7. Sıfırdan

1. Çatal Yöntemi

Çataldan başka bir şey kullanmadan kapınızı nasıl kilitleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, hazır birkaç alete ihtiyacınız var.

 • Kırmakta sorun olmadığınız ve düz saplı bir çatal
 • Bir takım pense
 • OPSİYONEL: Testere
 • İSTEĞE BAĞLI: Bir lastik bant
 • OPSİYONEL: Koli bandı veya kumaş

İlk olarak, çatalın dişlerini bükmek için pense setini kullanın. Çeyrek inç yukarı çıkın ve bir veya tüm dişleri 90 derecelik bir açıyla bükün. Tüm dişleri bükerseniz kilit daha iyi durur, ancak aynı zamanda kapı çerçevenizin daha fazlasını işaretleyebilir.

Ardından, kolu çıkarın. İsteğe bağlı testerenin devreye girdiği yer burasıdır, ancak bunu pensenizle yapabilirsiniz. Çatalın sapının ne kadar sağlam olduğuna bağlıdır. Ardından, cıvatanın genellikle gittiği çarpma plakasına bükülmüş dişleri yerleştirin.

Dişler çarpma plakasına takılırken diğer ucunun size doğru çıkmasını sağlayın. Kapınızı işaretlemekten endişe ediyorsanız, isteğe bağlı koli bandı veya kumaşı kullanın ve çatalı sarın. Bir sonraki adım için buna ihtiyacınız olacağından, çatal dişleri arasındaki boşluklardan birini kapatmamaya çalışın.

Şimdi kapıyı çatalın üzerinden kapatın. Kolu dişlerin arasından geçirin. Kol dışarı kaymaya devam ederse, yerinde tutmak için isteğe bağlı lastik bandınızı kullanabilirsiniz. Elinizde varsa isteğe bağlı koli bandını da kullanabilirsiniz.

Kapınız şimdi kilitli olmalı. Kapınız için çatalla kilit böyle yapılır.

2. Barikat Yöntemi

Çeşitli barikatlarla kapınızı nasıl kilitleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz olduğunu bilin.

 • Ticari bir kapı barikatı satın alın VEYA
 • Bir sandalyenin ucunu kullanın VEYA
 • Kapının dışına bir şeyler yığmak

Bu ilk seçenek, önemli ölçüde daha az DIY’dir ve kapınız için nasıl kilit yapılacağı ile ilgili değil, bunun yerine kapılar için kilitsiz bir cihaz satın almayı içerir. 

Birkaç seçenek var. Hırsız Bar, kapıyı bloke eden bir çubuktur ve Addalock, çatal yöntemine çok benzeyen bir cihazdır. Nightlock zemine barikat olarak kurulur.

Muhtemelen daha önce filmlerde gördüğünüz şekilde bir sandalye de kullanabilirsiniz. Kapınız içeriye açılırsa işe yarayacaktır. Olmazsa, sandalye fazla bir şey yapmaz ve elbette, yeterli güçle bir sandalye yerinden çıkabilir, ancak denemeye değer olabilir.

Ve elbette, kapınız içeriye açılıyorsa, onu engellemek için başka şeyler yığmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için ağır nesnelere ihtiyacınız olacak, bu da zor ve zaman alıcı olacağı anlamına geliyor, bu yüzden bu sizin en iyi seçeneğiniz değil.

3. Kama Yöntemi

Kama şekli kullanarak kapınız için nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, mutlaka bir kapı durdurucu satın almanız gerekmediğini bilin. Birkaç seçenek var.

 • Ticari bir kapı durdurucu, VEYA
 • Bir parça karton, VEYA
 • Sağlam, şekillendirilebilir kil, VEYA
 • Bir kama haline getirilebilecek başka herhangi bir şey

Buradaki önemli kısım, kapının yavaşça kavrayacağı bir şeye sahip olmaktır.

Takozlar çalışır çünkü kapı yerden çok uzaklaşmadan yüzeyde kayabilir . Yerden yeterince uzaklaştığında artık çok geçtir ve kapı hareket ettirilemez. Bu bir barikattan daha iyidir çünkü bir kama basitçe devrilemez.

Kapı doğal olmayan bir konumda olduğundan , kama şekillerini geçmek için kapıyı az çok kırmanız gerekir. Herhangi bir dövülebilir malzemeyle kapınız için nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, bunları bu pratik kama şekillerine nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin.

4. Bağlama Yöntemi

Bu son iki yöntem içe açılan kapılarda işe yarasa da, bu her iki yöne de açılan kapılar için harika çalışıyor. Bağlayarak kapınızı nasıl kilitleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, kapınızın belirli koşullar altında olması gerektiğini bilin.

 • Bağlama kilidini bağlayacak bir şey olmalı
 • Bu şey sağlam ve taşınmaz olmalı

Kapınızın bir kolu varsa, farklı gereksinimlerle biraz farklı bir yöntem kullanabilirsiniz.

 • Kollardan biri hareket ettirildiğinde her iki taraftaki kol dönmelidir
 • Kapıya askılık gibi sağlam bir şey takılmış olmalı.

İlk yöntem için tek yapmanız gereken ipe benzer nesnenizi kapı koluna bağlamak ve ardından diğer ucunu sağlam nesnenin etrafına bağlamak. İyi bir düğüm yaptığınızdan emin olun.

Sağlam bir nesneniz yoksa ancak bir tornavidanız varsa, tekrar vidalamadan önce çarpma plakasını sökebilir ve vidalardan birinin etrafına bağlayabilirsiniz.

İkinci yöntem için, bir ucunu elbise askısının (veya başka herhangi bir şeyin) etrafına, diğer ucunu da tutacağın ucuna bağlayın. Bu sayede birisi kapıyı açmaya çalıştığında, kravat kolu çekecek ve tam dönmesini engelleyecektir.

Gördüğünüz gibi, bağlayarak kapınızı nasıl kilitleyeceğinize dair birkaç strateji var. Hangisinin sizin için çalıştığını bulun.

5. Çorap Yöntemi

Çoraptan başka bir şey kullanmadan kapınızı nasıl kilitleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, biraz katlamaya hazır olun. Bunun için fazla bir şeye ihtiyacınız yok.

 • Bir çorap
 • Bu kadar

Bir yan not olarak, bu daha uzun veya daha kalın çoraplarla daha iyidir.

Tek yapmanız gereken çorabı katlamak ve kapının üst kısmına yapıştırmak. Çorabın etrafındaki kapıyı kapatın ve kapıyı sıkıştırmak için yeterli sürtünme yaratmalıdır. Tebrikler, artık bir çorapla kapınıza nasıl kilit yapılacağını biliyorsunuz.

Kapının kilidini açmak istediğinizde, çorabı çekerken kapıyı açın. Bu, kapının açılmasına izin vererek onu kapı çerçevesinden çözmelidir.

6. Penny Yöntemi

Biraz gevşek değişiklik kullanarak kapınız için nasıl kilit yapılacağını bilmek istiyorsanız, bazı kapı türlerinin çalışmayacağını anlayın .

 • Kapı ve çerçeve arasındaki boşluk çok küçük olamaz
 • Bazı durumlarda, boşluğun çok büyük olduğunu da görebilirsiniz.
 • Kapı veya kapı çerçevesi üzerindeki ahşap incelirse, bu işe yaramaz
 • Kapı çerçevesi üzerinde dudak olmadığından emin olun

Bu kapı kilitleme yöntemi, kilitlenmeler için olası geçici çözümlere sahip yaygın bir şakadır , ancak bunu kapınızı bir tutamda kilitlemek için kullanabilirsiniz.

Kapı çerçevesi ve kapının kendisi arasına bozuk para yerleştirin. Paraların kısmen dışarı çıktığından ve kapı çerçevesinde kaybolmadığından emin olun, aksi takdirde sıkışabilirsiniz.

Genellikle 4 ile 10 arasında olmak üzere birkaç peni alabilir. Sonunda kapının sıkıştığını hissetmeniz gerekir.

Kapının kilidini açmak için paraları yanınızdan çıkarın. Bozuk paraları kaybettiyseniz, kapıyı menteşeden tamamen çıkarmanız veya anahtar deliği olmadan kapınızın kilidini açmak için başka bir yöntem bulmanız gerekebilir .

Kapınız için nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, kulağa çok kuruş gibi gelmese bile, ihtiyacınız olan tek şey birkaç bozuk para .

7. Sıfırdan-Yapma Yöntemi

Kapınız için sıfırdan nasıl kilit yapılacağını bilmek istiyorsanız, süreç biraz karmaşıktır. Bu, elbette, tek yapmanız gereken kapınızı bir tutamda kilitlemekse pratik değildir, ancak mağazadan bir tane satın almak yerine kendi kilidinizi yapmakla ilgileniyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu budur.

 • 3D Yazıcı
 • 3D Yazıcı filamenti
 • Dosyalara erişim
 • OPSİYONEL: Bir 3D modelleme yazılımı

İnternette her türlü kilit yapısı var. Ne tür bir kilit istersen, muhtemelen onu bir yerde bulabilirsin. Ayrıca 3B modellemeyi öğrenebilir ve kendiniz bir şeyler tasarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, kilidinizin kırılmasının kolay olacağını düşünmüyorsanız, birçok şeyden kaba kilitler yapabilirsiniz.

 • Karton
 • Plastik levhalar
 • kağıt işi

Bunların nasıl yapıldığına dair öğretici videolar bulmaya devam edebilirsiniz. Genellikle hangi malzemeyi kullandığınızın bir önemi yoktur ve herhangi bir kesim yeterince sağlam herhangi bir malzeme ile yapılabilir.

Çok zamanınız ve paranız varsa, bu alışılmadık yöntemleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Yine de, kapınız için sıfırdan nasıl kilit yapılacağını bilmek istiyorsanız, muhtemelen bundan biraz daha pratikliğe ihtiyacınız var.

SSS

Kapı kilidi nasıl yapılır?

Kapı kilidi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız birkaç yöntemi deneyebilirsiniz. Kapıyı bir engel veya kama kullanarak bloke edebilir, kapıyı tutamakla bağlayabilir veya kuruş kilitleme veya çatal hilesi gibi yaygın bir numara kullanabilirsiniz. Kapınız için bir kilit böyle yapılır.

Kapı mandalı deliği nasıl yapılır?

İlk olarak, sürgünün kapı çerçevesinde nerede duracağını ölçmelisiniz. Ardından, ayarladığınız çarpma plakasının şeklini bu alan üzerinde takip edin. Sürgünün ne kadar dışarı çıktığını ölçün ve kapı çerçevesine tam olarak o kadar derin bir delik açın. Grev plakasının ne kadar derin olduğunu ölçün ve bunu yontarak çıkarın. Şimdi her şeyi vidalayın. Kapı mandalı deliğinin nasıl açılacağının temeli budur.

Yatak odanızın kapısı için ev yapımı bir kilit nasıl yapılır?

Kilitlenmeyen bir yatak odanız varsa, yatak odanızın kapısına nasıl ev yapımı bir kilit yapılacağına dair birkaç ev eşyası deneyebilirsiniz. Bir çorap derme çatma bir kama haline gelebilir veya sapın etrafına ve başka bir şeye bir kemer bağlanabilir. Bir sandalyeyi barikat olarak kullanabilirsiniz. 

Paralar bile açılmasını engellemek için çerçevenin içine kaydırılabilir, ancak buna dikkat etmelisiniz, sanki paraları dışarı çıkaramayacakmış gibi, kapıyı menteşelerinden çıkarmanız gerekebilir. Kapınız için bir kilit böyle yapılır.

Çataldan kilit nasıl yapılır?

Çatal kilitleme yöntemi, kullandığınız çatalı yok etmeyi içerir, bu yüzden buna hazırlıklı olun. 

İlk önce çatalın dişlerini 90 derecelik bir açıyla bükersiniz. Sonra kolu çıkarıyorsun. Bükülmüş dişleri mandal deliğine yerleştirin, kapıyı kapatın ve kolu dişlerin arasından geçirin. Çataldan kilit böyle yapılır.

Çözüm

Yapabileceğiniz çok çeşitli derme çatma kilitler var, hepsinin kendi avantajları ve dezavantajları var. Bazılarını yapmak diğerlerinden çok daha zordur, ancak birçoğu kapınız için nasıl kilit yapılacağını bilmek istiyorsanız, bir tutam içinde yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?