+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazanınıza Kablosuz Bir Termostat Nasıl Bağlanır

04 Eylül 2021
Kazanınıza Kablosuz Bir Termostat Nasıl Bağlanır

İçindekiler

Kazanınıza Kablosuz Bir Termostat Nasıl Bağlanır

Evde olmadığınızda bile ısıtma sisteminizi kontrol etmek istiyorsanız, akıllı (kablosuz) bir termostattan yararlanabilirsiniz. Bu tür bir sistem, cep telefonu veya tablet gibi akıllı bir cihaz kullanarak kombinizi uzaktan kontrol etmenizi sağlar. Bazı termostatlar bundan daha akıllıdır ve bir pencerenin ne zaman açık bırakıldığını veya evde kimse olmadığında bunu algılayarak size para ve enerji tasarrufu sağlamak için ısıtmayı kontrol edebilir.

Termostatınızı kazanınıza bağlamaya gelince, süreç nispeten basittir.

Sistemin çalışması için kurulması gereken akıllı (kablosuz) bir termostatın çeşitli yönleri vardır. Termostat eskisinin yerini alacak ve kazana bir alıcı kutusunun bağlanması gerekebilir. Ek olarak, internet ile iletişimi sağlamak için ev yönlendiricinize bağlı bir hub gerekebilir.

Yeni kablosuz termostatınız takıldıktan sonra, iki cihazın iletişim kurabilmesi için onu kazanınıza bağlamanız gerekir. Bu yöntem, termostatın üreticisine bağlı olarak değişecektir.

Kombinize bir akıllı termostat bağlamak için, termostat bir güç kaynağına (pilli veya kablolu) ve gerekirse bir alıcı kutusuna ihtiyaç duyacaktır. Sistemde gezinmek için ekranı ve termostat üzerindeki düğmeleri kullanın. Bazı durumlarda, her iki cihaz da açıldığında otomatik olarak bağlanır. Diğer durumlarda, birden fazla düğmeye birlikte basmanız ve serbest bırakmadan önce birkaç saniye basılı tutmanız gerekebilir. Daha fazla tavsiye için üreticinin kurulum talimatlarını kontrol edin.

Kazanınıza nasıl bağlanır

Termostat sizin Viessmann kazan ile çalışmalarına kurulabilir. Termostat ve uzatma kutusu kullanarak, telefonunuzla nerede olursanız olun ısıtmanızı kontrol edebilirsiniz.

Kurulum sırasında, uzatma kutusunun ısıtma sisteminizin yanı sıra sunucuları ile eşleştirilmesi gerekir. Bu Köprü aracılığıyla yapılır. Bir ethernet kablosu kullanarak, Bridge, termostat ve uzatma kutusu ile kablosuz olarak iletişim kurabilmesi için bir yönlendiriciye bağlanır. Sisteminizi bağlamak için, Bridge önce uzatma kutusuyla eşleştirilmelidir. Bunu Köprüde ‘Eşleştir’e basarak yapın. Ardından, LED ışığı yanıp sönmeye başlayana kadar uzatma kutusundaki eşleştirme düğmesini basılı tutun. 

Sisteminizi yapılandırmanın en iyi yolu, tado° web sitesi tarafından sağlanan talimatları takip etmektir. Bu yapıldıktan sonra termostatınızı sisteme bağlamış olacaksınız.

Akıllı termostat kablosuz olarak kullanıldığında, evinizin sıcaklığını en iyi temsil eden uygun bir yere yerleştirilmelidir. Bu, herhangi bir radyatörden ve oda sıcaklığının yanlış okunmasına neden olabilecek doğrudan güneş ışığından uzağa yerleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu oda doğal olarak evinizin geri kalanından iki veya üç derece daha soğuk olması gerektiğinden, yatak odasına yerleştirmekten kaçının. Koridor, genellikle termostatınız için ideal konumdur, çünkü burası tanınmış bir referans noktasıdır ve radyatörünüze bağlı TRV olmamalıdır. Bu alan evinizdeki en sabit sıcaklığı sağlar. 

Kablosuz termostat nasıl çalışır?

Kablosuz termostat, size bulunduğu ortamın sıcaklığını söyleyebilen dijital bir cihazdır. Bunu elektronik sensörler kullanarak yapar ve kendiniz için ideal oda sıcaklığını sağlamak için kombi ile iletişim kurabilir. Termostatlar, odayı önceden ayarlanmış sıcaklığın bir derece altında tutabilir. Örneğin, sıcaklığı 20 ℃ olarak programladıysanız, yalnızca 19,4 ℃’ye kadar düşer ve 20.6 ℃’ye kadar düşer, bu da daha yüksek bir termal konfor seviyeniz olduğu anlamına gelir.

Termostat, oda sıcaklığında bir düşüş veya artış algıladığında, daha sonra ne yapılması gerektiği konusunda kazana bir mesaj gönderir. Termostatınızı akıllı cihazınızdan kontrol ettiğinizde de bu olur .

Herhangi bir kazana kablosuz bir termostat bağlayabilir misiniz?

Sahip olduğunuz özel kablosuz termostat, kazanınıza bağlanıp bağlanamayacağını etkileyecektir. Çoğu durumda, kombi, sistem ve sadece ısıtma kazanları dahil olmak üzere çoğu modern kazan ile uyumludurlar. Bazı üreticilerin kendi sistemleri vardır, bunlar özellikle kazana uyarlanmıştır ve daha fazla verimlilik sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?