+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kendi Kilidinizi Yapmanın 7 Kolay Yöntemi

26 Ocak 2023
Kendi Kilidinizi Yapmanın 7 Kolay Yöntemi

İçindekiler

Bazen bir kilide ihtiyacın olur ama sende yoktur.

Belki yarım yamalak bir moteldesin ve kapı düzgün kilitlenmiyor. Ya da belki ön kapınızın kilidi kırılmıştır ve zorla girileceğinden endişeleniyorsunuzdur. Belki odanızın kilidi yoktur ve biraz mahremiyet istersiniz. Bir kapıyı kilitsiz kilitleyemeyeceğiniz için seçeneklerinizin tükendiğini düşünebilirsiniz .

Her biri, edinme zorluğuna göre değişen farklı materyaller gerektirir ve her birinin kendi etkinlik düzeyi vardır. Bunları deneyin ve hangisinin en iyi sonuç verdiğine karar verin.

İşte kapınız için kilit yapmanın farklı yöntemleri

 1. Çatal
 2. Barikat Cihazı
 3. kama
 4. Kravatlar
 5. Çorap
 6. kuruşlar
 7. sıfırdan

1. Çatal Yöntemi

Sadece çatal kullanarak kapınıza nasıl kilit yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, hazır birkaç alete ihtiyacınız var.

 • Kırmaktan çekinmeyeceğiniz ve düz saplı bir çatal
 • bir dizi pense
 • İSTEĞE BAĞLI: Bir testere
 • İSTEĞE BAĞLI: Bir lastik bant
 • İSTEĞE BAĞLI: Koli bandı veya kumaş

İlk olarak, çatalın dişlerini bükmek için pense setini kullanın. Çeyrek inç yukarı çıkın ve bir veya tüm dişleri 90 derecelik bir açıyla bükün. Tüm dişleri bükerseniz kilit daha iyi durur, ancak aynı zamanda kapı çerçevenizin daha fazlasını işaretleyebilir.

Ardından, kolu çıkarın. İsteğe bağlı testerenin devreye girdiği yer burasıdır, ancak bunu pensenizle yapabilirsiniz. Çatalın sapının ne kadar sağlam olduğuna bağlıdır. Ardından, bükülmüş dişleri, cıvatanın genellikle gittiği karşılık plakasına yerleştirin.

Dişler karşılık plakasına takılırken diğer ucunun size doğru çıkmasını sağlayın. Kapınızı işaretlemekten endişe ediyorsanız, isteğe bağlı koli bandı veya kumaşı kullanın ve çatalı sarın. Bir sonraki adımda buna ihtiyacınız olacağından, çatal dişleri arasındaki boşluklardan birini kapatmamaya çalışın.

Şimdi çatalın üzerindeki kapıyı kapatın. Kolu dişlerin arasından geçirin. Kol dışarı doğru kaymaya devam ederse yerinde tutmak için isteğe bağlı lastik bandınızı kullanabilirsiniz. Varsa, isteğe bağlı koli bandını da kullanabilirsiniz.

Kapınız şimdi kilitli olmalı. Çatalla kapınıza böyle kilit yapılır.

2. Barikat Yöntemi

Çeşitli barikatlarla kapınıza nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz olduğunu bilin.

 • Ticari bir kapı barikatı satın alın VEYA
 • Bir sandalyenin ucunu kullanın VEYA
 • Eşyaları kapının dışına yığmak

Bu ilk seçenek önemli ölçüde daha az DIY’dir ve kapınız için nasıl kilit yapılacağı ile ilgili değil, bunun yerine kilitsiz kapılar için yapılmış bir cihaz satın almayı içerir. 

Birkaç seçenek var. Hırsız Çubuğu, kapıyı engelleyen bir çubuktur ve Addalock, çatal yöntemine çok benzeyen bir cihazdır. Nightlock, zemine bir barikat olarak kurulur.

Muhtemelen daha önce filmlerde gördüğünüz şekilde bir sandalye de kullanabilirsiniz. Kapınız içe doğru açılırsa çalışır. Olmazsa, o zaman sandalye fazla bir şey yapmayacaktır ve tabii ki yeterli kuvvet uygulandığında sandalye yerinden çıkabilir ama denemeye değer olabilir.

Ve tabii ki kapınız içe doğru açılıyorsa onu engellemek için başka şeyler yığmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için ağır nesnelere ihtiyacınız olacak, bu da zor ve zaman alıcı olacağı anlamına geliyor, yani bu sizin en iyi seçeneğiniz değil.

3. Kama Yöntemi

Kama şekli kullanarak kapınız için nasıl kilit yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, mutlaka bir kapı durdurucu almanıza gerek olmadığını bilin. Birkaç seçenek var.

 • Ticari bir kapı durdurucu VEYA
 • Bir karton parçası VEYA
 • Sağlam kalıplanabilir kil, VEYA
 • Bir kama haline getirilebilecek başka herhangi bir şey

Buradaki önemli kısım, kapının yavaşça anlayacağı bir şeye sahip olmaktır.

Takozlar işe yarar çünkü kapı yerden çok uzaklaşmadan önce yüzey boyunca kayabilir . Yerden yeterince uzaklaştığında artık çok geçtir ve kapı hareket ettirilemez. Bu bir barikattan daha iyidir çünkü bir takoz basitçe devrilemez.

Kapı doğal olmayan bir konumda olduğundan , kama şekillerini geçmek için kapıyı aşağı yukarı kırmanız gerekir. Dövülebilir herhangi bir malzemeyle kapınız için nasıl kilit yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bunları bu pratik kama şekillerine nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin.

4. Bağlama Yöntemi

Bu son iki yöntem içe doğru açılan kapılar için işe yararken, her iki yöne açılan kapılar için bu harikadır. Bağlayarak kapınıza nasıl kilit yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, kapınızın bir dizi özel koşul altında olması gerektiğini bilin.

 • Bağlama kilidinizi bağlayacak bir şey olmalı
 • Bu şey sağlam ve taşınmaz olmalı

Kapınızın kolu varsa, farklı gereksinimlerle biraz farklı bir yöntem kullanabilirsiniz.

 • Kollardan herhangi biri hareket ettirildiğinde her iki taraftaki kol dönmelidir
 • Kapıya elbise askısı gibi sağlam bir şey takılmış olmalı.

İlk yöntem için yapmanız gereken tek şey, ip benzeri nesneyi kapı koluna bağlamak ve ardından diğer ucunu sağlam nesneye bağlamak. İyi bir düğüm yaptığınızdan emin olun.

Sağlam bir nesneniz yoksa ancak bir tornavidanız varsa, karşılık plakasını sökebilir ve tekrar vidalamadan önce vidalardan birinin etrafına bağlayabilirsiniz.

İkinci yöntem için, bir ucunu elbise askısının (veya başka bir şeyin) etrafına, diğer ucunu da sapın ucuna bağlayın. Bu sayede birisi kapıyı açmaya çalıştığında, kravat kolu çekecek ve tam olarak dönmesini engelleyecektir.

Gördüğünüz gibi, kapınıza bağlama yoluyla nasıl kilit yapılacağına dair birkaç strateji var. Hangisinin sizin için çalıştığını anlayın.

5. Çorap Yöntemi

Sadece çorap kullanarak kapınıza nasıl kilit yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, biraz katlama yapmaya hazır olun. Bunun için fazla bir şeye ihtiyacınız yok.

 • Bir çorap
 • Bu kadar

Bir yan not olarak, bu daha uzun veya daha kalın çoraplarla daha iyidir.

Tek yapmanız gereken çorabı katlamak ve kapının üst kısmına yapıştırmak. Kapıyı çorabın etrafından kapatın ve kapıyı sıkıştırmak için yeterli sürtünme oluşturmalıdır. Tebrikler, artık bir çorapla kapınıza nasıl kilit yapacağınızı biliyorsunuz.

Kapının kilidini açmak istediğinizde çorabı çekerken kapıyı açın. Bu, kapının açılmasına izin vererek kapı çerçevesinden sıkışmasını sağlamalıdır.

6. Penny Yöntemi

Biraz bozuk para kullanarak kapınız için nasıl kilit yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bazı kapı türlerinin çalışmayacağını anlayın .

 • Kapı ve çerçeve arasındaki boşluk çok küçük olamaz
 • Bazı durumlarda, aradaki farkın çok büyük olduğunu da görebilirsiniz.
 • Kapı veya kapı çerçevesi üzerindeki ahşap incelirse, bu işe yaramaz
 • Kapı çerçevesinin üzerinde kenar olmadığından emin olun

Bu kapı kilitleme yöntemi, kilitlenmeler için olası geçici çözümleri olan yaygın bir şakadır , ancak bunu, acil bir durumda kapınızı kilitlemek için kullanabilirsiniz.

Kapı çerçevesi ile kapının kendisi arasına madeni paralar yerleştirin. Madeni paraların kısmen dışarı çıktığından ve kapı çerçevesi içinde kaybolmadığından emin olun, aksi takdirde sıkışabilirsiniz.

Birkaç peni alabilir, genellikle 4 ile 10 arasında. Sonunda, kapının sıkıştığını hissetmelisin.

Kapının kilidini açmak için bozuk paraları yanınızdan çıkarın. Bozuk paraları kaybettiyseniz, kapıyı menteşeden tamamen çıkarmanız veya kapınızın kilidini anahtar deliği olmadan açmak için başka bir yöntem bulmanız gerekebilir .

Kulağa çok kuruş kazandırmıyor gibi gelse de, kapınıza nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey birkaç bozuk para .

7. Sıfırdan Yapma Yöntemi

Kapınız için sıfırdan nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, süreç biraz karmaşıktır. Yapmanız gereken tek şey acil durumlarda kapınızı kilitlemekse bu elbette pratik değildir, ancak mağazadan bir kilit satın almak yerine kendi kilidinizi yapmakla ilgileniyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu budur.

 • 3D Yazıcı
 • 3D Yazıcı filamanı
 • Dosyalara erişim
 • İSTEĞE BAĞLI: Bir 3B modelleme yazılımı

İnternette her türlü kilit yapısı var. Ne tür bir kilit istersen, muhtemelen onu bir yerlerde bulabilirsin. Ayrıca 3B modellemeyi ve kendi başınıza bir şeyler tasarlamayı da öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak, kilidinizin kolay kırılacağını düşünmüyorsanız, birçok şeyden kaba kilitler yapabilirsiniz.

 • Karton
 • Plastik levhalar
 • kağıt işi

Bunların nasıl yapıldığına dair eğitim videoları bulmaya devam edebilirsiniz. Genellikle, hangi malzemeyi kullandığınız önemli değildir ve yeterince sağlam herhangi bir malzeme ile herhangi bir kesim yapılabilir.

Çok fazla zamanınız ve paranız varsa, bu geleneksel olmayan yöntemleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Kapınız için sıfırdan nasıl kilit yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, muhtemelen bundan biraz daha fazla pratikliğe ihtiyacınız var.

Kapı kilidi nasıl yapılır?

Kapı kilidi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Kapıyı bir engel veya takoz kullanarak bloke edebilir, kapı kolundan bağlayabilir veya kuruş kilitleme veya çatal numarası gibi yaygın bir numara kullanabilirsiniz. Kapınız için bir kilit böyle yapılır.

Kapı mandalı deliği nasıl yapılır?

İlk olarak, sürgü kapı çerçevesinin neresinde duracağını ölçmelisiniz. Ardından, ayarladığınız karşılık plakasının şeklini bu alan üzerinde çizin. Sürgünün ne kadar dışarı çıktığını ölçün ve kapı çerçevesine tam olarak o derinlikte bir delik açın. Darbe plakasının ne kadar derin olduğunu ölçün ve bunu kesin. Şimdi her şeyi vidalayın. Kapı mandalı deliği açmanın temeli budur.

Yatak odanızın kapısı için ev yapımı bir kilidi nasıl yaparsınız?

Kilitlenmeyen bir yatak odanız varsa, yatak odanızın kapısı için ev yapımı kilit yapmayı kapsayan birkaç ev eşyasını deneyebilirsiniz. Bir çorap geçici bir takoz olabilir veya sapın etrafına ve başka bir şeye bir kemer bağlanabilir. Bir sandalyeyi barikat olarak kullanabilirsiniz. 

Hatta açılmasını engellemek için çerçeveye madeni paralar kaydırılabilir, ancak buna dikkat etmelisiniz, madeni paraları dışarı çıkaramazsanız, kapıyı menteşelerinden çıkarmanız gerekebilir. Kapınız için bir kilit böyle yapılır.

Çataldan nasıl kilit yapılır?

Çatal kilitleme yöntemi, kullandığınız çatalı yok etmeyi içerir, bu yüzden buna hazırlıklı olun. 

Önce çatalın dişlerini 90 derecelik bir açıyla büküyorsunuz. Sonra kolu çıkarırsın. Bükülmüş dişleri mandal deliğine yerleştirin, kapıyı kapatın ve kolu dişlerin arasından geçirin. Çataldan kilit böyle yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?